Hayatınızı Değiştirebilecek 41 İş ve Girişim Fikri

is ve girisim fikri

Sermaye yapabileceğiniz işler ve sermayeler ile yapabileceğiniz girişimleri sunmaya çalıştık. Dünya üzerinde henüz fikri dahi oluşmamız birçok girişim olabilir. Bu nedenle sizinle uyuşan fikirleri benimseyin ve farklılaştırmaya çalışın. Girişim fikirleri farklılaştığı zaman başarıya ulaşacaktır. İş fikirleri, sermayeye yöneliktir.

Listemize geçmeden önce Network marketing ile tanışmanızı istiyoruz. Network marketing tüm fikirlerin kapsayıcısı olarak ifade edilebilir. Ağ pazarlaması, kişinin kendi potansiyeli dahilinde gelir elde edebileceği ve çalışma saatlerini de kişinin kendisinin belirleyeceği bir iş modelidir. Ürün alıp satarak komisyon kazanabileceğiniz bu sistemde ne kadar çok kişiye ulaşırsanız kazancınız bir o kadar artmaktadır.

İlgili Yayın: Network Marketing

1) Dropshipping

İnternetin hayatımıza daha çok dahil olması ile birlikte artık bireysel olarak yapılabilecek iş imkânları da çoğaldı. Bunlardan birisi olan dropshipping, çevrim içi mağaza kurarak yürütülebilecek bir girişimciliktir. Mağazayı kurduktan sonra siparişleri depolamak, paketlemek ve müşterilere ürünü ulaştıracak tedarikçiler ile anlaşma yapmanız hâlinde kendi işinizi yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

2) Sanal Asistan

En popüler iş fikirlerinden birisi olan sanal asistan, günümüzde büyük firmalara da solopreneurlara da günlük iş yönetimi ile ilgili hizmet vermektedir. Burada kişiler, sanal asistan ile yazı ve konuşma yoluyla iletişime geçmektedirler. Kullanıcılar, sanal asistana soru sorabilir ve basit direktifler verebilirler.

3) Uygulama Geliştirme

Hangi sektörde hizmet veriyorsa iş tanımı ona göre değişmektedir. Genel olarak sorumlulukları şu şekildedir; hedefler doğrultusunda yazılım ürünlerini tasarlamak, bu tasarımlar için en uygun maliyetli çözüm önerileri sunmak, veri doğrulama yöntemlerini belirleyip sunmak, teknolojik yenilikleri yakından takip etmek, problemlere yardımcı olacak şekilde akış şemaları ve diyagramları hazırlamak…

4) Ahşap Portre Satışı

Resim ve bilgisayar becerisinin ortak bir sunumu olarak karşımıza çıkan ahşap portre yapımı, son zamanların en çok tercih edilen girişimcilik modeli. Bu boyamayı yapmak için bilgisayar ortamında otomatik filtre dönüştürücüler kullanmalısınız. Hiçbir boya kullanmadan harika tasarımlar ortaya çıkıyor. Sonrasında bunu, özellikle Instagram üzerinden açacağınız bir site üzerinden iyi fiyatlara satabiliyorsunuz. Hem Türkiye’de hem dünyada örneklerinin az olması sebebi ile en iyi girişimcilik fikirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

5) Stok Fotoğrafçılığı

Son zamanlarda stok fotoğrafçılığına olan talep artış göstermektedir. Sebebi, internet üzerinde kullanılan fotoğrafların telif açısından önem arz ediyor olması. Bu konuda yapılması gereken, profesyonel bir fotoğraf makinesi alınması ve fotoğraf çekmeyi seviyor olmak. Bunun yanında çektiğiniz bu fotoğrafları, konuyla ilgili internet sitelerine yüklemek ve satılmasını beklemektir.

Örneğin çektiğiniz fotoğrafları Shutterstock üzerinden satabilirsiniz.

