Doğrudan satışta kısa süreli düşünme sendromu hakkında bilginiz var mı? Doğrudan satış başarısı ile bakış açınız arasında kuvvetli bir bağ bulunmaktadır. Baş açınızı da düşüncelerinizi belirlemektedir. Doğrusunu söylemek gerekirse, bunun gerçekten pazarlama ağı ile ve içinde yaşadığımız dünyayla ilgisi yoktur.

Doğrudan Satışta Kısa Süreli Düşünme Sendromu

Doğrudan satışta kısa süreli düşünerek, kendinizi negatif durumlardan çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda negatif bir düşünce bataklığına da sürükleyebilirsiniz. Peki nedir bu sendrom, gelin birlikte inceleyelim:

1. Anında Memnuniyet İsteği

Toplumumuzu ve ülkemizi yok eden ölümcül bir veba var. Buna “anında tatmin” denir. Önümüzdeki yıllarda toplumumuzdaki en büyük düşüşlerden biri olacak. Çoğu insan aidatlarını ödemek istemez ancak insanlar anında sonuç ve anında tatmin bekler.

Hayat ve iş hayatında başarılı olabilmek için “anında tatmin zihniyetinizi” tuvalete atmalı ve uzun vadeli bir bakış açısı geliştirmelisiniz.

Doğrudan Satışta Farklı Olmak >>

2. Başarmaya Değer Hiçbir Şey Hızlı, Ücretsiz Veya Kolay Değil

Hayatta ne istediğinize karar verdiğinizde, onu elde etmek için neyi bırakmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. 

Devlet okulu sistemi dışında ücretsiz öğle yemeği yoktur. Hayatta başarmak istediğiniz her şey bir miktar fedakârlık gerektirir. Yapmaya değer hiçbir şey hızlı, ücretsiz veya kolay değildir. Tanıdığımız her başarılı insan bugün bulundukları yere ulaşmak için çok fedakarlık etti. Sağlıklarını, değerlerini, ilişkilerini, mutluluklarını, zamanlarını veya sayısız başka şeyi feda etmiş olabilirler.

Hayatta ne istediğinize karar verdiğinizde, onu elde etmek için neyi bırakmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Bir şey vermek zorundasınız. Sabırlı olun. Denemeler ve sıkıntılar olacağını bilin. Yıkıldığından bir kez daha kalk. Gerçekçi ol. Hiçbir şeyin planlandığı gibi gitmediğini anlayın. Başarı asla düz bir çizgi değildir. Yeterince iyi bir şey istiyorsanız, fiyatı ödemeniz gerekir. İşler size teslim edilmeyecek. Onu kazanmak zorundasınız!

3. Her Türlü Başarılı Bir İş Kurmak Zaman Alacaktır

“Gerçek dünyada” çoğu girişimci bir işe başlar ve daha uzun olmasa bile en az iki yıl BİR KAZANÇ kar elde etmeyi beklemez. Çoğu girişimci, şanslılarsa ilk yatırımlarını beş yıl içinde geri almayı umuyor.

Bu sektördeki insanlar kısa vadeli düşünmeleri kendilerini bitiriyor. İşe başlayan insanların gerçekten girişimci olmadığı gerçek dünyada bildiğimiz tek endüstriden biriyiz. Doğrudan satış başarısı bir gecede gelecek diye bekleyemeyiz.

Sektörümüzde işe başlayan çoğu insan girişimcilik veya işletme sahibi gibi düşünmek hakkında hiçbir şey bilmiyor. Doğrudan satış başarısı için en önemli konulardan biridir, beklentilerinizi doğru ayarlamak. Bunun yerine, çoğu çalışanlar, işsizler ya da mali sıkıntıları olan kişilerdir. Yanlış anlamayın, onlar iyi insanlar. Eğer iş dünyasında başarılı olmak istiyorlarsa, sadece “düşüncelerini değiştirmek” zorunda kalacaklar.

Sektörümüzün en güzel yanı, özellikle geleneksel bir işletmeye kıyasla nispeten düşük başlangıç ​​maliyetleri ve devam eden maliyetlerdir. İlk ayınızı ağ pazarlama işinizle karlı hale getirebilirsiniz. Çoğu insanın kâr elde etmesi 2-3 ay alacaktır, ancak bu geleneksel bir işletmeye kıyasla hala gerçekten iyi bir anlaşmadır.

