Bu 3 Yol Sizi Daha Etkili Bir Lider Yapacak

Bu mütevazi hizmetkar liderler, yaklaşılabilir ve ilham vericidir.

Liderlik, uzmanlık ve yetenek ile ilgilidir, ancak duygusal zeka ve kişilerarası ilişkiler de önemlidir. Ve başka bakış açıları görme, başkasının bakış açısını anlama ve şefkatle hareket etme yeteneği olan empati, lider ve ekibini başarılı kılmakta büyük rol oynar.

Yazar ve liderlik uzmanı Simon Sinek, empatinin başarılı liderlik için çok önemli olduğunu söylüyor. “Diğer insanların duygularını tanıma ve paylaşma yeteneği” olarak tanımladı ve liderin araç kutusundaki en önemli araç olduğuna inandığını söyledi. Microsoft CEO’su Satya Nadella, empatinin başarılı bir liderlik tarzının temel taşı olduğuna inanıyor ve yenilikçiliği destekliyor – ve bunun sonucu olarak hem kültür hem de pazar performansı açısından yararlanıyor.

Ama ya “empatik bir insan” değilsen ya da bu liderlik avantajlarını elde etmek için bir çeşit insan becerisine sahip olmadığına inanıyorsan? Empatiyle, yaşamdaki birçok diğer becerilerde olduğu gibi, uygulamanın kusursuzlaştığı ortaya çıktı.

Biz empati kurmak için çalışıyoruz.

Gittikçe daha fazla sayıda bilimsel çalışma da, çalışanların empatik kültürler ve liderler tarafından desteklendiğinde en iyi şekilde çalıştıklarını ortaya koyuyor.

Bir Dünya Ekonomik Forumu makalesine göre, iş hayatındaki insanların yüzde 71’i iş arkadaşlarının “ikinci aile” gibi olmasını istiyor. Bir Deloitte çalışması, yüzde 75’inin işverenlerinin doğuştan gelen yeteneklerine rehberlik etmesi ve onları yetiştirmesi gerektiğine inandığını gösteriyor. Deloitte anketine göre, bin yılların yüzde 92’sinin işin sadece kardan daha fazla ölçülmesi gerektiğini düşündüğünü ve gerçek başarının aynı zamanda toplumsal bir amacı kapsayacağını da buldu.

Bu kuşak, girdilerine değer verilen, topluluklarının desteklendiği ve işverenlerinin daha iyi bir dünya yaratmaya özen gösterdiği farklı türden bir çalışma deneyimini arzu ediyor.

Bu tür bir ortam sağlamazsanız, iş hayatı sizin için masraflı olabilir.

Queens İşletme Okulu ve Gallup Organizasyonu tarafından yapılan çalışmalar, serbest çalışanların yüzde 37 daha fazla devamsızlık ve yüzde 60 daha fazla çalışma hatası olduğunu gösterdi. Sadece bu değil, çalışan bağlılığı düşük olan şirketlerin üretkenliklerinde yüzde 18, karlılıkta yüzde 16 oranında düşüş vardı.

Bu yüzden, evet, empati, liderlerin çalışanların elinden gelenin en iyisini yapabileceği gelişen bir ortam yaratarak liderliği sürdürmede büyük bir rol oynamakta, böylece elde tutma, verimlilik, yetenek cazibesi ve işbirliğini arttırmaktadır. Ve tüm bu “iyi hissetme” özellikleri, daha iyi pazar performansı ve karlılığa yol açabilir.

Liderlerin daha fazla empati geliştirmeleri için üç yol:

  1. Uygulayın.

Sürekli dağınık ve meşgul hissediyorsanız, başkalarının bakış açılarını göz önünde bulundurma veya net bir şekilde düşünme yeteneğiniz yoktur. Empatinin antitezi olan sürekli savunma ve reaktif modda olacaksın. Kendi eşyalarına çok fazla kapılacaksın!

Her gün sadece topraklamak için beş dakika bile olsa iyi bir başlangıçtır. Haftada 30 dakika yerine günde beş dakikada karar verin. Tutarlı olduğunuzda, pratik olur. Çatışmayı nasıl idare ettiğinize dair sonuçları görmeye başladığınızda, başka birinin bakış açısını görüp şefkatle davrandığınızda, sonuçlar kendileri için konuşacaktır.

