Her gün gülümsemek için bir çok nedene sahip olduğunuzu biliyor muydunuz? Sağlıklı, huzurlu ve daha az stresli bir hayat için son derece önemlidir bu eylem. Ancak birçoğu gülümsemeyi, sadece size, neşe getiren veya kahkaha attıran şeylere istem dışı bir tepki olarak görür. Bu gözlem kesinlikle doğru olsa da, çoğu insanın gözden kaçırdığı şey gülümsemenin bilinçli ve güçlü bir seçim kadar gönüllü bir tepki olabileceğidir.

Sayısız bilimsel araştırma, gerçek bir gülümsemenin genellikle çevremizdeki diğer kişiler için çekici olarak kabul edildiğini doğruladı. Diğer çalışmalar, gülümsemenin ruh halinizi ve çevrenizdekilerin ruh halini nasıl yükseltebileceğine ışık tuttu.

Her Gün Gülümsemek İçin 10 Neden

Sağlıklı ve de uzun bir ömür ile gülümseme arasında güçlü bir bağlantı bulundu. En önemlisi, araştırmalar, ister gerçek bir neşeli ruh halinin, isterse amaçsız bir eylemin sonucu olsun, sadece gülümsemenin (fiziksel yüz şekillerini ve hareketlerini yapma), insanların sağlığı ve refahı üzerinde hem kısa hem de uzun vadeli faydalar sağlayabileceğini göstermiştir. Eğer hala ikna olmadıysanız, işte her gün gülümsemeniz için bilinçli bir çaba göstermek gerektiğinin kanıtı olan 10 neden;

Gülümsemek Bizi Çekici Yapar

Doğal olarak, gülümseyen insanlara çekiliriz. Gülümseme eylemiyle bağlantılı gerçek bir fiziksel çekim faktörü vardır.

Doğal olarak, gülümseyen insanlara çekiliriz. Gülümseme eylemiyle bağlantılı gerçek bir fiziksel çekim faktörü vardır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kaşları çatma ve yüz buruşturma gibi daha şiddetli veya olumsuz yüz ifadeleri aslında tam tersi şekilde çalışır. İnsanları etkili bir şekilde uzaklaştırır. Bunun yerine, insanları çekmek için gülüşünüzün çekim gücünü kullanın.

Kahkahanın Faydaları Nelerdir? >>

Gülümsemek Stresi Azaltır

Stres tüm varlığımıza nüfuz edebilir ve gerçekten yüzümüzde görünebilir. Gülümsemek sadece yorgun, yıpranmış ve bunalmış görünmemizi önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcı olabilir.

İster inanın ister inanmayın, gülümsemek, istemeseniz veya gülümsemeyi taklit etseniz bile stresi azaltabilir. Stresli olduğunuzda, gülümsemek için zaman ayırın.

Gülümsemek Ruh Halimizi Yükseltir

Bir dahaki sefere kendini kötü hissettiğinde, gülümsemeyi dene. Ruh halinizin daha iyi olması için iyi bir şans var. Gülümseme, ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olması için bedeni kandırabilir. Çünkü fiziksel gülümseme eylemi aslında beyninizdeki sinirsel mesajlaşmayı harekete geçirir.

Basit bir gülümseme, nöral iletişimi artıran nöropeptitlerin yanı sıra dopamin ve serotonin gibi ruh halini yükselten nörotransmiterlerin salınmasını tetikleyebilir. Gülümsemeyi doğal bir anti-depresan gibi düşünün.

Gülümsemek Bulaşıcıdır

Gülümsemek sadece ruh halinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda başkalarının ruh halini değiştirebilir ve işleri daha eğlenceli hale getirebilir.

Beyninizin gülümsemenin yüz ifadesini kontrol etmekten sorumlu olan kısmı, bilinçsiz bir otomatik tepki alanıdır. Yani gülümsemenin tamamen bilinçsiz olabileceği anlamına gelir. Özellikle de başka bir kişinin gülümsemesini taklit etme alışkanlığımız söz konusu olduğunda. Evet, gülümsemelerin “bulaşıcı” olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Endorfin Nedir? Nasıl Artırırsınız? >>

Gülümseme Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Gülümsemenin, genel sağlığınız üzerinde de son derece etkisi vardır.

Gülümsemenin, genel sağlığınız üzerinde de son derece etkisi vardır. Gülümseme eylemi aslında insanın bağışıklık sisteminin daha etkin çalışmasına yardımcı olur. Gülümsediğinizde, daha rahat olduğunuz için bağışıklık fonksiyonunun iyileştiği düşünülmektedir (bazı nörotransmiterlerin salınması sayesinde). Ellerinizi yıkamak gibi önlemlerin yanı sıra, nezle ve gribi, daha fazla gülümseyerek önlemeye çalışın.

