Kabul edelim; Endüstrimizdeki insanların çoğu zaman baskısı yapan, yarı zamanlı çalışanlardır.

Network Marketing’de Nasıl Akıllı Çalışılır

Bugün, birkaç dakikanızı ayırarak network marketing sektöründe nasıl akıllı çalışacağınız konusunda bu önemli ipuçlarını not etmenizde fayda var. Kabul edelim; Endüstrimizdeki insanların çoğu zaman baskısı yapan, yarı zamanlı çalışanlardır. Endüstrideki çoğu insanın bir günlük işi, çocukları, bir eşi, evde sorumlulukları ve dikkat edilmesi gereken ek sorumlulukları vardır. Bu, zamanınızı yönetmeyi ve işinizde çok şey yapmayı zorlaştırabilir. Bunu düzeltmeye yardımcı olacağımızı umuyoruz.

Eğer disiplinli ve zekice çalışıyorsanız, başarılı bir pazarlama ağı kurma işini günde sadece 45 ila 90 dakika ayırarak içerisinde kurabilirsiniz. Başarının anahtarı budur; işinizi kurmak için, kalıcı ve tutarlı olmak için her gün verimli kısa bir zaman dilimi ayırmak.

Peki Networkte Nasıl Akıllı Çalışılır?

Gününüzü planlamanız gerekiyor

Askere gitmişseniz eğer, planlamanın önemini bilirsiniz. Gününüzü planlamazsanız, olayların ortaya çıkacağını ve olabileceğiniz kadar üretken olmayacağınızı bilmelisiniz. En az bir günlük planlayıcıya ve günlük “yapılacaklar” listesine ihtiyacınız var. O gün yapılması gerekenleri yazın, ne yapabileceğinizi söyleyin ve her şeyi planlayın ki zamanınızı akıllıca yönetin. Bu, çalışma zamanınızı, aile zamanınızı ve ağ pazarlaması iş zamanınızı içerir.

“Planlamada başarısız olmak, başarısız olmayı planlamaktır.”

İş saatinizi ayarlamalısınız

Yapmanız gereken bir sonraki şey çalışma saatlerinizi ayarlamak. Tüm işletmelerin çalışma saatlerine ihtiyacı vardır. Mümkünse çalışma saatlerini her gün aynı saate ayarlayın. İşlerin ortaya çıkacağını ve işinizi her gün aynı saatte yapmak her zaman mümkün olmayacağının farkındayız. Yoğun bir programın olduğunu bildiğinde hâlâ çalışma saatlerini ayarlaman gerekecek.

Her gün izleyebileceğiniz 45 ila 90 dakikalık bir zaman aralığı bulmaya çalışmanızı öneriyoruz. Öğle tatilinde, gece geç saatlerde veya akşam yemeğinden hemen sonra olabilir. Veya her gün bir saat erken kalkmanız gerekebilir. Sadece size uygun bir şeyler bulun ve çalışma saatlerinizi ayarlayın.

Günlük işlem modunuza sahip olun

Hepimiz alışkanlık yaratıklarıyız. Genelde her gün aynı saatte uyanır, aynı kahvaltının tadını çıkar, aynı şekilde çalış, aynı öğlen yemeği ye, işten aynı şekilde eve git, benzer akşam yemekleri ye ve benzer televizyon programlarını izle. Bunların hepsi alışkanlık.

Yeni iş girişiminizde başarılı olmak için yeni alışkanlıklar oluşturmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu günlük bir çalışma moduna sahip olmaktır. Bu, işinizi büyütmek için her gün yapacağınız üç ila beş para üreten faaliyetten oluşan kısa bir listeden başka bir şey değil.
Bir günlük işlem modu örneği:

 • Gün boyunca iki müşteriyle tanışın
 • Facebook’ta iki kişiyle bağlantı kurun
 • İki müşteri adayı çağırın
 • Bir takım üyesini arayın
 • İki kişiyle takip yapın

Bunları günlük yaparsanız, her gün başarılı olmanıza yardımcı olacak yeni alışkanlıklar oluşturacaksınız.

Aktiviteler

Her gün kendinize yalnızca bir soru soracaksanız, işte kendinize sormanız gereken soru: “Ürünleri ve iş fırsatını bugün kaç kişiyle paylaştım?” Bu işte başarı, risklerden kaynaklanıyor. Bu listede başka bir şey yapmazsanız, iş ve/veya ürünler hakkında her gün en az iki ila on kişiyle iletişim kurun. Bunu her gün yapın ve başarısız olmanıza imkân yok!

Zaman kayıpları ve üretken olmayan görevleri önlemelisiniz

Vaktini boşa harcamaktan başka hiçbir şey yapmadan yapabileceğiniz birçok şey var.

 • Ofisinizi düzenlemek bir zaman katilidir.
 • YouTube’da ve Facebook’ta gezinmek bir zaman katilidir.
 • Şirketinizin kataloğuna bakmak bir zaman öldürücüdür.

İşletmenizi oluşturmanıza yardımcı olacak SADECE beş etkinlik arasında;

 • potansiyel müşteri bulma,
 • plan gösterme,
 • takip etme,
 • ekibinizi eğitme ve
 • müşteri bulma yer almaktadır.

Bunlar para üreten faaliyetlerdir. Bu çalışmalardan birini veya birkaçını yapmak için “çalışma sürelerinin” en az yüzde doksanını harcadığınızdan emin olun. Meşgul olmak ve üretken olmak arasında bir fark olduğunu unutmayın.

“Herkes meşgul; ama başarılı insanlar üretken olan insanlardır.”

Son düşünceler

Başarılı olmak için Network Marketing işinizde, nasıl akıllı çalışacağınızı öğrenmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, her gün gününüzü planlamak, iş saatlerini ayarlamak, günlük bir operasyon modu oluşturmak, maruziyetlere odaklanmak ve zaman kaybını önlemek.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Birinin Network Marketing’de akıllıca nasıl çalışabileceğini düşünüyorsunuz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

1 yorum

 • Tam zamanlı yapmanın bazı sakıncaları olabiliyor. Bunlardan bir tanesinden bahsetmek isterim. Full time / tam zamanlı network marketing işiyle uğraşan bir girişimci sahip olduğu 24 saati yeterince akıllı kullanamayaniliyor. Çoğu zaman ofis içinde oyalanmak ve rahatlık alanını terk etmediği için bir türlü eylemde bulunmuyor. Evet belki tüm gün iş yerinde ama ona para kazandıracak eylemleri yapamıyor tam bir eylemsizlik halinde gününü öldürüyor. Ama part time / yarı zamanlı bu işle uğraşanlar normal işlerinin yanı maaşlı işlerinden arta kalan zamanı nasıl daha verimli kullanarak networkumu gelistirebilirim diye kesinlikle planlı olarak geliyor. Gün içerisinde ayirabildigi 1-2 saatlik zamanı tam üretken bir şekilde değerlendiriyor. Bu da lağım ona tam zamanlı bu işi yapıyorum diyenlerden daha verimli olmasını sağlayabiliyor. Elbette tam zamanlı bu işi yapabilmek çok daha büyük bir avantaj ama belirttiğimiz gibi öncelikle konfor alanınızı terk edip eyleme geçmek zorundasınız. Bu size başarıyı getirecektir.


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın