Başarılı Olmak İstiyorsanız, Şimdiden Bunları Yapın

Biliyor muydunuz; şu anda bir günde elde ettiğimiz bilgi miktarı, son yüz yılda aldığımız verilerden daha fazla.

Biliyor muydunuz; şu anda bir günde elde ettiğimiz bilgi miktarı, son yüz yılda aldığımız verilerden daha fazla. Bu değişim hızı ile ürünler piyasaya sürüldüğü gün eskimiş oluyor ve bilgilerin 2-3 yıl içinde modası geçmiş oluyor.

“Tek gerçek, değişimdir.” ibaresi klişe haline geldi. Gelecekte, yaşamında başarılı olacak insanın her zaman ihtiyaç duyacağımız üç yeteneğe sahip olan kişiler olduğunu kuvvetle hissediyorum:

  • İnsan becerileri
  • İkna becerileri
  • Önceliklendirme becerileri
  1. İnsan becerileri

İş problemlerinden daha çok, insani problemlerimiz var. İnsani sorunlarımızla ilgilendiğimizde, bu önemli dersleri hatırladığımız takdirde iş sorunlarının çoğu otomatik olarak çözülür:

“Becerilerimiz için işe alındık, ancak davranışlarımız için çalıştık.”

Kişiye ne kadar düşük para verilirse, zamanlarının büyük kısmı teknik becerilere girer ve bu da insanların becerilerini geliştirmeye daha az önem verir. Bir kişiye ne kadar yüksek ödeme yapılırsa, o kadar çok insan becerisini geliştirmeleri gerekir.

Teknolojiyi ve teknisyenleri her zaman para ile satın alabiliriz, ancak dünyadaki en zengin insanlar ilişki kurmalı ve geliştirmelidir. Yaşamda çok keskin olmayan kibar bir insan, keskin, nezaketsiz bir insandan çok daha ileri gidecek.

Neden 10 mil ötedeki bir doktora gidiyorsunuz, diğer doktorları atlayarak. En nitelikli kişi o mu? Muhtemelen değil. Bir şey bana onun doğru insan olduğunu söylüyor. Peki bu ne? Bu güven faktörüdür. Ne yazık ki, günümüzün genç kuşağı teknoloji konusunda çok rahatlaştı, ancak insanlardan rahatsız olmaya başladılar.

  1. İkna becerileri

Etkileme, ikna etme, müzakere etme ve satma yeteneği budur. Dünyadaki en başarılı insanlar, büyük ikna becerilerine sahiptir.

Satış taktiklerini öğrenmemiz gereken bir efsane var. İyi profesyoneller taktikleri, değil ikna ilkelerini öğrenir. İlkeler bir bütünlük temeline dayanırken, taktikler manipülatif.

Başarılı olmak için, ticaretin püf noktalarının öğrenilmesi gereken başka bir efsanesi var. “Profesyoneller ticareti öğrenir; hileleri, hilecilere ve sahtekarlara bırakıyorlar.”

İnsanlar her zaman B2B veya B2C olarak satışlardan bahseder. Fakat her işlem P2P’ye düşüyor: İnsanlardan insanlara. Sonuç olarak, insanlar sevdikleri insanlarla uğraşmayı severler. Profesyoneller, yaşamda sonuçların ödüllendirildiğini, çabaların ise görülmediğini fark etmiş kişilerdir.

“Kendimizi niyetlerimizle yargılıyoruz, ama dünya bizi eylemlerimizle yargılıyor.”

  1. Önceliklendirme becerileri

Önceliklendirme becerileri temel değerlerimize dahil edilmiştir. Bugün sahip olduğumuz zaman kazandıran cihazların sayısı tarihin diğer zamanlarından daha fazla. Ancak, ihtiyaç duyduğumuz veya yapmak istediğimiz şeyleri yapmak için zamanımız yok. Niye peki? Çünkü önceliklerimizi kaybettik.

Öncelikleri kaybettiğimizde:

“Acil olanı ve önemli olanı ayırt etmeyi unutuyoruz . Acil olabilir veya önemli olmayabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Ne zaman önemli olanı görmezden gelirsek, acil duruma dönüşür. Örnek, sağlık önemlidir. Her gün egzersiz yapmak önemlidir, ancak bir gün atlarsam, bu dünyanın sonu değil. Ancak, yeterince uzun süre yok sayarsam, ne olacağını tahmin edin? Sonunda hastaneye gidebilirim. Acil hale dönüşecek.”

Dünyanın en büyük liderlerinden bazılarının yaşam tarihçelerine bakarsak, değerlerin hiçbir zaman tarafsız olmadıklarını görürüz. Ya bir şeye ya da bir şeylere karşı durdular. Köleliğe karşı durmuş olan Abraham Lincoln’a bakın. Martin Luther King‘e bakın: Sivil Haklar Hareketi nedenini savundu.

“Hayatımızı yaşarken, zevk ve mutluluk arasında ayrım yapmayı unutuyoruz. Zevk dışarıdan gelir ve geçicidir, oysa mutluluk içten gelir ve kalıcıdır.”

Unutmayın bu yaşam bir elbise provası değildir ve bahis miktarları yüksektir. Bugün bu üç konuda ustalaşmanız gereken gün.

Shiv Khera, Qualified Learning Systems ABD’nin kurucusudur. Bir eğitimci, iş danışmanı, başarılı bir girişimci ve aranan konuşmacı olarak, bireylere gerçek potansiyellerini gerçekleştirmeleri için ilham verir ve onları teşvik eder. O aynı zamanda dünyada en çok satanlar dahil olmak üzere 16 kitabı bulunan ünlü bir yazardır.