fbpx

Gün Boyunca Zinde Kalmak İsteyenler Buraya!

Günlük hayatın koşturmacası içinde hepimizin en çok istediği şeylerden biridir, zinde olmak. Bunu sağlayabilmek, gün içerisinde daha odaklı olmak için aslında bir çoğumuzun en çok tercih ettiği şeydir, kahve. Kimimiz sabah uyanır uyanmaz, kimimiz ise yemeklerden sonra tüketmeyi severiz.  Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Yüksek seviyede antioksidan ve  içerdiği faydalı besin maddeleri sayesinde oldukça sağlıklı bir içecektir. Araştırmalar, kahve içenlerin birçok ciddi hastalık risklerinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte Bir günde kilogram başına 3-5 miligram (mg), toplam olarak 200-225 mg’dan fazla kafein tüketimi önerilmemektedir.

Kahve enerji seviyesini artırır ve daha zinde hissedersiniz.

Kahve, insanların daha az yorgun hissetmelerine yardımcı olabilir ve enerji seviyelerini yükseltebilir. Bunun nedeni  dünyada en yaygın tüketilen psikoaktif madde olan kafein denilen bir uyarıcı içermesidir.

 Yağ yakmaya yardımcı olur.

Birçok çalışma, kafeinin metabolizma hızınızı % 3-11 oranında artırabileceğini göstermektedir. Diğer çalışmalar, kafeinin özellikle obez bireylerde% 10, zayıf insanlarda% 29 oranında yağ yakımını artırabildiğini göstermektedir.

 Fiziksel performansı önemli ölçüde artırabilir.

Kafein, adrenalin seviyelerini arttırabilir ve yağ asitlerinizi yağ dokularınızdan serbest bırakabilir. Aynı zamanda fiziksel performansta önemli gelişmelere yol açar.

 Fiziksel performansı önemli ölçüde artırabilir.

 Temel besin öğeleri içerir.

Kahve riboflavin, pantotenik asit, manganez, potasyum, magnezyum ve niasin dahil olmak üzere birçok önemli besin içerir.

 Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir.

Tip 2 diyabet, günümüzde dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen büyük bir sağlık sorunudur. Bazı nedenlerden dolayı kahve içenlerin tip 2 diyabet riski önemli derecede azalır. Çalışmalar,  çok kahve tüketenlerin bu hastalığa yakalanma riskinin% 23-50 oranında daha düşük olduğunu gözlemlemektedir.

 Alzheimer Hastalığı ve Demansdan Koruyabilir.

Birçok çalışma kahve içenlerin Alzheimer hastalığı riskinin% 65’e kadar daha düşük olduğunu göstermiştir.

 Parkinson Riskinizi Düşürebilir.

Parkinson hastalığı, beyinde dopamin üreten nöronların ölümünden kaynaklanıyor. Araştırmalar, kahve içenlerin Parkinson hastalığı riskinin çok düşük olduğunu,   riskin % 32-60 arasında değiştiğini göstermektedir.

  Karaciğerinizi Koruyabilir

Karaciğerimiz, yüzlerce önemli işlevi yerine getiren harika bir organdır. Kahve içenlerin, karaciğeri etkileyen çeşitli hastalıkların neden olabileceği siroz riski, çok daha düşüktür.

 Depresyon ile Mücadele Eder

Depresyon, yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan ciddi bir zihinsel hastalıktır.2011’de yayınlanan bir Harvard çalışmasında, günde 4 veya daha fazla fincan kahve içen kadınların depresyona girme riskinin % 20 daha düşük olduğu belirtilmiş.

Depresyon ile Mücadele Eder

Bazı Kanser Türlerinin Riskini Düşürebilir.

Kanser, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Vücudunuzdaki kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterizedir. Kahvenin iki tür kansere karşı koruyucu olduğu görülmektedir:karaciğer ve kolorektal kanser.

Çalışmalar kahve içenlerin% 40’a varan oranda daha düşük karaciğer kanseri riskine sahip olduğunu göstermektedir.

Serap AKDAĞ
Serap AKDAĞhttps://www.yeninesildiyet.com/
Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Yararlı Alışkanlık

İrade, motivasyon ve değişimi gerektiren geleneksel başarı bilgeliği, yararlı alışkanlıklar konusunu temel alır. Hayatında başarı kovalamayan insanlar için kolay olan zararlı alışkanlıklar, aslında onların...

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Bir önceki yazımızda sarı, kırmızı ve mavi renge yer vermiştik. Bu yazımızda da tıpkı mavi gibi sakinleştirici...

Pazarlama Nedir?

Pazarlama denilen olay, Hizmetlerin veya ürünlerin, tüketici isteği ve ihtiyaçlarına göre organize edilip, tüketiciye ulaştırılmasıdır. Ayrıca, bu ulaştırma süresince en yüksek verim hedeflenir. Son...

İşinizi Ve İşyerinizi Seviyor Musunuz?

İşinizi ve iş yerinizi seviyor musunuz? Yapılan işle, çalışılan iş yeri ayrı kavramlar gibi görünüyor. Birbirinden farklılıkları var elbet! Yapılan işin doğru iş, çalışılan...