Ölümsüzlük Mantarının Faydaları >>

Gülümsemek Kan Basıncınızı Düşürür

Gülümsediğinizde kan basıncınızda ölçülebilir bir düşüş olur. Evde bir tansiyon monitörünüz varsa bir deneyin. Birkaç dakika oturun ve bir deneme yapın. Sonra bir dakika gülümseyin ve gülümsemeye devam ederken tekrar gözlemleyin. Farkı göreceksiniz.

Gülümsemek İyi Hissettirir

Araştırmalar, gülümseme sırasında vücudun endorfin, doğal ağrı kesici ve serotonin salgıladığını göstermiştir. Bu üç nörotransmiter birlikte, baştan ayağa kadar kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Bu doğal kimyasallar sadece ruh halinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu rahatlatır ve fiziksel ağrıyı azaltır. Gülümsemek doğal bir ilaçtır.

Gülümsemek Daha Genç Görünmenizi Sağlar

Gülümsemenin sizi daha çekici kıldığını biliyoruz. Ancak aynı zamanda daha genç görünmenizi de sağlar. Gülümseme için kullandığımız kaslar da yüzü kaldırarak kişinin daha genç görünmesini sağlar. Bu yüzden bir yüz gerdirmeyi seçmek yerine, gün boyunca gülümsemeyi deneyin – daha genç görünecek ve daha iyi hissedeceksiniz.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

Gülümsemek Başarılı Görünmenizi Sağlar

Çalışmalar düzenli gülümseyen insanların daha emin göründüğünü ortaya koymuştur.

Çalışmalar düzenli gülümseyen insanların daha emin göründüğünü ortaya koymuştur. Kariyerinizde terfi olasılığı daha yüksektir ve istediğiniz başarıya yaklaşmanız daha muhtemeldir. Toplantılarda ve iş randevularında gülümsemeyi deneyin. İnsanların size farklı tepki verdiğini fark edebilirsiniz.

Gülümsemek Pozitif Kalmanıza Yardımcı Olur

Bu testi deneyin: gülümseyin. Şimdi gülümsemenizi kaybetmeden olumsuz bir şey düşünmeye çalışın. Zor geliyor, değil mi?

Bir gülümseme eylemi, doğal olmasa da veya zorla yapılmış gibi görünse bile, yine de beyne ve nihayetinde vücudumuzun geri kalanına “Hayat Güzeldir!” Mesajını gönderir. Gülümseyerek depresyon, stres ve endişeden uzak durun.

Gülümsemeniz için size yarayacak 10 neden sunduk. Hayatınızı güzelleştirmek için bu kadar neden varken, sağlığınızı, huzurunuzu ve de geleceğinizi bozmayın. Sadece gülümseyin. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Stres Nedir? Stresin Zararları Nelerdir? >>

Hayatımızı daha iyi hale getirecek büyük şeyleri biliyoruz, ama büyük oldukları gerçeği ürkütücü veya ezici olduğu anlamına da gelir.

Bu şekilde hissediyorsanız, hayatınızı daha iyi hale getirmek için hala yapabileceğiniz küçük olumlu değişiklikler olduğunu bilmelisiniz.

Bir numara seçin ve olumlu değişiklikler yapmaya başlayın.

 

Olumlu Değişiklikler Getirecek 15 Şey

Mutluluk, sahip olabileceğimiz en önemli varlıktır. Eğer mutlu değilseniz hayat oldukça anlamsızlaşabilir.

Öyleyse nasıl mutlu olabilirsiniz?

Mutlu olmak için sallayabileceğiniz sihirli bir değnek olmamasına rağmen size bu konuda yardım edebilecek çeşitli şeyler mevcut. İşte hayatta mutlu olmanın 8 yolu:

 

Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda olun

İnsanlarla ne kadar vakit geçirmeye ihtiyacımız olduğu konusunda birbirimizden farklı olmamıza rağmen hepimizin ilişki kurmaya ihtiyacı vardır. Uzun süredir görmediğiniz ailenizle veya ihmal ettiğiniz arkadaşınızla tekrar bağlantıda olmak için çaba sarf edin.

 

Uzun vadeli amaç edinin

Sizi heyecanlandıran ve uzun vadede erişmenizin mümkün olduğu bir şey bulun. Şimdi bu doğrultuda çalışın, adım adım.

 

Kahkaha atın

Kahkaha ruh için muhteşem bir ilaçtır. İyi bir espri anlayışı olan ve sizi güldüren insanları arayıp bulun. Kendinize ve etrafınızdaki şeylere gülmeyi öğrenin.

