Etsy Nedir? Nasıl Satış Yapılır? Detaylı Rehber

etsy nedir

Etys, uluslararası çapta olan, geniş kullanıcı kitlesine sahip, işçiliği oldukça yüksek olan ürünlerin satışlarının yapıldığı bir pazaryeri sitesidir. Birçok kategoride ürünler listelenmektedir. Kıyafet, aksesuar, obje gibi farklı satış ürünleri bulunmaktadır. Oldukça geniş bir ürün portföyüne sahip bir ticaret sitesi de denilebilir.

Aynı zamanda ihracat yapmak isteyen firmalar, kişiler ya da dış satım yapmayı isteyen kurumlar e-ihracat alanında bu sitenin sağladığı sistemi tercih etmektedir. Aynı zamanda bu sistemin en büyük özelliği dünya çapında büyük bir pazaryeri olmasıdır. Fakat siteye kayıt olmanın ve satış yapmanın bir takım aşamaları, süreçleri bulunmaktadır.

Contents

Etys’de Nasıl Satış Yapılır?

  • Adım 1: Etsy de satış yapmak istediğiniz ürünler tamamen size aittir. Öncelikli olarak fotoğrafları ve tasarımları belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra da satış için hazır etmeniz gerekmektedir.
  • Adım 2: Ayrıca ürünün fotoğraflarının da sizin çektiğiniz ürünler olması gerekmektedir. Özellikle stok fotoğraflar bu noktada kabul görmemektedir.
  • Adım 3: Daha sonra işe Etsy’de mağaza açmak ile başlamanız gerekmektedir. Mağaza açmak için öncelikle site üzerinde en alt tarafta bulunan “Sell On Etsy” bölümüne giriş yapın. Daha sonra açılan sayfadan “Open your Etsy Shop” bölümüne giriş yapın. Geri kalan bölümleri doldurun ve gösterilen işlemleri takip edin. Böylelikle mağaza açılması için gerekli işlemler başlayacaktır.
  • Adım 4: Etsy de satış yapmak için gerekli tüm verileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Özellikle Türkiye’den giriş yaptığınız için İngilizce ve USD seçmeniz gerekmektedir.
  • Adım 5: Daha sonra mağaza adı belirlemeniz ve dükkanınız açıldığında ürünlerinizi eklemeniz gerekmektedir. Bunun için “Add a listing” bölümüne girerek ürün eklemek bu bölüme giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Adım 6: Şimdi en önemli bölüme gelmiş bulunmaktasınız. Ürün bilgilerini eksiksiz ve şeffaf bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Özellikleri ne ise onu direkt olarak yazın.
  • Adım 7: Şimdi de sizin ürünlerinizin müşterilere ulaşmasını sağlayacak “tags” bölümüne girin ve anahtar kelimeler girin.
  • Adım 8: Daha sonra kargo aşamalarını belirleyin ve ürünü satışa hazır hale getirin. Bu aşamada dikkatli olun ve ürün girişini tamamlayarak yayımlamaya başlayın.

İlginizi Çekebilir: Network Marketing Nedir?

Etys Komisyon Oranları Kaç?

Etsy komisyon oranları listeleme, işlem ücreti, ödeme işlemi ücreti ve site dışı reklam ücreti olmak üzere sıralanmaktadır. Ürün listelemek için sizden alınan komisyon 1,41 lira olarak belirlenmektedir. Bu para ürün satılıncaya kadar etkin bir şekilde işlemektedir. Aynı zamanda 4 ayda bir yenilenme gibi bir durumu bulunmaktadır.

Ayrıca alınan %5’lik işlem ücreti ise satılan her ürün için alınan para olarak karşımıza çıkmaktadır. Ödeme ücreti olarak alınan %6,5 + 3 TL ücret ise standart bir ödemedir. Bu paralar satış yapıldığında verilmesi gerekmektedir. %15’lik site dışı reklam komisyonu ise ürün reklam sayesinde satıldığında kesilmektedir.

etys

Etsy Satış Şirket Gerektirir Mi?

Etsy’de satış için şirket gerekmemektedir. Bireysel olarak satış yapma imkanınız bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkemizde bir ETSY firması olan Gitti Gidiyor’da da böyle bir durum söz konusudur. Bireysel olarak herhangi bir şirket olmadan satış yapmanıza olanak tanımaktadır. Ekstra bir şirket olmaya gerek yoktur.

Etsy Satış Yapmak Ücretli Mi?

Etys’de satış yapmak yukarıda verilen komisyon oranları doğrultusunda ücretlidir. Satış yapmadan önce alınan 1,41 ve daha sonrasında alınan %5’lik komisyon, %6,5 + 3 TL ödeme ücreti de satış yapıldığında alınmaktadır. Bu yüzden hesaplarınızı komisyon oranları üzerinden yapmanız gerekmektedir.

Etsy’de Para Birimi Ne Olmalı?

Etsy satıcılarının para birimi genellikle ABD doları olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye üzerinden giren kullanıcılar da ABD dolarını seçmektedir. Türk lirası gibi seçenekler seçilmemelidir. İşlemlerinizin sıkıntısız devam etmesi adına dolar en güvenilir para birimidir.

Etsy’de Vergi Var Mı?

Etsy’de vergi vardır. Etsy bu işlemi sizin adınıza ödeme yaparak vergi ödemelerinden sizi kurtarmaktadır. Aldığı komisyonlar içerisinde vergileri de çıkarmaktadır. Ancak bu konuda iyi bir araştırma yapmak ve vergi oranlarını iyi öğrenerek hareket etmek gerekmektedir.

Etsy Ödeme Ne Zaman Hesaba Geçer?

Etsy’de ödeme, ilk üç ay boyunca yapılan satışların tahsilatını 7 gün sonra geçirmektedir. Bu ödeme “Avaiblable for Deposit” bölümünde görülmektedir. Kısacası öncelikli olarak 3 ayı doldurmak ve sonra 7 gün içinde paranın hesaba geçmesini beklemek gerekmektedir.

Etsy Sahibi Kim?

Etsy sahibi Rabert, Chris ve Jared adınada bir grup genç tarafından 2005 yılında kurulmuştur. Amerika merkezli bir e ticaret platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman içerisinde oldukça büyümüş ve bir dünya devi haline gelmişlerdir. Hali hazırda ABD’nin en büyük ticaret platformlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Etsy’de Fatura Zorunlu Mu?

Etsy fatura zorunludur. Yaptığınız işlemler bir ticari faaliyet olduğundan kesinlikle fatura kesmeniz gerekmektedir. Aksi halde yaptığınız ticari faaliyetleriniz üzerinde sıkıntı yaşanabilir. Bu yüzden sağlam hareket etme adına ve satışlarınızı belgelemeniz, vergilerinizde sorun olmaması adına fatura kesmeniz gerekmektedir.