Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Yetişir?

yaban mersini

Yaban mersini diğer bir adı ile Blueberry ve ayı üzümü olarak da bilinen, bu bitki fundagiller ailesine ait bir türdür. Yaban mersini yetişen yerler sıralamasının başında Karadeniz bölgesinde bulunan dağlar geliyor. Bu meyvenin anavatanı ise Kuzey Amerika’dır. Yaban mersini içerisinde buldurduğu A, C, E ve K vitaminleri ve demir, potasyum, kalsiyum gibi bileşenler sayesinde vücuda pek çok fayda sağlıyor.

Contents

Yaban Mersini Neye İyi Gelir?

Yaban mersini faydaları arasında en bilindik olanı böbrek hastalıklarına karşı bir kalkan görevi görmesidir. Bilindiği üzere yeterli sıvı alınmadığında böbrekte sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlarda bireyi zora sokarak, böbrek hastalığına sürüklemektedir. Yaban mersini, içerisinde bulundurduğu antioksidan özelliği ile birlikte böbrek hasarını en aza indiriyor. Aynı zamanda böbrek yetmezliği riskini de azaltıyor.

Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir? >>

Yaban mersini hakkında yapılmış bazı araştırmalarda gösteriyor ki içinde bolca lif barındırmasından dolayı kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir?

 • İdrar yollarını iyileştirir ve temizler.
 • Diyabete iyi gelir ve kan şekerini düzenler.
 • Görme konusunda iyileştirmeler yapar ve gör kaybını engeller.
 • Beyin sağlığı konusunda olumlu etkisi vardır.
 • Çeşitli kanser türlerinden korumaktadır.
 • Sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir.
 • Kalp hastalıklarını engeller.
 • Doğadan gelen doğal bir antidepresandır.
 • Antioksidan özelliği taşır ve bağışıklığı güçlendirir.
 • Yaban mersini içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur.
 • Kolestrol seviyesini düzenleyici etkiye sahiptir.
 • Hafızayı güçlendirici etkisi vardır.
 • Taze olarak tüketildiğinde kanı temizlemektedir.
 • Tansiyonun dengede tutulmasına katkı sağlamaktadır.
 • Sakinleştirici bir etkisi olduğu görülmüştür.
 • Kalorisi çok düşük olduğu için diyet programlarının olmazsa olmazıdır.
 • Oluşabilecek damar tıkanıklıklarını önlemektedir.
 • Kalp krizi riskini bir nebze de olsa azaltmaktadır.

yaban mersini faydaları

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Yaban mersini; kurutulmuş, taze, toz haline getirilmiş, sıvı ya da ekstrakte olarak tüketilmektedir. Elde edilen ürünü; kek, dondurma ve turta gibi birçok tatlıda kullanılmaktadır. Tatlının yanında ferahlatıcı bir içecek olarak da hazırlanmaktadır.

Gıda ürünü dışında ilaç ve kozmetik gibi farklı sektörlerde de yoğun olarak kullanılmaktadır. Tüketim sırasında yaban mersini ağacının meyvesinden yararlanılırken ilaç ve kozmetik sektöründe yaprağından ve köklerinden faydalanılmaktadır. Özellikle ilaç sektöründe bilimsel yöntemler ile işlenip yardımcı madde eklenerek kullanılmaya devam edilmektedir.

Meyvenin birçok yararı olduğu gibi aşırı tüketimde ya da alerjik reaksiyonda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Alerji riski, hamilelik ve emzirme gibi önemli durumlarda mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Yaban Mersini Nasıl Kurutulur?

Kurutulacak yaban mersinlerini iyice yıkayıp peçetenin üzerine yaymak gerekmektedir. 15 ile 20 dakika arasında bekletilmelidir. Kurulama işlemini hızlandırmak isteyenler, meyvenin üzerine havlu kağıt ile hafifçe bastırmaları yeterli olacaktır.

Fırın tepsisinin üzerine pişirme kağıdını serip yaban mersinlerini koymaları gerekmektedir. Fırını 200 derece ayarlayıp fırının ısınması beklenmelidir. Fırın ısındıktan sonra tepsi yerleştirilmelidir. 200 derecelik fırında yaklaşık 3 saat kadar bekletilmelidir. Daha sonra meyveleri çıkarıp soğuması beklenmelidir.

Son olarak yaban mersinlerini kilitli poşetlere koyup porsiyon şeklinde saklanması tavsiye edilmektir. Bunun dışında reçel kavanozlarında ya da saklama kaplarında da muhafaza edilmektedir. Pişirme sırasında fırında oluşan nemi dışarı çıkarmalı ve tepsi çevirilmelidir.

Yaban Mersini Diğer Adı Nedir?

Yaban mersinin diğer adı ayı üzümü veya Blueberry’dir. Adı yörelere göre değişiklik göstermektedir. Mesela, Rüze’de ”Likapa, kaskanaka, çera, çela”, Trabzon’da ”lifos, ligarba, Trabzon üzümü” gibi isimleri vardır.

Yaban Mersini Hangi Renk Olur?

