Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir? Cinsellik İle İlişkisi Nedir?

ginseng nedir

Kolesterol düzenlemesine yardımcı olan ve azaltıcı etkisi ile gündeme gelen ginseng, Kore, Çin ve Hindistan’da binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Cennet kökü veya dünya harikası olarak da adlandırılan ginseng, Asya’dan dünyaya yayılan en faydalı bitki olarak da bilinmektedir. Ayrıca, eski Hint kaynakları incelendiğinde ginsengin sihirli bir etkiye sahip olduğu da görülmektedir. Hint kaynakları, ginseng faydaları konusunda da bizlere ipuçları vermektedir. Büyüme boyutuna bağlı olarak üçe ayrılan bu bitki; taze ginseng, beyaz ginseng ve kırmızı ginseng olarak sınıflandırılmaktadır.

Contents

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

 • Cinsel hayatınızda sıkıntılar çekiyorsanız ve sertleşme sorununuz varsa ginseng çözümü olabilir. Alternatif bir çözüm sunan ginseng, oksidatif strese karşı bir kalkan görevindedir. Ayrıca, nitrik oksit üretimini de arttıran mucizevi bitki, erkeklerde cinsel sağlığı koruyarak, destek oluyor. Sertleşme sorununa da alternatif olarak kullanıyor.
 • Eğer, baş ağrınız var ise az miktar kullanarak hafifletebilirsiniz.
 • Kötü kolesterol olarak adlandırılan, insanlar için tehlike olan kolesterolü dengeleme konusunda oldukça iyidir.
 • Tansiyon dengesini sağlar ve bu sayede kalp ve damar hastalıkları riskini en aza indirir.
 • İyi bir antioksidan kaynağıdır. İnflamasyonu önler ve hücrelerdeki antioksidan kapasitesini arttırarak, bağışıklık etkisi yaratır.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Ginsenositler, anormal hücrenin vücutta yapılanmasını önlüyor. Bu da hayati anlamda en önemli faydası olabilir.
 • Ginseng, içerisinde bulundurduğu antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu olgu kanıtlandı.
 • Hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Psikolojiye olumlu yönde etki yapar. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar gösteriyor ki; içerisinde bulundurduğu K bileşeni ve ginsenosit gibi maddelerden dolayı beyni koruyor.
 • Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Diyabet hastalarına koruma kalkanı olur. Ginseng faydaları görüldüğü üzere birçok alanda görülüyor. Alternatif tıpta da kullanılan bu bitki, doğru kullanıldığında birçok fayda sağlıyor.

ginseng

Ginseng Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Ginseng tozu; yemeklere, yoğurt, meyve suyu, çorba ya da farklı içeceklerin içine atıp karıştırılarak kullanılmaktadır. Çay olarak demlenerek de kullanılmaktadır. Macun biçiminde olan ginseng tozunu bal karıştırarak da tüketilmektedir.

Ürünleri tablet halinde satın alınmaktadır. Tavsiye edilen oranda içilmesine dikkat edilmelidir. Bu ürünü kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. Bazı bünyelerde yan etki oluşturma ihtimali bulunmaktadır.

Ginseng Zararları Nelerdir?

 • Uyku problemi
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Kan şekeri değişikliği ve tansiyon
 • Sinir ve stres
 • Net görememe, bulanık görme
 • Şiddetli cilt reaksiyonu
 • Ödem
 • Kanama
 • İshal
 • Kalp hızı azalması ya da kalp ritmi değişikliği
 • Ağızda kuruluk hissi
 • Sayıklama ve nöbetler
 • Kadınlarda göğüs şişmesi ya da vajinal kanama gibi yan etkiler oluşmaktadır.

Ginseng Damarları Açar Mı?

Ginseng ürünü üzerinde yapılan 20 farklı çalışmaya göre damar tıkanıklığına karşı koruyucu olduğu görülmüştür. Ayrıca oluşan damar tıkanıklığına da faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Bu ürünü damar hastalığına karşı kullanırken bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaç kullanırken ginseng ürününü kullanmamak önerilmektedir. Bunun yanında hamile kadınların ve çocuk hastaların da kullanmaması önerilmektedir.