6) Plus Size Ürün Satışı

Zayıf bedenler için ürün bulmak kolaydır. Büyük bedenler için ise her daim ürün bulunamayabiliyor. Büyük bedenlerin yaşadığı bu sıkıntı girişimciler için fırsata dönüşmüş durumda. Büyük beden üretimini siz yapabileceğiniz gibi mağazalarda L/XL/XXL gibi fazla satılmayan ürünleri tedarik ederek de satış gerçekleştirebilirsiniz. İngilizce bilmeniz yurt dışına satış yaparak daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

7) Bireysel Kuryelik

Birçok internet sitesi kurye sayısının artışını sağlamıştır. Ürün alan kişilerin, ürünün ulaşımı konusunda sıkıntı yaşamaması için kuryelere yoğunlukla ihtiyaç duyulmaktadır. Kendi motorunuzu satın alıp saat ücreti karşılığı yüksek gelir elde etmenizi mümkün kılıyor. Trendyol, Hepsiburada, Getir, Bababikurye gibi firmalara başvurabilirsiniz. Girişim fikirleri arasında son zamanlarda en çok tercih edilenlerden biri diyebiliriz.

8) Terrarium Tasarım Yapmak

Terrariumdan yapılan ürünlerin satışının arttığını internet üzerinden görmek mümkün. Düşük sermayeli iş fırsatları arasında bulunan Terrarium tasarım yapımı, iyi para kazanabileceğiniz bir iş fikridir. Ne kadar farklı ve fazla tasarım sunarsanız kazanacağınız tutar da o kadar artmaktadır.

9) Freelance Yazarlık

Yazı yazmayı seviyorsanız, SEO konusunda bilginiz varsa ve bağımsız (freelance) çalışmak niyetindeyseniz iyi para kazanabileceğiniz bir iş fikridir. Bu sitelerde ister Türkçe ister İngilizce ya da farklı yabancı dillerde yazı yazabilir ve çok farklı branşlarda çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

10) Bitkisel Çay Satışı

Kâr marjı en yüksek işlerden birisidir. Ürünleri, sizin toplayarak tedarik ettiğinizi de düşünürsek maliyetiniz olmadan yapabileceğiniz bir işten söz ediliyor. Bitkilerden gelen şifa, her daim rağbet görmüştür. Satışa başlamak için doypack ambalajlara ürünleri yerleştirip kendi markanız ile Instagram üzerinden satışa sunabilirsiniz.

girisim fikirleri

11) Ürün Fotoğrafçılığı

Bir firma internet sayfasında ürün satışı yapmak istiyorsa öncelikle burada ürünlerini sergilemek durumundadır. Ürünlerin profesyonel çekimi bu noktada oldukça önemlidir. Ürünü alacak olan tüketiciler, çekim kalitesine önem vermektedir çünkü. Ürün başına ücret tespiti yapılan bu girişim, oldukça iyi kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

12) E-Kitap Satışı

E-kitap, video ve ses kaydı gibi dijital ürünlerin satışının yapılması üzerinden oldukça iyi kazançlar elde edebilirisiniz. İngilizce bilmeniz ve makale, kitap yazabiliyor olmanız yeterli.

13) Toptan Tobacco Ürünlerin Satışı

Tütün ürünlerindeki fiyat artışı sebebi ile Tobacco Shoplara olan ilgi de artmıştır. Açık tütün ürünlerinin satışını içeren bu girişimcilik fikrinin, yan dallarından da para kazanmak mümkün. Tütün sarımı bu noktada örnek verilebilir.

14) Renkli Yumurta Üretimi

Yeşil ve mavi renkte olan yumurtalar farklı cins tavuklardan elde edilir. Bilinene göre pek çok hastalığa da iyi geldiği söyleniyor. Köyde, bu tarz tavuklar satın alıp küçük bir tesis kurabilir, ister internet üzerinden isterse bire bir satış yaparak kendi işinizi kurabilirsiniz.

15) İtibar Yönetimi Danışmanlığı

İnternet üzerinde oluşabilecek olumsuz haberlere karşı yürütülen bir girişimcilik faaliyetidir. Firmaların böyle bir durumda hukuksal bir ekip yanında web alanında uzman kişilere de ihtiyacı olmaktadır. İnternette yer alan bu olumsuz haberleri kaldırma, gazete haberleri ile mücadele etme gibi konularla ilgili yürüteceğiniz çalışmalar kazancınızı epeyce iyi noktalara taşıyacaktır.

