Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı çalışıyorsunuz? Tüm bu görevleri başarmak için zamanınız sınırlı mı? Cevabınız evet ise, o zaman hayatınızdaki net bir öncelikler listeniz olmayabilir.

Zamanınızı etkili bir şekilde yönetmek ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlerken neyin önemli olduğunu bilmek için net bir öncelikler listesine sahip olmak gerekir. Sürekli olarak çok fazla görev üstlenirseniz, sonunda kendinizi strese sokabilirsiniz.

Unutmayın, hedefiniz gelecekte ulaşmak istediğiniz bir hedeftir. Öncelikler, bu hedefe ulaşmak için belirlemeniz ve odaklanmanız gereken şeylerdir. Bir öncelikler listesine sahip olduğunuzda, yaşam görevinizle uyumlu değişiklikleri ve kararları uygulama şansınız artar.

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik

Herkes farklıdır ve herkes farklı şeyleri önemseyecektir. Ancak, bazı ortak konular hepimizi birbirine bağlar. Bu öncelikler listesindeki her öğenin sizinle rezonansa girdiğini bulamayabilirsiniz, ancak muhtemelen en azından birkaçı olacaktır. Öncelikleriniz konusunda net değilseniz, öncelik belirlemek konusunda çalışmalısınız. Bunlar düşüncelerinizi ve enerjinizi nereye koymanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Öncelik Planlama Teknikleri – Zaman Yönetimi >>

 1. Yaşam Misyonunuz

Kişisel yaşam misyonları size anlam ve mutluluk verecek önceliklerdir. Bunlar, başarılı olmanın ötesinde yaşamanızı sağlayan, aynı zamanda hayatta önemli bir şey üzerinde çalışmanızı sağlayan şeylerdir. Hayattan ne istiyorsunuz? Onlara olan bağlılığınızdan ödün vermeden bu şeylere öncelik verdiğinizde, her zaman hedeflerinize ulaşırsınız.

Öncelik belirlemek konusunu düşünürken misyon ifadenizi tanımlayın ve yaşamdaki amacınıza ulaşmak için yapmanız gereken şeyleri belirleyin.

 1. Fiziksel Sağlık

Sağlığınız çok önemlidir ve öncelikler listenizde ilk sırada yer almalıdır. Refahınızı, rahatlığınızı ve genel tutumunuzu belirler. Kötü sağlık sizi mutluluğunuzdan mahrum eder ve genel üretkenliğinizi azaltır. Bu nedenle kötü sağlık döngüsünü kırmanız gerekir. İşte fiziksel sağlığınızın neden öncelikler listenizde olması gerektiği:

Etkili İletişimi Etkileyen Faktörler >>

 1. Aileyle Kaliteli Zaman Geçirmek

Öncelik belirlemek deyince aile genelde arka plana atılır. Ancak iş yerinde kötü bir zaman geçirdiğinizde, desteğin ilk ayağı her zaman ailenizdir. Aileyle geçirilen zaman, benlik saygınızı artırır, olumlu alışkanlıkları teşvik eder ve anılar oluşturur. Yakın ailenizle zaman geçirmeye öncelik verin ve bu zamanı iyi değerlendirin. Birlikte egzersiz yapın, yemekten sonra yürüyüşe çıkın, birlikte okumak için bir kitap seçin, yemek yapın veya birlikte yemek yiyin. Beraberliğe öncelik verin! İş yerinde başarılı olabilir ve yine de ailenizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

 1. Sağlıklı İlişkiler Kurmak

Hayatta anlam ve amaç bulmada ilişkiler önemlidir. Ailenizden sonra, arkadaşlarınız, meslektaşlarınız veya topluluğunuzun üyeleri hayatınızda hayal edebileceğinizin ötesinde önemli roller oynarlar.

Northwestern Tıbbına göre sağlıklı ilişkilere öncelik vermek stresten sorumlu olan stres hormonu kortizolün üretimini azaltabilir. Bir araştırma, evli insanların psikolojik stres yaşama olasılığının düşük olduğunu ortaya çıkardı. Bunun nedeni, ilişkilerin sunduğu duygusal ve sosyal desteğin stres için mükemmel bir tedavi olabilmesidir.

