E-Sınav Görevi Nedir? Ücreti Nedir? Ne Zaman Belli Olur?

e sinav gorevi

E-sınav görevi, MEB tarafından düzenlenen e-sınavlarda öğretmenlerin denetmen olarak görev almasıdır. MEB tarafından farklı alanlarda elektronik ortam üzerinden sınav yapılmaktadır. Bu sınavlarda adayları denetlemek, sınavın yürütülmesini sağlamak ve genel kontrolleri sağlamak için öğretmenler görevlendirilmektedir. E-sınav görev ücreti de bu duruma katılım sağlayan öğretmenlerin aldıkları ücreti ifade etmektedir. Yapılan sınavlarda bir uygulama izleyicisi, bir başkan ve bir gözetmen yer almaktadır.

Contents

E-Sınav Görev Ücreti Ne Kadar?

E-sınav görev ücreti öğretmenlerin katıldıkları sınav başına verilmektedir. Başka bir ifade ile e-sınav görevi alan öğretmenler için ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler yıllık olarak değişmekle birlikte halihazırda şu fiyatlar üzerinden uygulanmaktadır;

  • E-sınav uygulama sorumlusu; 209,54 TL
  • E-sınav salon başkanı; 181,60 TL
  • E-sınav salon gözetmeni; 167,53 TL şeklindedir.

Ödemelerin yatması ise MEB tarafından belirlenecek olan ödeme takvimine göre yapılmaktadır. Genel olarak ise ödemelerin öğretmenin hesabına yatırılması için birkaç ay süre uygulanmaktadır.

E Sınav Görevi Ne Zaman Belli Olur?

E sınav görevi belli olma süresi başvuru tarihinden sonra genelde birkaç hafta içinde belli olmaktadır. Öğretmenin e-sınav görevi için başvuru yaptığında istenen telefon numarası üzerinden kendisine kısa mesaj gönderilmektedir. Aynı şekilde MEBSİS üzerinden de e-sınav görev yeri, tarihi ve bulunma saati belirlenmektedir.

E Sınav Görevine Geç Kalan Öğretmen

E-sınav görevine geç kalan öğretmen için belirli yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kapsamda öncelikle MEB sınav görevlerinden ceza alınmaktadır. Bunun yanında 1 yıl süre kapsamında e-sınav içerecek olan görevlere de öğretmen başvuru yapamaz. Aynı zamanda sınavın içeriğine göre ceza puanı da yine öğretmenlere dönük olarak uygulanmaktadır.

E Sınav Görevine Gitmemenin Cezası

E-sınav görevine gitmemenin cezası 1 yıl süreyle e-sınav görevlerine başvuramamaktır. Aynı zamanda öğretmenlere MEB tarafından ceza puanı da uygulanır. Öğretmenler e-sınav görevi aldığında geçerli mazeretleri bulunmuyorsa mutlaka görev yerlerinde bulunmalıdır.

e sinav

E-Sınav Görevi Nasıl Alınır?

E-sınav görevi almak MEB tarafından düzenlenen elektronik sınavlara öğretmenlerin denetmen olarak katılmasını sağlamaktır. Halk eğitim merkezleri, sürücü kursları veya benzeri sınavlar için yapılan bilgisayar üzerinden sınavlarda uygulama sorumlusu, salon başkanı veya gözetmen olarak görev alınmaktadır. E-sınavlar hafta içi 17.00 ile 20.00 arasında, hafta sonu ise 10.00 – 17.00 arasında olmaktadır. Bu kapsamda öğretmenlerin normal iş yaşamlarını aksatacak durum bulunmamaktadır. Ortalama 45 dakika süren sınavlar sonucunda öğretmenin salondaki görevi bitmektedir. Önceden bulunma ve sonrasında gerekli kontrolleri yapmak için 15 – 20 dakika daha salonda bulunması gerekebilir. Bu kapsamda yaklaşık olarak 1 saatlik zaman ayırması gerekecektir.

E-sınav görevi almak için MEBSİS üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Gerekli sınav yeri bilgilerinin girilmesi sonrasında sistem tarafından başvuru alınacaktır. Bazı bölgelerdeki sınavlara öğretmenler başvuru yapmamışsa bu durumda MEB tarafından resen atama da yapılabilmektedir.

E- Sınav Görevini Onaylamazsam Ne Olur?

E-sınav görevi belirlendikten sonra öğretmenin görev alacağını kabul ettiğini bildirmesi için onaylama yapması gerekmektedir. MEBSİS üzerinden yapılan bilgilendirme ekranında öğretmenin görevini onaylaması halinde başvurusu aktif olacaktır. Eğer başvuru yaptığı halde görevini onaylamıyorsa bu durumda e-sınav görevi iptal edilecektir. Görevin onaylanmaması öğretmene ceza puanı veya yasaklama getirmemektedir. Sadece ilgili sınava tekrar başvuru yapamaz.

E-Sınav Görevi Salon Başkanı Ne Yapar?

E-sınav salon başkanı sınavın yürütüldüğü alanda genel sorumluluk taşımaktadır. Salon başkanı tarafından salona adayların girişlerinde belgeleri kontrol edilmektedir. Belge kontrolü adayların sınava giriş belgeleri ve kimlik numaraları ile birlikte yapılır. Salon başkanının yönlendirmesi ile adaylar sınav olacakları masaya geçirilir. Sınav başlamadan önce salon başkanı tarafından adayların sınav giriş belgeleri kontrol edilerek toplanır. Sınav sırasında kopya, rahatsızlık verme veya benzeri durumlar olduğunda aday hakkında tutanak salon başkanı tarafından tutulmaktadır.

E-Sınav Bina Sorumlusunun Görevleri

E-sınav bina sorumlusunun görevleri sınav yapılacak alanda yönetmeliğe uygun şekilde sınavın geçmesini sağlamaktır. Sınav öncesinde sınav için gerekli olan belgeleri salona getirir. Sınav sonunda ise adaylardan alınmış olan sınava giriş belgelerini toplayarak şehir içi sınav evrakı nakil kuryesine teslim etmektedir. Bina sorumlusu tek bir salondan değil, sınavın yapıldığı binadaki tüm salonlardan sorumludur. Sınav saatinden en az 2 saat önce binada bulunur ve sınavın bitişinde de ortalama 1 saat kadar binada yer alır.