 

Daha doğal ve dengeli beslenin

İyi beslenmenin ruh halinizi geliştirdiği kanıtlandı. İşlenmiş ve hazır yiyeceklerden uzak durun. Daha fazla taze meyve, taze sebze, yumurta ve et yiyin.

 

Stres seviyenizi izleyin

Stres en rahat insanı bile aksi bir canavara dönüştürebilir. Ayrıca sağlınıza da zararlıdır. Meditasyon öğrenin. Stresi azaltmak için bire birdir.

 

Egzersiz yapın

Yapmaktan hoşlandığınız bir egzersiz bulun. Egzersiz size, kendinizi iyi hissettiren hormonların vücudunuzda salgılanmasını sağlar ve sonrasında sizi harika bir hisle bırakır.

 

Birilerine iyilik yapın

Birisi için bir iyilik yapmak mutluluk seviyenizi artırabilir. Bu hoşlanacakları küçük bir hediye vermek gibi basit bir şey olabilir.

 

İnsanları memnun etmeye uğraşan kişi olmayın

Başkaları için iyilik yapmak güzel bir şey olsa da bunu sadece siz istediğinizde yapın. Fazlasını isteyen insanlara hayır demeyi öğrenin. Bu kimseye zarar vermediği sürece yapmak istediğinizi hissettiğiniz şeylerin peşinden gidin.

 

Sonuç

Mutluluk bir tercihtir. Hayatı daha anlamlı kılmak için, bütün olumsuzluklara rağmen mutlu olmayı tercih edin. Yukarıdaki ipuçları mutluluğunuzu arttırabilmenizde çok işinize yarayacaktır. Eğer sizlerin de paylaşmak istediği ipuçları varsa bunları yorumda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dipnot: Hayat mutsuz olmak için çok kısa, unutma!

Durma, bırakma ve yuvarlama, 1970’lerin sonlarından beri yangın güvenliğini öğretme yöntemiydi, ama ya hayatımızdaki stresi söndürmek için aynı tekniği kullansaydık?

Teorimiz basit.

Ancak sizinle paylaşmadan önce, gerçek bir yangın sırasında yapmanız gerekenleri lütfen aşağıdaki prosedürler karıştırmayın!

Artık yasal uyarıdan bahsettim, işte şimdi stresin nasıl giderileceğinin yolları.

 

DURUN

Herhangi bir stresli durum sırasında, yapmanız gereken ilk şey durmak ve nefes almaktır. Sonsuzluk gibi hissettiren o sürede sadece bir an durun. Tepki vermeden önce kendinizi kontrol edin.

 

BIRAKIN

Stresten uzak durun. Kendinizi dinlemek ve perspektif kazanmak için zaman ayırın. İhtiyaçlarınızı hesaba katarken dürüst olun, onların karşılandığından emin olun.

Üçüncü bir taraf olarak durumu gözlemleyin. Bu durumda bir arkadaşınıza ne söyleyeceğinizi düşünün ve sonra onun tavsiyelerini almak için yeterince cesur olun.

 

YUVARLANIN

Yuvarlanarak kahkaha atın! Stresle baş etmek için gizli silah var – mizah!

Daha çok ve hep gülün. Ne kadar çok gülersek, o kadar çok gülmeyi öğreniriz.

Yalnızken değil de, başkalarıyla olduğumuzda daha çok güldüğümüz kanıtlanmış bir gerçektir. Bu nedenle, arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirin ve size neşe veren aktiviteler yapın. Hayata hep “neşeyle” bakarak, bakış açınızı ve sorunlarla pozitif şekilde baş etme becerinizi geliştirmiş olursunuz.

Tam anlamıyla yanıyor veya ateşi hissediyor olduğunuzda bile; DUR, BIRAK ve YUVARLAN’ı hatırlarsanız, hayatta kalmanın yanında, gelecekteki herhangi bir alevle(sorunla) de baş edebileceksiniz.

Bazı insanlar, diğerlerinin aksine günü yatağa yatıp neredeyse hemen uykuya dalarak bitirir.

Ya kendimizi geçirdiğimiz gün hakkında daha iyi hissettirecek ve bize, yarının daha iyi olma ihtimalini dört gözle beklememizi sağlayacak bir şey olsaydı?

İyi haber. Bu mümkün. Günün sonunda negatif düşünceler aklınızı ele geçirmeye çalıştığında kendinize bu altı soruyu sormayı deneyin.

 

Beni ne minnettar hissettirir?

Neyin yanlış gittiğine odaklanmak yerine kendinize sizi neyin minnettar hissettirdiğini sorun.