Yaban mersini rengi mavi-mor olarak görülmektedir. Genellikle morumsu bir rengi vardır. Yaban mersini suyu rengi ise genelde kırmızı ve mora yakın bir renktir.

Yaban Mersini Türkiye’de Nerede Yetişmektedir?

Yaban mersini Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Ayrıca, dünyada ise Kuzey Avrupa ve Amerika’da yetişmektedir.

Yaban mersin

Gerçek Yaban Mersini Nasıl Anlaşılır?

Gerçek yaban mersini buruk bir tadı vardır. Buruk tat yerine farklı bir lezzeti varsa gerçek değildir. Yaban mersini şişkinliğe iyi gelmektedir. Eğer yedikten sonra şişkinlik artıyorsa, ürün kaliteli ya da gerçek değildir.

Yaban mersini ayı üzümü ile çok karıştırılmaktadır. Bunu fırsat bilen kişilerde sıkça bu meyveleri yaban mersini adı altında satmaktadır. Farkları ise; Ayı üzümünün rengi kırmızı iken diğerinin rengi mordur. Meyve bol şekerli bir besin kaynağıdır. Şekeri yükselttiği için şeker hastalarına yararlı bir ürün değildir.

Kaliteli olup olmadığını anlamak için Bilindik markalardan satın almak önemlidir. Ayrıca sağlık ve tazelik açısından da önem taşımaktadır. Gerçek bir yaban mersini; buruk bir tadı ve mor rengi olmalıdır.

Yaban Mersini Ne Kadar Tüketilmeli?

Yaban mersinini her gün bir avuç tüketmek sağlık açısından çok önemlidir. Meyvede su oranı yüksek olduğu gibi C vitamini ve lif yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca 100 gram yaban mersininde yaklaşık 57 kcal bulunduğu için diyet yapan kişiler sıklıkla tüketmektedir.

Bilinen tüm sebze ve meyvelere göre antioksidan oranı daha fazladır. Cildin yaşlanma hızını yavaşlattığı gibi düzenli ve ölçülü tüketim ile yıllara meydan okumak mümkündür. Yaban mersininde folik asit bulunmaktadır. Folik asit ise hem anne ve hem bebekler için önemli olduğundan hamile kadınların tüketmesi sağlık açısından gereklidir. Uzmanlar, bebeklerin 9. ayından itibaren yaban mersini ile tanışması gerektiğini söylemektedir.

Yaban Mersini Neye İyi Gelir?

 • Demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve K vitamini içerdiği için kemik sağlığına iyi gelmektedir. Bu öğelerin yeterli miktarda alındığında kemik yapısının güçlenmesine ve korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kolajen içerdiği için cildin sağlığını ve kırışmasını korumaktadır. Ayrıca C vitamini sayesinde cildin hasar görmesini engelleyip dokuları güçlenmesinde yardımcı olacaktır
 • Potasyum, kalsiyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını düşük seviyede tutmaktadır. Yapılan araştırma sonucuna göre bu minerallerin yeterli miktarda olması, kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Yüksek lif kaynağı sayesinde kilo kaybını artırmaktadır. Tokluğa teşvik edip göbek yağını azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır.

Yaban Mersini Nasıl Saklanır?

Yaban mersinini buzdolabında saklarken yıkanmaması gerekmektedir. Kilitli poşete yerleştirip ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Ağzı hava almayacak şekilde kapatıldıktan sonra buzdolabına yerleştirilmelidir.

Derin dondurucuda saklanacaksa; meyvenin çürük olanları ayıklanmalıdır. Sağlam meyveleri yıkayıp kurulanmalı ve pişirme kağıdına serilmelidir. Hazırlanan ürün tepsi ile beraber derin dondurucuda donana kadar bekletilmelidir. Donmuş meyveler kilitli poşete yerleştirip havası alınarak kapatılmalıdır. Son olarak derin dondurucuya yerleştirilmelidir.

Yaban Mersini Nasıl Yenir?

Yaban mersini taze ya da kuru olarak yenildiği gibi meyve suyu, reçel veya marmelat olarak da tüketilmektedir. Cheesecake ya da muffin gibi birçok tatlı çeşidinde de kullanılmaktadır. Tatlılarda, meyve suyunda, reçel, marmelat yapımında, taze ya da kuru olarak tüketilmektedir. Ayrıca marketten, aktardan ya da internet sitesinden rahatlıkla satın alınmaktadır.

Yaban Mersini Nereden Satın Alınır?

Yaban mersini; aktardan, marketten, pazardan ve internet sitesinden temin etmek mümkündür. Ürünün tazesi bulunduğu gibi kurutulmuşunu da bulmak mümkündür. Fakat yaban mersinini satın alırken bilindik ve güvenilir yerlerden satın almak önemlidir. Sağlık, tazelik ve gerçek yaban mersinine ulaşmak için bilindik markalardan satın almak önemlidir. Mümkünse kontrol ve sertifikasyon denetimi bulunan firmalardan temin edilmelidir.

Argan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? >>