Her Gün Gülümsemek İçin 10 Neden

Her Gün Gülümsemek İçin 10 Neden -

Her gün gülümsemek için bir çok nedene sahip olduğunuzu biliyor muydunuz? Sağlıklı, huzurlu ve daha az stresli bir hayat için son derece önemlidir bu eylem. Ancak birçoğu gülümsemeyi, sadece size, neşe getiren veya kahkaha attıran şeylere istem dışı bir tepki olarak görür. Bu gözlem kesinlikle doğru olsa da, çoğu insanın gözden kaçırdığı şey gülümsemenin bilinçli ve güçlü bir seçim kadar gönüllü bir tepki olabileceğidir.

Sayısız bilimsel araştırma, gerçek bir gülümsemenin genellikle çevremizdeki diğer kişiler için çekici olarak kabul edildiğini doğruladı. Diğer çalışmalar, gülümsemenin ruh halinizi ve çevrenizdekilerin ruh halini nasıl yükseltebileceğine ışık tuttu.

Her Gün Gülümsemek İçin 10 Neden

Sağlıklı ve de uzun bir ömür ile gülümseme arasında güçlü bir bağlantı bulundu. En önemlisi, araştırmalar, ister gerçek bir neşeli ruh halinin, isterse amaçsız bir eylemin sonucu olsun, sadece gülümsemenin (fiziksel yüz şekillerini ve hareketlerini yapma), insanların sağlığı ve refahı üzerinde hem kısa hem de uzun vadeli faydalar sağlayabileceğini göstermiştir. Eğer hala ikna olmadıysanız, işte her gün gülümsemeniz için bilinçli bir çaba göstermek gerektiğinin kanıtı olan 10 neden;

Gülümsemek Bizi Çekici Yapar

Doğal olarak, gülümseyen insanlara çekiliriz. Gülümseme eylemiyle bağlantılı gerçek bir fiziksel çekim faktörü vardır.

Doğal olarak, gülümseyen insanlara çekiliriz. Gülümseme eylemiyle bağlantılı gerçek bir fiziksel çekim faktörü vardır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kaşları çatma ve yüz buruşturma gibi daha şiddetli veya olumsuz yüz ifadeleri aslında tam tersi şekilde çalışır. İnsanları etkili bir şekilde uzaklaştırır. Bunun yerine, insanları çekmek için gülüşünüzün çekim gücünü kullanın.

Kahkahanın Faydaları Nelerdir? >>

Gülümsemek Stresi Azaltır

Stres tüm varlığımıza nüfuz edebilir ve gerçekten yüzümüzde görünebilir. Gülümsemek sadece yorgun, yıpranmış ve bunalmış görünmemizi önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcı olabilir.

İster inanın ister inanmayın, gülümsemek, istemeseniz veya gülümsemeyi taklit etseniz bile stresi azaltabilir. Stresli olduğunuzda, gülümsemek için zaman ayırın.

Gülümsemek Ruh Halimizi Yükseltir

Bir dahaki sefere kendini kötü hissettiğinde, gülümsemeyi dene. Ruh halinizin daha iyi olması için iyi bir şans var. Gülümseme, ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olması için bedeni kandırabilir. Çünkü fiziksel gülümseme eylemi aslında beyninizdeki sinirsel mesajlaşmayı harekete geçirir.

Basit bir gülümseme, nöral iletişimi artıran nöropeptitlerin yanı sıra dopamin ve serotonin gibi ruh halini yükselten nörotransmiterlerin salınmasını tetikleyebilir. Gülümsemeyi doğal bir anti-depresan gibi düşünün.

Gülümsemek Bulaşıcıdır

Gülümsemek sadece ruh halinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda başkalarının ruh halini değiştirebilir ve işleri daha eğlenceli hale getirebilir.

Beyninizin gülümsemenin yüz ifadesini kontrol etmekten sorumlu olan kısmı, bilinçsiz bir otomatik tepki alanıdır. Yani gülümsemenin tamamen bilinçsiz olabileceği anlamına gelir. Özellikle de başka bir kişinin gülümsemesini taklit etme alışkanlığımız söz konusu olduğunda. Evet, gülümsemelerin “bulaşıcı” olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Endorfin Nedir? Nasıl Artırırsınız? >>

Gülümseme Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Gülümsemenin, genel sağlığınız üzerinde de son derece etkisi vardır.

Gülümsemenin, genel sağlığınız üzerinde de son derece etkisi vardır. Gülümseme eylemi aslında insanın bağışıklık sisteminin daha etkin çalışmasına yardımcı olur. Gülümsediğinizde, daha rahat olduğunuz için bağışıklık fonksiyonunun iyileştiği düşünülmektedir (bazı nörotransmiterlerin salınması sayesinde). Ellerinizi yıkamak gibi önlemlerin yanı sıra, nezle ve gribi, daha fazla gülümseyerek önlemeye çalışın.

Ölümsüzlük Mantarının Faydaları >>

Gülümsemek Kan Basıncınızı Düşürür

Gülümsediğinizde kan basıncınızda ölçülebilir bir düşüş olur. Evde bir tansiyon monitörünüz varsa bir deneyin. Birkaç dakika oturun ve bir deneme yapın. Sonra bir dakika gülümseyin ve gülümsemeye devam ederken tekrar gözlemleyin. Farkı göreceksiniz.

Gülümsemek İyi Hissettirir

Araştırmalar, gülümseme sırasında vücudun endorfin, doğal ağrı kesici ve serotonin salgıladığını göstermiştir. Bu üç nörotransmiter birlikte, baştan ayağa kadar kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Bu doğal kimyasallar sadece ruh halinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu rahatlatır ve fiziksel ağrıyı azaltır. Gülümsemek doğal bir ilaçtır.

Gülümsemek Daha Genç Görünmenizi Sağlar

Gülümsemenin sizi daha çekici kıldığını biliyoruz. Ancak aynı zamanda daha genç görünmenizi de sağlar. Gülümseme için kullandığımız kaslar da yüzü kaldırarak kişinin daha genç görünmesini sağlar. Bu yüzden bir yüz gerdirmeyi seçmek yerine, gün boyunca gülümsemeyi deneyin – daha genç görünecek ve daha iyi hissedeceksiniz.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

Gülümsemek Başarılı Görünmenizi Sağlar

Çalışmalar düzenli gülümseyen insanların daha emin göründüğünü ortaya koymuştur.

Çalışmalar düzenli gülümseyen insanların daha emin göründüğünü ortaya koymuştur. Kariyerinizde terfi olasılığı daha yüksektir ve istediğiniz başarıya yaklaşmanız daha muhtemeldir. Toplantılarda ve iş randevularında gülümsemeyi deneyin. İnsanların size farklı tepki verdiğini fark edebilirsiniz.

Gülümsemek Pozitif Kalmanıza Yardımcı Olur

Bu testi deneyin: gülümseyin. Şimdi gülümsemenizi kaybetmeden olumsuz bir şey düşünmeye çalışın. Zor geliyor, değil mi?

Bir gülümseme eylemi, doğal olmasa da veya zorla yapılmış gibi görünse bile, yine de beyne ve nihayetinde vücudumuzun geri kalanına “Hayat Güzeldir!” Mesajını gönderir. Gülümseyerek depresyon, stres ve endişeden uzak durun.

Gülümsemeniz için size yarayacak 10 neden sunduk. Hayatınızı güzelleştirmek için bu kadar neden varken, sağlığınızı, huzurunuzu ve de geleceğinizi bozmayın. Sadece gülümseyin. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Stres Nedir? Stresin Zararları Nelerdir? >>