Neyin yanlış gittiğine odaklanmak yerine kendinize sizi neyin minnettar hissettirdiğini sorun.

Bu kendinizi negatif bir gün hakkında pozitif bir şey bulmaya zorlamanın harika bir yoludur.

 

Bugün beni gülümsetecek ne oldu?

Modunuzu yükseltmek için sizi gülümseten şeyleri sayıp dökmekten daha iyi bir yol yoktur.

Modunuzu yükseltmek için sizi gülümseten şeyleri sayıp dökmekten daha iyi bir yol yoktur.

Bu şeylerin ne kadar küçük veya önemsiz gözüktüğü fark etmez. Eğer yüzünüze bir gülümseme yerleştiriyorsa, tamamdır.

 

Şu an nasıl hissediyorum?

Eğer bu sorunun cevabı ‘kötü hissediyorum’ ise, bu mükemmeldir.

Eğer bu sorunun cevabı ‘kötü hissediyorum’ ise, bu mükemmeldir.

Evet, kendinize bu altı soruyu sormanın amacı içinizde pozitif duygular yaratmak.

 

Bugün başkalarını nasıl hissettirdim?

Başkalarını kötü hissettirecek şeyler yaptığımızı düşünmek tatsızdır, fakat bunun üzerine düşünmek pozitif enerji yayan bir kaynak olmaya hazırlanmamıza yardımcı olabilir.

Başkalarını kötü hissettirecek şeyler yaptığımızı düşünmek tatsızdır, fakat bunun üzerine düşünmek pozitif enerji yayan bir kaynak olmaya hazırlanmamıza yardımcı olabilir.

 

Yarın neyi daha iyi yapabilirim?

Buna cevap vermeden önce asıl noktanın kendinizi, yarını pozitif duygularla dört gözle bekler hale getirmek olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Buna cevap vermeden önce asıl noktanın kendinizi, yarını pozitif duygularla dört gözle bekler hale getirmek olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Ayrıca gerçekten sizi harekete geçirecek olan bazı şeyleri düşünmeye çalışın.

 

Bugün ne öğrendim?

Eğer bugün bir şey bile öğrendiyseniz, gününüzü bitirecek pozitif bir şeyiniz var.

Eğer bugün bir şey bile öğrendiyseniz, gününüzü bitirecek pozitif bir şeyiniz var. Derler ki; başarılı insanlarla diğerleri arasındaki fark, onların en azından bir ders aldıkları sürece en kötü günü bile kucaklayabilmeleridir.

Size mutluluğun 3 kuralını tanıtayım. Gerçekten çok basitler ama önemliler.

Bu kurallarda ustalaştıktan sonra, mutsuzluğa karşı huzurlu bir savaşçı olacaksın.

Hayat bir gizemdir

Hayat asla olmasını beklediğiniz gibi değildir. Planların değişik yönlere doğru gitme eğilimi vardır ve işler genellikle gitmesini istediğin şekilde gitmez.

Peki ya neden?

Kötü bir şey olduğunda herkes bu duyguyu tanıyacaktır: Neden ben? Neden şimdi?

İşte bu, mutlu bir yaşamın ilk kuralı, hayatın paradoksal doğasını kabul etmektir.

Bütün bu soruları sormak ve değerli zamanını harcamak yerine, kendinizi yaşamın paradoksal doğasını kabul etmeye ikna etmelisiniz. Anlayışınızın ötesinde şeyler olduğunu kabul edin.

Mizah duygusunu sürdürün

Her şey komik olabilir. Esas mesele ona nasıl baktığınızdır. Ve gülmeniz gereken her şeyin en önemli noktası sizsiniz.

Özellikle kendiniz hakkında espri anlayışınızı koruyun. Tüm bunlar sizi daha da güçlendirir.

Her şey değişir

Hiçbir şey hiç olduğu gibi kalmaz. Yeni bir araba alırsınız ve bir ay sonra üzerinde birden fazla çizik vardır bile. 10 yıldır harika bir işin vardır ama şirket bir anda yeniden yapılandırılır ve kovulursun. Her şey her zaman değişebilir.

Onunla savaşma!

Bilmeden, hepimiz sürekli değişimle savaşmaya çalışıyoruz. Değişiklikle başa çıkmanın tek yolu, onu kucaklamak ve her şeyin değişeceğine ve her şeyin yolunda olduğuna inanmaktır.

Değişim nasıl kabul edilir?

Bu o kadar da kolay değildir ama değişikliklere kendinizi hazırlamanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak mutluluğa giden tek bir yol yoktur, ancak bu üç mutluluk kuralı kesinlikle denemeye değerdir.