 1. Ruh Sağlığı

Ruh sağlığı, öncelik belirlemek deyince mutlaka aklınızın bir köşesinde olması gereken bir kavramdır. Her zaman iş, sosyal sorumluluklar, çalışmalar, aile ve günlük aktivitelerle meşgul müsünüz? Cevabınız evet ise, zihinsel sağlığınıza öncelik vermeniz gerekir. Meşgul olduğunuzda veya çok çalıştığınızda nasıl hissettiğinizi araştırmak için bir rutin oluşturun. Kendinizi kontrol altında tutmak için aşağıdakileri yapmayı deneyin.

Bugün Başlamanız Gereken 11 Finansal Alışkanlık >>

 1. Finans

Para önemsiz değildir. Mutluluğu satın almasa da, mutlu kalmak için en azından ihtiyacınız olanın üzerinde kazanmanız gerekir. Faturaları ödemekte ya da kendinizi beslemekte zorlandığınızda hayat perişan olabilir, bu yüzden mali durumunuza öncelik verin! Robert Kiyosaki Cashflow Quadrant adlı kitabında şunları tavsiye ediyor:

“Hayatınız boyunca para için çalışmak yerine, paranın sizin için çalışmasını sağlayın.”

Robert, sadece tasarruflarınız ve yatırım hedefleriniz üzerinde çalışmanızı tavsiye ediyor. Öyleyse , mali durumunuzu nasıl önceliklendirir ve iyileştirirsiniz ?

 1. Kişisel Gelişim

Lou Holtz’un sözleriyle, “Ya büyüyorsun ya da ölüyorsun!”. Sıradanlık ve gönül rahatlığından kaçınarak hayallerinizin insanı olabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenin basit yolları var. Hayatınızı olumlu yönde etkileyebilecek TEDx Konuşmaları‘nı izleyebilir, kişisel gelişim kitapları okuyabilir veya yeni beceriler öğrenebilirsiniz. Alanınızın dışında bir şeyler öğrenmek kötü bir fikir bile değil. Öğrenmek yaşamayı sürdürür! Size uygun bir kişisel gelişim planı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Hedeflerinizi Tanımlayın

Hedeflerinizi (genel liste) tanımlayın ve genel listenizi belirli öğelere bölerek daha spesifik olun. 20 TL kaybedin, bir sertifika kazanın, yeni bir rol için antrenman yapın, vb. Akıllı hedefleri nasıl belirleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 1. Güçlü Yönlerinize Odaklanın

Belirli hedeflere ulaşmak için güçlü yönlerinizi ve eksikliklerinizi vurgulayın. O halde neden onları gerçeğe dönüştürmek istediğinizi tanımlayın. Size nasıl fayda sağlayacaklar?

Kitap Önerileri – Kişisel Gelişim Kitapları >>

 1. Görselleştirin

Hedeflerinize ulaştığınızı hayal edin. Şunları yapabilirsiniz Bir vizyon devre tasarımı nasıl görüneceğini başarı görmenizi sağlamaktır. Daha sağlıklı ve daha mutlu bir senin fotoğraflarını seçin!

 1. Planınızı Düzenleyin

Oyun planınızı oluşturun. Oraya nasıl gideceksin? Ne gerektirecek? Yeni bir beceri mi öğreniyorsunuz? Çevrimiçi bir kursa abone misiniz? İyileştirmek için atmanız gereken eyleme geçirilebilir adımları tanımlamanız gerekir.

Küçük başarılara ulaştığınızda kendinizi ödüllendirebilmeniz için ilerledikçe küçük kilometre taşları belirlemeyi unutmayın.

Sonuç

Şimdiye kadar en önemli önceliklerinizin ne olduğundan emin değilseniz, oturup sizin için önemli olan her şeyi listelemeniz gerekebilir. Örneğin, tükenmişseniz ve sağlığınıza zarar veriyorsa, o zaman sağlığınıza öncelik vermeniz gerekir. Sağlıklı değilseniz odaklanmanın ve üretken olmanın bir yolu yok.

Bir sonraki adım, bir oyun planı oluşturmaktır. Örneğin, tükenmişliği önlemek için neler yapabileceğinizi vurgulayabilirsiniz . Farkındalık, bir psikologla konuşmak veya işe ara vermek olabilir. Ardından, oyun planınızı uygulamak için zaman ayırın.

