Evden Çalışırken Stres Nasıl Yönetilir?

networkokulu.net evde çalışırken stresi azaltma yöntemleri

Evde çalışanların hiç stresli zamanlar geçirmediğini düşünürüz, değil mi?  İşe gidip gelme eziyeti olmadan ve esnek çalışma saatleri, stresin üstesinden gelmeli. Sizce doğru mu? Evet, aslında işler bu şekilde yürümüyor. Stresi yönetmek, evde çalışan her bir ebeveynin ustalaşması gereken bir beceridir. Bu becerileri geliştirebilmeniz için sizlere püf noktaları sunuyoruz.

Yardım isteyin

Bütün gün evde olmak, yardım almadan tüm işleri idare etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Yardım almadan çok fazla görev üstlenmek de bir stres kaynağıdır. Ev sorumlulukları ile işleri dengeleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa eşinizden, partnerinizden, akrabalarınızdan, arkadaşlarınızdan veya çocuklardan yardım isteyin.

Çocuklarınız arasında görevleri paylaştırmayı öğrenmek, ebeveynler için stresi azaltabilir (başlangıçta bir stres kaynağı da olabilir.) Alışkanlıktan ya da daha hızlı olduğu için, çocuklarınızın yapması gereken basit işleri siz üstleniyor olabilirsiniz. Bu iş bölümünü özellikle çocuklar küçükken yapmak daha kolaydır.

Akıllıca Planlama

Birçok ebeveyn, yapmak zorunda olduğu şeylerden dolayı yapmak istedikleri şeylere çok az vakit ayırabiliyor. Yani hayat tamamen ev sorumluluklarıyla geçirilen stres dolu bir zaman halini alıyor. Çocukları aktivitelere ve spora götürüp getirmek size çok zaman kaybettirebilir. Bu yüzden kendi hayatınızı ve çocuklarınızın hayatını akıllıca planlamalısınız. Örneğin, çocuklarınızı kendi gidip gelebileceği yerlerde aktivelere veya servis hizmeti olan kurs ve etkinliklere kaydettirmeyi tercih edebilirsiniz.

Her iki durumda da -evdeki bir iş için ya da stresin yönetilmesi için- sadece iş bölümü yapmayı değil, aynı zamanda hayır demeyi (bazen kendimize!) ve aile planını kontrol altında tutmayı da öğrenmek gerekir.

Birden Fazla İşe Odaklanmayın

Aynı anda birden çok iş yapmaya çalışmak dikkat dağınıklığına yol açabilir. Dikkatiniz dağılmadan birden fazla işle uğraşmayı öğrenmek, ebeveynlik sanatının bir parçasıdır.

Kendiniz için Zaman Ayırın

Hatalarınızı kabullenme ve pozitif yaklaşımın yanı sıra kendinizi geliştirerek hayatınızdaki stresi azaltabilirsiniz. Eğer kendinize eğlence ve dinlence için düzenli olarak zaman ayırırsanız hayattaki stres faktörlerine karşı koyma yolunda, çok daha iyi bir mevkide yer alabilirsiniz.