Her nişte başarılı işletmeler aylar hatta yıllar değil, uzun bir dönem boyunca inşa edilir. Zirveye çıkmak istiyorsanız, işinizle uzun vadeli görünümü almanız gerekir. İşletmeniz için en az üç ila beş yıllık bir plana ve tercihen on ila yirmi yıllık bir plana ihtiyacınız vardır. Biraz vizyon geliştirin ve yaptığınız her şeyin uzun vadeli hedeflerinizi destekleyecek şekilde tasarlandığından emin olun.

Anlamlı Karikatürler- Odaklanamamak Bir Sorun Mudur? >>

4. Sorunlarınızı Çözmek Zaman Alacaktır

Sorunlara girmek zaman alır ve sorunlardan çıkmak zaman alır.

Sorunlara girmek zaman alır ve sorunlardan çıkmak zaman alır. Hiç kimse gecede 50 kilo kilo almaz. Bunun yerine, aylar veya yıllar boyunca gerçekleşir.

Evet, kuralın istisnaları vardır, ancak bunlar arasında çok az bulunur. Finansal sıkıntıya girmeniz YILLARınızı almışsa, bundan kurtulmanız da yıllar alacaktır. Endüstrimiz piyango ya da sihirli bir hap değil. Sektörümüze birkaç yıldır sahip oldukları günlük işlerinde asgari ücretle geliyorlar, ancak ağ pazarlama işlerinde ilk ayları yarı zamanlı çalışarak ayda 10 bin dolar kazanmayı bekliyorlar.

Çoğu durumda, başarılı olmasa bile başarılı bir MLM işletmesi kurmanız birkaç yılınızı alacaktır. Bu zengin bir hızlı endüstri değil. Roma bir günde inşa edilmedi. İyi şeyler zaman alır. Bu nedenle doğrudan satış başarısı da zaman alacaktır. Bu işi part-time yaptığınızı düşünmek bile, gerçekten iyi bir anlaşmadır.

Son düşünceler

Sonuç olarak, “kısa vadeli düşünme” yaşamda ya da iş hayatında size pek yardımcı olmayacak. Evet, kısa vadeyi düşünmeniz gereken zamanlar var; ancak, yaşam ve iş dünyasındaki en başarılı insanlar daha uzun vadeye yöneliktir.

Ağ pazarlama işinde başarılı olmak için uzun vadeli görünüm gerekir. Başarılı olmanın tek yolu budur. Zirveye çıkmak istiyorsanız, şirketinize ve sektöre uzun vadede bağlı kalmalısınız. Gördüğüm gibi bu pazarlık konusu değil.

Kısa vadeli düşünme hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. İyi günler.

İnsanlar Neden Satın Alır? Milyon Dolarlık Sorunun Cevabı >>

Uzun vadeli başarı her gün yeni bir şey öğrenebilme yeteneğinize bağlıdır. Girişimci, öğrenci, çalışan veya başka bir meslek sahibi olun. Vizyon, sizin geleceğe bakışınızdır. BU bakışınızı da her gün yeni bir şeyler öğrenebilme  yeteneğiniz destekleyecektir.

Motivasyon konuşmacıları, seminerlerinde katılımcılarına sorarlar hep; Burada olmanızın nedeni nedir diye. Herkesin genelde verdiği cevap bellidir; ‘Büyümek ve öğrenmek için’. Yeni bir şey öğrenmek neden bu kadar önemli? Ve insanlar neden hayat tasarruflarını kendilerini motive etmek için harcıyorlar?

Uzun Vadeli Başarı Neye Bağlı?

Uzun vadeli başarı konusuna geri dönersek, sert gerçek şu ki, insanlar organizasyonlarından avantaj elde etmek için eğitilmiyorlar. Bugünlerde birçok kuruluş ‘yeni bir şey öğrenmeyi’ göz ardı ediyor. Ve bunu bir “ekstra” olarak ele alıyor. Bireysel düzeyde yapılabilecek bir şey. Ancak çalışanları büyümeye ve yeni şeyler öğrenmeye teşvik edecek bir kültürleri de yok.

İş Hayatında Etkili Liderlik Teknikleri >>

Yazar Chris Miller, makalesinde kurumların neden büyümeyi teşvik etmeleri gerektiğini araştırmıştır. Öğrenme sürecinin yönetim düzeyinde başlaması gerektiğini ortaya koymuştur. Önemli notlarını şu şekilde paylaşmıştır;

Geniş bir yaşam perspektifi kazanmak için, yöneticiler astlarının büyümesine yardımcı olmalıdırlar. Online kurs almak yeterli değildir; her bireyin güçlü yönlerini göstermeniz, öğretmeniz, takdir etmeniz ve oynamanız gerekir. Her gün yeni bir şeyler öğrenmelerini destekleyin ve teşvik edin.

