Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kolestrol düzenlemesine yardımcı olan ve azaltıcı etkisi ile gündeme gelen ginseng, Kore, Çin ve Hindistan’da binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir.

Uzak doğu bitkisi olarak da bilinen ginseng, sağlığı olumlu yönde etkileyen birçok özelliğe sahip. Peki, Enerji deposu niteliğinde olan mucizevi bitki ginseng nedir? Ginseng faydaları nelerdir? Dilerseniz, bu soruların cevabını tüm ayrıntıları ile birlikte verelim.

Kolestrol düzenlemesine yardımcı olan ve azaltıcı etkisi ile gündeme gelen ginseng, Kore, Çin ve Hindistan’da binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Cennet kökü veya dünya harikası olarak da adlandırılan ginseng, Asya’dan dünyaya yayılan en faydalı bitki olarak da biliniyor. Ayrıca, eski Hint kaynakları incelendiğinde ginsengin sihirli bir etkiye sahip olduğu da görülüyor. Hint kaynakları, ginseng faydaları konusunda da bizlere ipuçları veriyor. Büyüme boyutuna bağlı olarak üçe ayrılan bu bitki; taze ginseng, beyaz ginseng ve kırmızı ginseng olarak sınıflandırılıyor.

Ginseng Faydaları Nelerdir?

Birçok kaynaktan ve bilimsel çalışmalardan ginsengin faydaları konusu araştırılmıştır.

Birçok kaynaktan ve bilimsel çalışmalardan ginsengin faydaları konusu araştırılmıştır. Ortaya çıkan bulgular ise ginsengin mucizevi bir bitki olduğudur. Dilerseniz, hem tarihi metinler hem de bilimsel çalışmaları kaynak alarak ginsengin yararları konusuna değinelim.

Hafızanızı Nasıl Güçlendirirsiniz? >>

  • Cinsel hayatınızda sıkıntılar çekiyorsanız ve sertleşme sorununuz varsa ginseng çözümü olabilir. Alternatif bir çözüm sunan ginseng, oksidatif strese karşı bir kalkan görevindedir. Ayrıca, nitrik oksit üretimini de arttıran mucizevi bitki, erkeklerde cinsel sağlığı koruyarak, destek oluyor. Sertleşme sorununa da alternatif olarak kullanıyor.
  • Eğer, baş ağrınız var ise az miktar kullanarak hafifletebilirsiniz.
  • Kötü kolestrol olarak adlandırılan, insanlar için tehlike olan kolestrolü dengeleme konusunda oldukça iyidir.
  • Tansiyon dengesini sağlar ve bu sayede kalp ve damar hastalıkları riskini en aza indirir.
  • İyi bir antioksidan kaynağıdır. İnflamasyonu önler ve hücrelerdeki antioksidan kapasitesini arttırarak, bağışıklık etkisi yaratır.
  • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Ginsenositler, anormal hücrenin vücutta yapılanmasını önlüyor. Bu da hayati anlamda en önemli faydası olabilir.
  • Ginseng, içerisinde bulundurduğu antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu olgu kanıtlandı.
  • Hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Psikolojiye olumlu yönde etki yapar. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar gösteriyor ki; içerisinde bulundurduğu K bileşeni ve ginsenosit gibi maddelerden dolayı beyni koruyor.
  • Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Diyabet hastalarına koruma kalkanı olur. Ginseng faydaları görüldüğü üzere birçok alanda görülüyor. Alternatif tıpta da kullanılan bu bitki, doğru kullanıldığında birçok fayda sağlıyor.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng çayı olarak da tüketilebilir.

Ginseng kökü genel olarak kurutulmuş biçimde kullanılmaktadır. Bazı durumlarda içeceklerin içine eklenerek de kullanılmaktadır. Ginseng çayı olarak da tüketilebilir. Kökler kurutularak, çay şeklinde demlenebilir. Ginseng kozmetik alanında sıkça kullanılır. Ayrıca, ginseng tozu da diyet için kullanılmaktadır. Ginseng kullanımı doğru yapıldığında hiçbir zararı yoktur.

Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir? >>