Son olarak, doğru yolda olup olmadığınızı anlamak için bir öz değerlendirme testi yapın. İlerlemenizi değerlendirmek için yardıma ihtiyacınız varsa, sorumluluk ortağınız, eşiniz, meslektaşınız veya akıl hocanızla konuşabilirsiniz.

Başarılı bir Amerikan kurgu yazarı ve Cosmere Universe’ün arkasındaki beyin olan Brandon Sanderson’ın sözlerini tamamlayacağız:

“Harika bir adamın işareti, hayati olanları başarmak için önemli şeyleri ne zaman bir kenara bırakacağını bilen kişidir.”

Michael Phelps’ten Öğrenmeniz Gereken 7 Ders >>

Network marketing, çok çalışmak için değil, akıllı çalışmak için vardır. Peki network marketingde akıllı çalışmak deyince ne anlıyoruz? Bugün, birkaç dakikanızı ayırarak network marketing sektöründe nasıl akıllı çalışacağınız konusunda bu önemli ipuçlarını not etmenizde fayda var.

Kabul edelim; Endüstrimizdeki insanların çoğu zaman baskısı yapan, yarı zamanlı çalışanlardır. Endüstrideki çoğu insanın bir günlük işi, çocukları, bir eşi, evde sorumlulukları ve dikkat edilmesi gereken ek sorumlulukları vardır. Bu, zamanınızı yönetmeyi ve işinizde çok şey yapmayı zorlaştırabilir. Bunu düzeltmeye yardımcı olacağımızı umuyoruz.

Network Marketingde Nasıl Akıllı Çalışılır?

Network marketingde akıllı çalışmak, sizi başarıya götürür. Para kazanma sürenizi geriye çeker. İşinizi kopyalamanızı basitleştirir. Eğer disiplinli ve zekice çalışıyorsanız, başarılı bir pazarlama ağı kurma işini günde sadece 45 ila 90 dakika ayırarak kurabilirsiniz. Başarının anahtarı budur; İşinizi kurmak için, kalıcı ve tutarlı olmak için her gün verimli kısa bir zaman dilimi ayırmak. Peki nasıl?

Doğrudan Satışta İnsanlar İşte Bunun İçin Katılırlar >>

1.Gününüzü planlamanız gerekiyor

Askere gitmişseniz eğer, planlamanın önemini bilirsiniz. Gününüzü planlamazsanız, olayların ortaya çıkacağını ve olabileceğiniz kadar üretken olmayacağınızı bilmelisiniz. En az bir günlük planlayıcıya ve günlük “yapılacaklar” listesine ihtiyacınız var. O gün yapılması gerekenleri yazın, ne yapabileceğinizi söyleyin ve her şeyi planlayın ki zamanınızı akıllıca yönetin. Bu, çalışma zamanınızı, aile zamanınızı ve ağ pazarlaması iş zamanınızı içerir.

“Planlamada başarısız olmak, başarısız olmayı planlamaktır.”

2.İş saatinizi ayarlamalısınız

Network marketingde akıllı çalışmak için yapmanız gereken bir sonraki şey çalışma saatlerinizi ayarlamaktır.

Network marketingde akıllı çalışmak için yapmanız gereken bir sonraki şey çalışma saatlerinizi ayarlamaktır. Tüm işletmelerin çalışma saatlerine ihtiyacı vardır. Mümkünse çalışma saatlerini her gün aynı saate ayarlayın. İşlerin ortaya çıkacağını ve işinizi her gün aynı saatte yapmak her zaman mümkün olmayacağının farkındayız. Yoğun bir programın olduğunu bildiğinde hâlâ çalışma saatlerini ayarlaman gerekecek.

Her gün izleyebileceğiniz 45 ila 90 dakikalık bir zaman aralığı bulmaya çalışmanızı öneriyoruz. Öğle tatilinde, gece geç saatlerde veya akşam yemeğinden hemen sonra olabilir. Veya her gün bir saat erken kalkmanız gerekebilir. Sadece size uygun bir şeyler bulun ve çalışma saatlerinizi ayarlayın.

Network Marketingde Sağlam Bir Organizasyon Kurmanın Sırrı >>

3.Günlük işlem modunuza sahip olun

Hepimiz alışkanlık yaratıklarıyız. Genelde her gün aynı saatte uyanır, aynı kahvaltının tadını çıkar. Aynı şekilde çalış. Aynı öğlen yemeği ye, işten aynı şekilde eve git. Benzer akşam yemekleri ye ve benzer televizyon programlarını izle. Bunların hepsi alışkanlık.

Yeni iş girişiminizde başarılı olmak için yeni alışkanlıklar oluşturmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu günlük bir çalışma moduna sahip olmaktır. Bu, işinizi büyütmek için her gün yapacağınız 3 ila 5 para üreten faaliyetten oluşan kısa bir listeden başka bir şey değil. Bir günlük işlem modu örneği:

Bunları günlük yaparsanız, her gün başarılı olmanıza yardımcı olacak yeni alışkanlıklar oluşturacaksınız.

4.Aktivitelere önem verin

Network marketingde akıllı çalışmak deyince akla ilk gelen şey para kazandıran aktivitelerdir. Her gün kendinize yalnızca bir soru soracaksanız. İşte kendinize sormanız gereken soru: “Ürünleri ve iş fırsatını bugün kaç kişiyle paylaştım?”

Bu işte başarı, risklerden kaynaklanıyor. Bu listede başka bir şey yapmazsanız. İş ve/veya ürünler hakkında her gün en az 2 ila 10 kişiyle iletişim kurun. Bunu her gün yapın ve başarısız olmanıza imkân yok!

Yeni Distribütörlere Öğretmeniz Gereken 12 Şey >>

5.Zaman kayıpları ve üretken olmayan görevlerden vazgeçin

Vaktinizi boşa harcamaktan başka hiçbir şeye yarayaman işlerden hariç, yapabileceğiniz birçok şey var.

Vaktinizi boşa harcamaktan başka hiçbir şeye yarayaman işlerden hariç, yapabileceğiniz birçok şey var.

Doğrudan Satışta Karşılaşacağınız 10 Farklı Tip >>

Organizasyonunuzu oluşturmanıza yardımcı olacak SADECE beş etkinlik arasında;

Bunlar para üreten faaliyetlerdir. Bu çalışmalardan birini veya birkaçını yapmak için “çalışma sürelerinin” en az yüzde doksanını harcadığınızdan emin olun. Meşgul olmak ve üretken olmak arasında bir fark olduğunu unutmayın.

“Herkes meşgul; ama başarılı insanlar üretken olan insanlardır.”

Son düşünceler

Başarılı olmak için network marketingde akıllı çalışmak konusunu öğrenmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, her gün gününüzü planlamak, iş saatlerini ayarlamak, günlük bir operasyon modu oluşturmak, işinin gerektirdiklerine odaklanmak ve zaman kaybını önlemektir.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Birinin network marketingde akıllıca nasıl çalışabileceğini düşünüyorsunuz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın.

Tüm Zamanların En İyi 14 Doğrudan Satış Sırrı >>

Bugünün yayınında, başarılı ağ pazarlamacılarının, networkerlerin alışkanlıkları hakkında bazı önemli noktalara değinmek istiyoruz. Networkte kazanma alışkanlığı oluşturmak gerçek manada zor bir süreçtir.

Tüm bunlara bir göz atmadan önce alışkanlığın genel tanımına bir bakalım;

Bir alışkanlık, “yerleşmiş veya düzenli bir eğilim veya pratiktir, özellikle de bırakması zor pratiklerdir.” Bu, farkında olmasanız bile, sık sık yaptığınız bir şeydir. Bu ikinci doğa, üzerinde düşünmeden yaptığın, artık içinde yerleşik bir şeydir.

Hepimizin kişiliğini oluşturan şeylerin, günlük yaptığımız alışkanlıklar olduğunu bilmelisiniz. Her sabah aynı şekilde çalışırız. Her gece aynı saatte yatarız. Her gün aynı saatte uyanıyoruz. Hafta içi ve haftada bazı yiyecekleri yiyoruz. Çoğu hafta sonları da aynı şeyi yapıyoruz. Bazı insanlardan etkileniriz.

