Güçlü Bir Hedef Koymanın Püf Noktaları

Hedefler oluşturmak hem kişisel hem de profesyonel hayatta çok önemli bir şey olsa da genel de ihmal edilir. Hedeflerinizin olmasının ne kadar önemli bir şey olduğunu özellikle bolluk içindeki insanların biyografilerine baktığınızda görebilirsiniz. Her birinin hedefleri, istekleri, hayalleri için kesin fikirleri vardır ve neyi başarmak istediklerini tam olarak bilirler. Tam ve harika bir hedef, başarmak istediğimiz şey için yapmamız gerekenlerde bize gerekli motivasyonu verir.

Şimdi size etkili bir şekilde hedeflerinizi nasıl belirleyebileceğinizi göstereceğim:

 

Bütün hedefleriniz net, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve planlı olmalıdır!

-Hedefinizi net tutmak için olabildiğiniz kadar belirleyici olun
-Ulaşılabilecek hedefler seçin
-Hedefe ulaşmak için gerekli bir zaman çizelgesi oluşturun

Mükemmel bir hedef şu şekilde olurdu: “Kilomu dengelemek için 2 ayda 9 kilo vereceğim.”

 

Basit tutun!

Özellikle çok hırslı ve zor duran hedeflerinizi daha küçük parçalardan oluşan mini hedeflere bölün. Bu, hedefinize adım adım yaklaşmanıza ve motive kalmanıza yardımcı olur.

 

Net bir amacınız olsun ve buna bağlı kalın!

Hedefinizin asıl amacını tam olarak bilmenizin önemi çok yüksek. Neden ona ulaşmak istiyorsunuz? Belirli bir nedene sahip olmak, amacınıza ulaşmanızda çok daha basitlik sağlar.

 

Olası zorlukları belirleyin!

Kendinize bir hedef belirledikten sonra, siz bu hedefi gerçekleştirmeye çalışırken sizi zorlayabilecek engelleri düşünün. Bu, hem bu zorlukların üstesinden gelmek için strateji belirlemenize yardımcı olur hem de eğer ki zorluklarla karşılaşırsanız -onları daha önce belirlediğinizden dolayı şaşırmış olmayacağınız için- çok daha hızlı hareket etmenizi sağlar.