İşte kişisel tarzınıza en uygun olanı görmek için günde beş veya 10 dakika deneyebileceğiniz bazı dikkat uygulamaları. Takviminizde saatinizi programlayın;

  • Sessizce oturun ve aklınızın nereye gittiğini görün
  • Meditasyon (sizin için ne anlama gelirse)
  • Derin ve yavaş nefes alıp ver, nefes ver ve nefeslerini al.
  • Örgü örmek
  • Dergi okumak
  • Yürü veya hızlıca koş

Başkalarının huzurunda farkındalığı geliştirmek açısından, dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınarak başlayabilirsiniz. Telefonunuzu kaldırın, e-postaya bakmayın. Bunu tüm toplantılarınızda yapın ve diğerlerini de aynı şeyi yapmaya teşvik edin. Çoklu görev yapmayın. Bire bir sırasında monitörünüzü kapatın. Tekil konsantrasyon ve saygılı odaklanma sağlayan bir ortam oluşturun.

  1. Daha fazla dinle, daha az konuş.

İlk adım, durgun ve şu anda olacak kadar varlığı uygulamaktır, ancak bir sonraki adım gerçek birleşmedir. Varlık biraz pasif olabilir, ancak empati başkaları için neler olup bittiğini aktif olarak dinlemenizi ve duymanızı gerektirir. Bunu her zaman konuşuyorsan yapamazsın. Her zaman “yapmam gerektiğini düşündüğüm şey bu” ile şarj etmek yerine girdi isteyin ve aldığınız yanıtı karşınızdakine yansıtın.

Empatik liderlik, insanların deneyimlerini, hikayelerini ve bakış açılarını dinlemek ve bu bilgilerden tekrar tekrar kalıplar çıkarmak için kısıtlama gerektirir.

Liderler sürekli konuşup diğer konuşmacıları buldozer gibi ezerken, dikkatsizlik yayarlar. Liderler daha az konuştuğunda ve daha fazla dinlediğinde, gönderdikleri mesaj, dinleyicilerin gerçeği olur. Bu mütevazi hizmetkar liderler, yaklaşılabilir ve ilham vericidir.

Bu yüzden aktif dinleme pratiği yapın. Cevaplarınızı vermeden önce insanların havalanma, konuşma ve kendilerini ifade etmelerine izin verin. Konuşmak için beklemekte zorlama; Size verilen bilgilere dikkat edin. Bunu yapmak, meslektaşlarınızın ve doğrudan raporlarınızın paylaşmaya istekli olduğu konusunda zengin bir kavrayışa erişmenizi sağlayacaktır.

  1. Meraklı olun.

Çok empatik insanların en önemli özelliklerinden biri, yabancılara karşı doyumsuz bir merak uyandırmalarıdır. Diğer insanları kendilerinden daha ilginç buluyorlar, kendilerinden farklı yaşamlar ve dünya görüşleri hakkında bilgi edinmeye hevesliler. Doğal açıklıkları, dünyayı birçok açıdan anlamalarına yardımcı olur.

Boş konuşma sohbetinin ötesine geçin ve ekibinize kişisel hayatlarını sorun (uygun olan), böylece onları neyin tahrik ettiğini ya da belirli bir günde akıl durumlarını neyin bilgilendirdiğini anlayabilirsiniz.

Belirleyici ve hızlı olmanız gereken zamanlar var mı? Kesinlikle. Hiçbir şey, harekete geçmeden önce sürekli bir fikir birliği gerektiren konuda kararsız bir liderden daha kötü olamaz.

Ancak, nihai bir karar vermeden önce girdi toplama modunuz olarak ihtiyatlı bir şekilde empati seçerseniz, takım fark edecektir – karar belirli kişilerin yapmasını isteyeceği tek karar olmasa bile. Ve tüm bu dinleme daha sonra işe yarayacak çünkü bu kararın nasıl iletileceğini daha iyi anlayacak ve sonucuna yönelik en iyi takım mesajını ileteceksiniz.