Bazı alışkanlıklarımız iyi, bazı alışkanlıklarımız kötüdür. Sonuçta, alışkanlıklarımız yaşamın neresinde sona ereceğimizi belirleyecektir. İyi alışkanlıklar iyi şeylere yol açabilir ve kötü alışkanlıklar kötü şeylere yol açabilir.

Başarılı insanlar iyi alışkanlıklar oluşturur.

Neyse ki, alışkanlıklarımızı değiştirme ve yenilerini oluşturma yeteneğine sahibiz. Hayır, yapmak kolay değil ve her zaman eğlenceli değil, ama mümkün. Yeni alışkanlıklar oluşturma süresi kişiden kişiye değişecektir. Bazı insanlar bunu birkaç hafta kadar kısa bir sürede yapabilir ve diğer insanlar yeni alışkanlıklar oluşturmak için 90 gün veya daha uzun sürebilir. Hayatınızı daha iyi hale getirebilecek bir şeyler yapmak için küçük fedakarlıklar yapmalısınız.

Network marketing söz konusu olduğunda, başarılı olmak istiyorsanız, belli alışkanlıklar geliştirmelisiniz. Endüstrimizdeki en çok kazanan networkerlerin hayat hikayelerini okuduğunuzda, aşağıdakileri içeren, ortak alışkanlıklarına sahip olduklarını göreceksiniz:

Bunlar başarı alışkanlıklarının sadece bir listesi. Eminiz ki diğer birçok kazanma alışkanlığı daha vardır.

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri mevcut alışkanlıklarınızı değerlendirmektir.

Birkaç gün boyunca her gün ne yaptığınızı yazın. Aşağıdakilerin bir listesini çıkartın.

Bu alanların her birinde kendinizi değerlendirin ve iyi alışkanlıklarınızın ve kötü alışkanlıklarınızın bir listesini çıkarmaya çalışın. Bir kez daha, hepimizin iyi ve kötü alışkanlıkları vardır.

Sürecin bir sonraki adımı, network marketing ticaretinizi ileriye götürmenize yardımcı olmak için geliştirmek istediğiniz alışkanlıkların bir listesini yapmaktır. Çok fazla şey seçmeyin, ancak sürekli olarak harekete geçmenizi ve işinizi büyütmenizi sağlayacak, geliştirmek istediğiniz üç ile beş yeni alışkanlık edinin. İşte birkaç örnek:

Her gününüzü buna benzer şekilde planlayın.

İllaki bu şekilde olacak değil, kendinizi en verimli nasıl kullanacaksanız o şekilde planlayın. Bunlar sadece örneklerdir;

Listenizi tamamladıktan sonra, onları önem sırasına göre sıralayın. Geliştirmek istediğiniz bir numaralı alışkanlık ile başlayın ve gelecek 30 gün boyunca bu alışkanlığa odaklanın. Örneğin, her gün otuz dakika boyunca bir okuma alışkanlığı oluşturmak istiyorsanız, önümüzdeki 30 gün boyunca her gün 30 dakika okumaya söz verin. 30 gün dolunca, yeni alışkanlığınız zihninize gömülmeli. Değilse, 30 gün daha tekrarlayın.

Yeni alışkanlığınızı oluşturduktan sonra, listenizde oluşturmak ve devam etmek istediğiniz bir sonraki alışkanlığa geçin. Bir yıl içerisinde, yeni alışkanlıklarınızı geliştirmeli ve yolunuza devam etmelisiniz.

Sonuç olarak, alışkanlıklarımızın nihayetinde yaşamın neresinde olduğumuzu belirleyeceğiz. Hepimiz kötü alışkanlıklardan kurtulma ve yeni alışkanlıklar oluşturma yeteneğine sahibiz. Hayır, bunu yapmak her zaman kolay veya eğlenceli olmayacak, ancak sizin için önemliyse gerçekleşmesini sağlayabileceğinizi siz de biliyorsunuz.