Şeker hastalığı olan kişilerin ginseng kullanımı sırasında kan şekerinin düşme ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca orta yaş erkek grubunda bulunanların aşırı ginseng kullanımında kalp aritmilerini ya da tansiyon yükselmelerini tetiklediği gözlemlenmiştir. Orta yaş sendromu bulunan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan ürünü kullanmaması gerekmektedir. Kontrolsüz ve aşırı miktar kullanım sonucunda olumsuz yan etkileri oluşmaktadır.

Ginseng Uykusuzluk Yapar Mı?

Ginseng, uzun kullanım sonucunda uykusuzluk, cilt dökümü ve sabah ishali gibi şikayetlerin görülebileceği bildirilmektedir. Fakat düzenli ve hekim kontrolünde kullanıldığında uykusuzluk, stres, baş ağrısı, çarpıntı gibi belirtilerin tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

GABAA reseptörlerini uyardığı için kişiye uyku hissi vermektedir. Özellikle Kore Kırmızı Ginseng, Non-REM uykusuna yardımcı olduğu için vücudun Yenilenmesini, onarılmasını, kemik ve kas yapısının artırılmasını sağladığı görülmüştür. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Ginseng bitkisi, uyku ve uyanıklık döngüsünü de düzenlediği düşünülmektedir.

Kore’de yürütülen çalışmalara göre, Kırmızı ginseng kökünün uykuya dalma süresinin kısalttığı ve uyku etkinlik süresinin artırıldığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar, kırmızı ginsengin etkisinin beyaz ginsenge göre farklı olduğunu tespit etmiştir.

Kırmızı Ginseng Kilo Verdirir Mi?

Kırmızı ginseng kilo alma konusunda yardımcı olmaktadır. Bitkinin beyaz ve kırmızı olmak üzere 2 çeşidi bulunduğu için birbirleri ile çokça karıştırılmaktadır. Zayıflamak için beyaz ginseng otunu demleme çay yöntemi ile tüketmek gerekmektedir. Kilo alma problemi olan kişiler ise kırmızı bitkiyi kullanması gerekmektedir. Kilo problemi dışında stres ile başa çıkmada da etkilidir.

Ginseng Aç Mı Tok Mu?

Ginseng, aç ya da tok fark etmeksizin tüketilebilen bir besin türüdür. Çay olarak tüketim sırasında günün her saatinde aç ya da tok fark etmeksizin kullanılmaktadır. Çay olarak demlenecek ise sıcaklığı derecesi de önemli değildir. Soğuk, ılık ya da sıcak tüketilmektedir.

Kök zencefil ve limon olarak hazırlandığında kendine has lezzeti oluşacağa gibi oldukça güçlü bir etkisi olacaktır. Günde 1 ya da 2 fincandan fazla içilmemesi önerilmektedir. Ürünü temin etmek için; aktarlardan, marketlerden ya da internet sitelerinden satılmaktadır. Bitkinin içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi çeşitli hastalıklara karşıda direncin artmasını sağlamaktadır. Bunun yanında kan basıncını da düzenlemektedir.

Ginseng Sütle İçilir Mi?

Ginseng ürününün toz halini süt ya da benzeri gıdalara karıştırılarak tüketilmektedir. Bitkinin tablet halini kullanan kişiler günde 1 draje yutması yeterli olacaktır. Ginsengin en yaygın tüketim şekli ise bitki çayı kullanımıdır. Bitki çayı kullanımında, hazır poşet tercih edilerek kolay tüketim imkanı sağlanmaktadır.

Ürünü kullanmadan önce; doktora danışılması ve sağlık açısından sorun teşkil edilmediğinden emin olunması gerekmektedir. Ginseng bitkisinin içinde yer alan maddelere alerjinin olup olmadığı bilinmesi son derece önemlidir. Yoğun etkili bir bitki olduğu için alerjisi bulunan kişilerin üründen uzak durması gerekmektedir. Kalp ve damar üzerinde etkili olduğu öne sürüldüğü için, tüketilen dozlara dikkat etmek önemlidir.

Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir? >>