16) Blog Yazarlığı Yapmak

Çalışma hayatına her geçen gün katılan sayısının artması, çalışma kalitesini de düşürmektedir. Sürekli sizi kontrol eden bir yönetici ile çalışmak bir hayli zor geliyor olabilir. Bu noktaya gelmişseniz blog yazarlığına geçme zamanınız gelmiş demektir. Bir platform yardımıyla önce web sitenizi açmalısınız. Yazmış olduğunuz yazıları sitenizde paylaşarak belirli bir kitle elde etmelisiniz. Sonrasında reklam alarak gelir elde etmeye başlarsınız.

17) Çevrimiçi ya da Yüz yüze Ders Vermek

Eğitim kurumlarındaki yoğun ders saatleri ve karşılığında yetersiz ücretler, öğretmenleri ve ilgi alanı kapsamında ders verenleri çevrim içi ya da bire bir ders verme noktasına itmiştir. Bu şekilde ders programınızı kendiniz hazırlıyor ve çok daha yüksek kazançlar elde edebiliyorsunuz.

18) Sosyal Medya İçerik Üretimi

Markaların web sayfasında yayınlanmak üzere içerik üretimi yapmanın adıdır. Burada içerik üreteceğiniz markayı çok iyi tanımanız önemlidir. Doğru bir şekilde hedef kitle tespiti yapılmalı ve yaratıcı içerikler üretilmelidir. İnternet dünyasında yaşadığımız düşünüldüğünde oldukça cazip bir iş fikridir.

19) Video Editörlüğü

Video üretimi, film yapımı ve yapım sonrası dijital düzenleme yapma işidir. Bir nevi kurgulama işidir denilebilir. İşin teknik boyutuyla ilgilenilmesi gereken bir iş koludur. Grafik ve efektler konusunda bilginiz varsa severek yapabileceğiniz bir iş fikridir.

20) Çeviri Yapmak

Çeviri yapma işini kendi ofisinizi açarak da yürütebilirsiniz ya da internet üzerinden anlaştığınız firma ve kişilerin çeviri işlerini yaparak evden de yürütebilirsiniz. Freelance olarak yapılan türü daha çok tercih edilmektedir.

21) Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Markalar için hedef pazar ve kitlenin tespiti ile markaları daha tanınır hâle getiren bir uzmanlıktır. SEO, Google Analytics, banner reklamları ve web sitesi gibi konularda bilgi sahibi olunmasını gerektiren bir iş koludur. Günümüz ve geleceğin en iyi girişimcilik işlerinden biridir.

22) Youtuber Olmak

Sermayesiz olarak yapabileceğiniz bir iştir. Burada yapmanız gereken; iyi bir kamera temin etmek, ışıklandırma sistemi, tripod ve ilginç- dikkat çekici içerikler üretebilmek. Kendi kanalınızı oluşturup iyi bir abone ve izlenme oranı ile yüksek kazançlar elde etmektesiniz.

23) Unfluencer Olmak

Sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanarak yaptığı paylaşımlarla binlerce kişiye ulaşan kişiye denmektedir. Takipçileri üzerinde etkili olan Influencerlar, markalarla da iş birliği yapabilmektedirler. Çağın en iyi girişimcilik önerisi olan bu meslek, oldukça iyi gelir elde etmenize katkı sağlayacaktır.

24) Takı Tasarımı ve Satışı

Tasarladığınız takıları yurt içinde hatta yurt dışında satabilme olanağı sağlayan bir iştir. Bu konuda yeteneği olan kişiler özellikle Instagram üzerinden satışlarını gerçekleştirmektedirler. Kendi işinin patronu olma keyfine erişmektedirler.

25) Turşu Dükkânı Açmak

GDO’lu yiyeceklerin kol gezdiği ortamda tüketiciler doğal ve daha geleneksel ürünlere rağbet göstermektedirler. Önceki dönemler gibi kişiler kendileri yapma fırsatı yakalayamıyorlar. Aktif, semt pazarlarına yakın bir yerde açacağınız turşu dükkânı, oldukça fazla kâr elde etme şansı verecektir.