***

Düşünceleriniz nelerdir? Yeni alışkanlıklar oluşturmak için neler yapıyorsunuz? Sizce sektörümüzdeki en iyi kazananlar hangi alışkanlıklara sahip? Düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıya bir yorum yapın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bundan 5 yıl sonra nerede olmak istersiniz? Sağlam bir cevabınız var mı? Gerçek şu ki, çoğu insan bu soruyu cevaplayamıyor. Ayrıca cevaplayamazsanız üzülmeyin, ama şimdi yaşamınız için 5 yıllık bir plan oluşturmayı düşünmenin zamanı geldi.

Bugünün yayınında, 5 yıllık bir yaşam planı oluşturma konusunda işte size 6 ipucu;

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 1: Liste Yapın

Liste her zaman gözardı edilen fakat sizin inancınızı kuvvetlendiren bir materyaldir. Şu sözü unutmamak gerekir, “En renksiz yazılar, en renkli sözlerden daha kalıcıdır.” Bir liste yaparak başlamanızı öneriyoruz; bu liste 4 farklı kategori içermeli… Listenizde olması gerekenler;

Bu listeyi yapmak yetmez. Herkesin bir yerlere not aldığını ancak en önemli kuralın, yazılanlar listesindekileri uygulamak olduğunu da asla unutmamak gerekir. Uygulama, yani eyleme dökmek olmazsa olmazınız olmalıdır. Ertelemek, hayatı kaçırmaktır.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 2: 1. Konu Sonrası Yapılacaklar

Tamam, şimdi listenizi alarak, her  ay’ınızı 4’er haftalık çalışma planlarına dönüştürün. Ünlü eğitmen, kişisel gelişim koçu ve yazar Brian Tracy’in dediği gibi;

“…Bir FİL’i nasıl yersiniz? Cevap aslında o kadar da karmaşık değil. Tabiki yiyebileceğiniz kadar küçük lokmalara bölerek…” – Brian Tracy

Hafta hafta hangi özellikleriniz, hangi konular üzerinde çalışacağınızı belirlemelisiniz.

Şu şekilde bir yol izleyebilirsiniz;

 1. Hafta, bir özelliğinizi inşa etmeye başlayın,
 2. Hafta, zayıf bir yönününüzü güçlendirmek için, bir yöntem bulun,
 3. Hafta, haftanın korkusunu yenmek için yol bulun,
 4. Ve bu hafta bir fırsattan yararlanmanın bir yolunu bulun.

Bunların her birine saldırmanın birçok yolu var. Kitaplar, videolar, mentorlar vb.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 3: Bir Gülümseme Planı ile İleriye Bakın

Kendinize aşağıdaki başlıklar ile ilgili sorular sormak zorundasınız. Bu sorular sizin olduğunuz konumu düşünmeniz için bir başlangıç etkisi yaratacaktır;

Bunları listelemelisiniz. Asıl fikir, beyninizi ihtiyaçlarınız ve isteklerinizle sarmaktır. Aklınızı bunlarla doldurmak, gündelik hayatın sıkıntıları, dertler, negatifler gibi sizi hiçbir zaman ileriye götürmeyecek konular ile doldurmaktan çok daha iyi olacağı kesindir.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 4: Birinci Yıl Hedefinizi Yaratın

Kendinize bir ajanda alın. Listenizi, planlarınızı bu ajanda ile yönlendirmeniz sizi motive edecektir. Çünkü her yıl, o yıl için bir hedef belirleyeceksiniz. Ajanda biriktirin, hafta sonunda, ay sonunda, yıl sonunda kendi ilerlemenizi ölçebileceksiniz;

Her sene başardığın hedefleri not al ve sonra da önümüzdeki sene yapacağın hedefleri belirle.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 5: Şimdi 1 Büyük Hedef Belirleme Zamanı

Şimdi numara 4’deki listeyi göz önünde bulundurarak, bir alan bulun ve büyük şeyler hayal edin… Büyük bir hedef koyun; sizi 5 senenin daha iyi bir parçası haline getirecek bir hedef:

Bu fikri anladığınızı düşünüyoruz. Sizin için yüksek bir hedef olmalı. Yapamayacağınızı düşünmeyin. Olumsuz bir zihinle, olumlu bir sonuç alamayacağınızı bilmelisiniz. Olumlu bir zihin geliştirmenin yollarını bulun, kendinizin inancını arttıracak bir yol olmalı bu.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 6: Değerlerinizi Tanımlayın ve Nasıl Yaşayacağınızı Belirleyin

Yine, o kağıt ve kaleme ihtiyacınız var. Bu defa sizin gerçekten değer verdiğiniz konular hakkında bir düşünme süreci geçireceksiniz. Bu noktayı asla gözardı etmeyin.

