Stresten Hızlıca Kurtulmak İçin: Durun, Bırakın ve Yuvarlanın

Durma, bırakma ve yuvarlama, 1970’lerin sonlarından beri yangın güvenliğini öğretme yöntemiydi, ama ya hayatımızdaki stresi söndürmek için aynı tekniği kullansaydık?

Teorimiz basit.

Ancak sizinle paylaşmadan önce, gerçek bir yangın sırasında yapmanız gerekenleri lütfen aşağıdaki prosedürler karıştırmayın!

Artık yasal uyarıdan bahsettim, işte şimdi stresin nasıl giderileceğinin yolları.

 

DURUN

Herhangi bir stresli durum sırasında, yapmanız gereken ilk şey durmak ve nefes almaktır. Sonsuzluk gibi hissettiren o sürede sadece bir an durun. Tepki vermeden önce kendinizi kontrol edin.

 

BIRAKIN

Stresten uzak durun. Kendinizi dinlemek ve perspektif kazanmak için zaman ayırın. İhtiyaçlarınızı hesaba katarken dürüst olun, onların karşılandığından emin olun.

Üçüncü bir taraf olarak durumu gözlemleyin. Bu durumda bir arkadaşınıza ne söyleyeceğinizi düşünün ve sonra onun tavsiyelerini almak için yeterince cesur olun.

 

YUVARLANIN

Yuvarlanarak kahkaha atın! Stresle baş etmek için gizli silah var – mizah!

Daha çok ve hep gülün. Ne kadar çok gülersek, o kadar çok gülmeyi öğreniriz.

Yalnızken değil de, başkalarıyla olduğumuzda daha çok güldüğümüz kanıtlanmış bir gerçektir. Bu nedenle, arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirin ve size neşe veren aktiviteler yapın. Hayata hep “neşeyle” bakarak, bakış açınızı ve sorunlarla pozitif şekilde baş etme becerinizi geliştirmiş olursunuz.

Tam anlamıyla yanıyor veya ateşi hissediyor olduğunuzda bile; DUR, BIRAK ve YUVARLAN’ı hatırlarsanız, hayatta kalmanın yanında, gelecekteki herhangi bir alevle(sorunla) de baş edebileceksiniz.