Etkili Liderlik İçin 10 İletişim Sırrı >>

Gerçek öğrenme içeriden başlar

Öğrenmeyi ne kadar zevkli bir şekilde seçerseniz, insanlar sınırlayıcı davranışlarını değiştirmek için o kadar iyi çalışır.

Uzun vadeli başarı konusunda başlangıç ​​noktası kendini geliştirmektir. Kuruluşunuzun bir öğrenme kültürünü destekleyip desteklemediğine bakılmaksızın, her gün yeni şeyler geliştirmek ve öğrenmek sizin sorumluluğunuzdadır. Kendinizle başlayın. Hangi bölgelerin tımarlanması gerekiyor? Bu hedeflere ulaşma konusunda hangi bilgileri destekleyici buldunuz? Yanıtlarınızı ekibinizin geri kalanıyla paylaşın.

Yüksek Performanslı Takım Sırları >>

Büyümeyi ve başarısızlığı kutlayın

Carol Dweck tarafından yapılan bir araştırma, insanların sadece tutkuları barındırmadıklarını ortaya koydu; onları besler ve sularlar. Başarı yolunda zorluklar karşısında onlara destek verir. Tutkularınızın ne olduğunu bilmenin en iyi yolu yeni şeyler öğrenmeye başlamaktır. Öğrenmede amaç bulmalı ve etrafınızdakileri bir şeyler denemeye teşvik etmelisiniz.

Küresel bir markada yapılan araştırmada şu sonuç ortaya çıkmıştır: Çalışanların, küçük kazançları kutlamaya ve başarısızlıktan sonra bile başkalarının çabalarını takdir etmeye başladıktan sonra satışlarda 3 kat artış yaşadıklarını ortaya koymuştur. Herkes şikayet edebilir, ancak çalışanlarının çabalarını takdir etmek ve her başarısızlığı çeneleri yüksek tutarak kutlamak gerçek bir lider  / yönetici gerektirir.

İnsanlara yol açın

Yöneticilerin tekrar tekrar, insanları için engeller yaratmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Yakınılan şikayetlerin birçoğu buna dayanmaktadır. Gerçek bir lider, tüm engelleri kaldıran ve ekibin işlerini yapmasına izin veren kişidir. Proje yönetimi çocuk oyuncağı değildir. Ancak bir patronu bir yöneticiden ayıran şey, tüm tıkanıklıkları gidermeleri ve çalışanlarına yol açmalarıdır. Sadece emirleri anlatmak yerine, çalışanlarınızın stres seviyesini anlayın ve onlara biraz yer açın.

Başarıyı Yakalamak İçin Almanız Gereken 5 Ders >>

Yeni deneyimleri teşvik edin

Uzun vadeli başarı için yapılan bir araştırmada, bireyler olarak sınırlarımızın daha iyi farkında olmamız ve büyüme fırsatları aramamız gerektiğini ortaya çıkmıştır.

Uzun vadeli başarı için yapılan bir araştırmada, bireyler olarak sınırlarımızın daha iyi farkında olmamız ve büyüme fırsatları aramamız gerektiğini ortaya çıkmıştır. Söylediği gibi, her zaman yaptığınız şeyi yapmaya devam ederseniz, her zaman aldığınız şeyi alırsınız.

Çalışanlarınızı çalıştırmak ve korumak yerine, kararlarının etkisine tanıklık etmeleri önerilir. İnsanlar, hangi öğrenme fırsatlarının kendileri için en önemli olduğunu düşünmelerine izin verdiğinizde, güçlenmiş hissederler. Ne yazık ki, yeni deneyimler, birisi rollerinde oldukça başarılı olduğunda göz korkutucu bir duygu ile geliyor. İnsanlar sadece problemlerin yükünü taşıyarak bu problemlerle nasıl başa çıkacaklarını öğrenirler. Siz ve ekibiniz her seferinde başarılı olamayabilirsiniz. Ancak kesinlikle deneyimin kendisinden çok şey öğrenebilirsiniz.

Şirketler, liderlerin bir öğrenme kültürü oluşturduğundan emin olmak için ön çalışmaları yapmadan çalışanlara zaman ve para yatırmaktadır. Üst yönetim en büyük ve en acil etkiye sahiptir. Çalışanlara nasıl büyüyeceklerini göstermeden önce, önce kendinizi büyütmelisiniz.

Kendini Geliştiren Başarılı İnsanlardan 7 Tavsiye >>