Belki sadece 1 veya 2’niz olabilir veya belki 10 veya 20 konuyu listeleyebilirsiniz. Ne olursa olsun, en üst değerlerinizi listeleyin… Bazı örnekler:

Şimdi, en önemlisini seçin ve nasıl çözeceğinize dair bir plan başlatın. Belki bir vakıf kurmaya yardım edebilirsiniz. Veya bir protesto grubu düzenleyebilirsiniz. Her şey yaratıcılığınızla başlar. Ama peşinden gidin! Aynadaki Adama veya Kadına bakın.

Sizinle aynı fikirde olmayan insanlar hep olacaktır. Ancak değerlerinizi yaşıyorsanız bu sizin için vazgeçilmeziniz, değeriniz olmalı. Kimsenin size farklı bir şey yapmanızı söylemesine izin vermeyin.

“Başka fikirleri değerlendirin fakat başkalarının değerlerini yaşamayın.”

Kendim İçin 5 Yıllık Plan Nasıl İşledi?

Psikolog, doktor, avukat değilim ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmadığıma eminim. Fakat 5 yıllık planların bir yolunu izledim ve sonunda hayatım harika oldu…

İnsanlar asla bir yazar olarak yapamayacağımı söylediğinde, onlara gösterdim! (50’den fazla kitap yayınlandı ve kağıda koyduğum kelimeleri seven birçok müşterim oldu.)

Diğerleri bir kasabada kalacağımı ve ölene kadar çıkmaz bir iş yapacağımı söylerken, 5 yıllık bir plan sayesinde onların yanıldığını  ispatladım! (Bu Karayip adasında kendi işim var ve yakın zamanda ölmek gibi bir planım yok.)

Peki şimdi büyük 5 yıllık planım nedir?

2 tane büyük planım var…

Öyleyse sana sormama izin ver… Senin büyük 5 yıllık planın nedir?”

Son düşünceler

Eğer hissediyorsan, yapabilirsin! Çünkü her şey seninle başlar. İsterseniz büyük planınızı paylaşmaktan çekinmeyin… Sonunda yorum alanında bunu yapabilirsiniz. Gerçekten bu yazının okuyan herkese ilham vermesini umuyorum.

Şimdi bana sadece 2 iyilik yapın lütfen;

“5 sene sonra hatırlamayacağınız bir konu için, şuan 5 dakikanızı heba etmeyin…”

Yazar hakkında

Greg Boudonck tam zamanlı bir serbest yazar ve dünya çapında best-seller bir kitap yazarıdır. Aynı zamanda yaşam koçluğu da yapmaktadır. Kitaplarını Amazon, Barnes & Noble ve daha pek çok yerde bulabilirsiniz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Zaman asla geriye döndürülemeyen, biriktirilemeyen, saklanamayan en değerli varlığımızdır. Bu yüzden zaman yönetimi tekniklerinin bir veya birkaçını bilmek hayatımızın kontrolünü elimize almak açısından önemlidir. Bu zaman yönetimi eğitiminde, iki zaman yönetimi tekniğini bulabilirsiniz.

Zaman yönetiminin temel detayları; planlı ve programlı olmakla başlar. Programlı çalışmalı, öz disiplinimizi geliştirmeliyiz. Yapılacak olan işlerin önem sırasına göre olması bize mutlaka hız kazandıracaktır. Zaman yönetimi demek, öncelik yönetimi demektir.

Önceliklerimizi yönetmek için ise Pareto ilkesi ve Eisenhower Matrisi’ni kullanabiliriz. Zaman Yönetimi tuzakları ise; plansız olmakla başlar. Öncelikleri belirleyememek, sıralayamamak, sürekli olarak ertelemek ve bunu alışkanlık haline getirmek, işleri yarım bırakmak, aceleci olmak, sabırsız olmak, özdenetim eksikliği, dikkat dağınıklığı ve iş ortamında doğacak olan problemlerin hepsi birer zaman yönetimi tuzağıdır.

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.