Eliptik Bisikletle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Eliptik Bisikletle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Eliptik bisikletle 1 ayda 5 kilo vermek mümkündür. Eliptik bisiklet eklemlerin üzerine aşırı yük bindirmeyen, ayakta kullanılan ve vücudun her bölgesini çalıştırmaya yarayan bir bisiklet türüdür. Bu özelikleriyle eklem problemleri yaşayan kişiler tarafından da rahatça ve sıklıkla tercih edilebilmektedir. Eliptik bisikletlerin en önemli özellikleri belirli bir bölgeden ziyade tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırmaktadır.

Contents

1 Saat Eliptik Bisiklet Kaç Kalori Yaktırır?

1 saat eliptik bisiklet tempolu olarak kullanılırsa ortalama 650 kalori yaktırmaktadır. Spor salonlarda kullanımı hayli yaygınlaşan eliptik bisikletler, sundukları etkili çalışma imkanı ile özellikle kalori yakmak isteyenler tarafından sıklıkla başvurulan spor aletleridir. Eliptik bisikletle kalori yakabilmek için, çalışmaya başlamadan önce cihazı ve etkilerini iyi bir şekilde anlamak gerekmektedir.

Bir kilonun 7700 kaloriye eşit olduğu bilinmektedir. Eliptik bisikletle bir saatte yakılan 650 kalori, bu sayı ile pek yakın olmadığından dolayı eliptik ile kilo verebilmek zor bir ihtimal gibi düşünülebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki dokununca kilo vermeyi sağlayacak sihirli bir değnek bulunmamaktadır ve kilo vermek zaman alan bir iştir.

Eliptik Bisiklet Metabolizma Hızlandırır Mı?

Eliptik bisiklet metabolizmayı, kardiyovasküler sistemi çalıştırdığından dolayı hızlandırmaktadır. Metabolizma hızının artması, yakılan kalori yakımının artmasına sebep olmaktadır. Bilindiği üzere kalori yakımı da kilo vermek ile doğrudan orantılıdır. Bu nedenle eliptik bisikletler metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlamaktadır.

Eliptik Günde Kaç Dakika Yapılmalı?

eliptik bisiklet

Eliptik günde 60 dakika ile istenilen sonuçlara ulaştırabilmektedir ancak eliptik bisiklet ile çalışma süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Daha önce hiç spor yapmamış ve ilk defa kullanacak olan bir kişinin kullanma süresi 5 dakika ile sınırlı olmalıdır. Bununla birlikte başlangıçta cihazın hızı da düşük kullanılmalıdır. Elbette ilerleyen günlerde cihaz hızı ve günlük süreyi arttırarak ilerlemek gerekmektedir.

Bir süre sonra eliptik ile 30 – 40 dakikalık bir antrenman yapmak uygun olacaktır. İstenilen sonuçlara ulaşabilmek için haftanın her günü olmasa da en az 3 – 4 gününün, eliptik antrenmanı ile geçirilmesi tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte özellikle yağ yakmak, kalori yakmak, kilo vermek gibi hedeflerle kullanılıyorsa bir günde 60 dakika çalışılması önerilmektedir. Bununla birlikte bu 60 dakikada eliptik bisikletin tempolu olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: 1 Saat Uyku Kaç Kalori Yaktırır?

Günde 15 Dakika Eliptik Bisiklet Kaç Kalori?

Günde 15 dakika eliptik bisiklet ile tahmini olarak 147 kalori yakılmaktadır. Kişinin metabolizma hızı, genetik yatkınlığı, sporu diyetle birlikte yürütmesi, eliptik bisikletin hızı gibi faktörler, eliptik bisiklet ile 15 dakikada yakılacak kalori miktarını doğrudan etkileyen nedenler olarak karşımıza çıkmaktadır. 147 kalori ise tahmini ve ortalama olarak belirlenen bir miktardır.

Eliptik Bisiklet Vücudun Hangi Bölgelerini Çalıştırır?

Eliptik bisiklet vücudun bütün bölgeleri üzerinde etkili olmaktadır. Eliptik bisikletten olabilecek en üst düzeye fayda sağlayabilmek için gözetilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlardan ilki bisiklet kullanımı sırasında omurgayı dik tutmaktır. Bir diğer kurala göre ayakların pedallar üzerinde paralel durması gerekmekte; kolların ise dirseklerden hafifçe bükülerek cihazın gidonunda tutulması gerekmektedir. Bir diğeri ise omuzların aşağıya çekilmemesi, başınsa dik ve düz tutulmasıdır.

Eliptik Bisiklet Eklemlere Zarar Verir mi?

Eliptik bisiklet eklemler üzerinde herhangi bir zararlı etki oluşturmamaktadır. Eklem problemi yaşayanlar eliptik bisiklet kullanımından herhangi bir zarar görüp görmeyeceklerini merak etmektedir. Bu bisikletler eklemlerin üzerine aşırı yük bindirmediklerinden dolayı, eklem problemi yaşayan kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği spor aletleridir. Eliptik bisikletler eklem problemi olan kişiler için zarardan ziyade fayda sağlamaları ile bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yürüyerek Basen Erir Mi?