26) Self Servis Oto Yıkama Açmak

Küçük bir meblâğ karşılığı araba hem köpükleniyor hem de yıkanıyor. Bu tarz bir işletme açtığınızda maliyetleriniz gözle görülür derecede düşüyor ve kazancınız çoğalıyor. Bayilik alabilir ya da devren satılık bir işletme ile başlayabilirsiniz.

27) Elektrikli Scooter Kiralama İşi

Bir sahil kasabasında yaşıyorsanız her yaştan insanın kullanabileceği elektrikli scooter kiralama işine girebilirsiniz. Her mevsim yapılabilecek ancak özellikle yaz aylarında kazancınızın artacağı bir faaliyettir. Çok fazla maliyeti olmayan ve sizi de yormayacak olan bu girişimcilik, ileride elektrikli araba kiralama işine doğru evrilecektir. Zira arabaların yüksek fiyat ve vergileri insanları bu noktaya itecektir.

28) Kapsül Hostel Açmak

Özellikle Japonya’da çok fazla rastlanmaktadır. Ülkemizde henüz çok fazla keşfedilmemiştir. Keşfedilmeyen işlerden her zaman daha çok kazanç elde edilir. 3 metrekare bir alanı olan bu kapsüllerin içinde ihtiyaç olan her şey mevcut. Burada dikkat etmeniz gereken husus, ruhsat konusu olacaktır. Bunu hallettiğiniz takdirde hiç yapılmamış bir işi yapmış olacaksınız.

29) Böcek İlaçlama Hizmeti Vermek

Gezici olarak yapabileceğiniz en iyi iş fikirleri arasında yer almaktadır. Bir ilaçlama makinesi, yeterli ölçüde reklam faaliyeti ve birkaç yardımcı sayesinde işinizi kurabilirsiniz. Bu konu ile ilgili eğitimleri alıp bu işe yönelebilirsiniz.

30) Ürün Arbitrajı Yapmak

Arbitraj terimi, finansal piyasalarda karşınıza çıkan bir terim olsa da sadece para üzerinde değil ürün üzerinde de yapabileceğiniz bir işlemdir. Herhangi bir siteden uygun fiyata aldığınız ürünü, farklı bir sitede üzerine kâr marjını da ekleyerek satabilirsiniz. Bu, ürün arbitrajı olarak adlandırılmaktadır. Özellikle Dolap ve LetGo gibi sitelerde uygulanmaktadır.

is fikirleri

31) Çevrimiçi Diyet Danışmanlığı

Sermayenizin bilgi olduğu diğer bir girişimcilik türü de çevrim içi diyet danışmanlığıdır. Bu konuda diyetisyenlik eğitimi almış olmanız gerekiyor elbette. Seans ya da program başına ödenen ücret sistematiğine sahip olan bu meslek, rahat çalışmanın yanı sıra iyi kazançlara ulaşmanızı da sağlıyor.

32) Duvar Dekorasyon Ürün Satışı Yapmak

En çok satılan ürünler listesinin başını çeken duvar dekorasyon ürünleri, tasarım konusunda yetenekli girişimcileri bekliyor. Satış hacmi oldukça geniş olan bu sektör hem keyif alacağınız hem de para kazanabileceğiniz fırsatları sizlere sunuyor.

33) Takipçi Satışı Yapmak

Instagram takipçilerini toptan olarak satarak ya da aracılık yaparak para kazanabileceğiniz bir iş fikridir. Sadece bir reklam bütçeniz olması yeterlidir. İyi kazançlar sağlayacak yeni bir iş fikri olarak karşımızda durmakta.

34) Pet Oteli Açmak

Evde hayvan besleyenlerin en çok şikâyet ettikleri konu, tatile ya da şehir dışına gittiklerinde hayvanlarını bir yere bırakamamaktır. Bu ihtiyacın karşılanmasını pet otelleri sağlamaktadır. Gecelik olarak hizmet vermektedirler. Hayvanları sevenler için güzel, kazançlı bir iş fikri olarak not edilmesi gerekir.

35) Dijital Astroloji Danışmanlığı Yapmak

Astroloji alanında gerekli eğitimleri almışsanız ve yüksek bir takipçi sayısına da ulaşmışsanız kısa zamanda iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Doğum haritası hesaplama, günlük burç yorumları yapabilir, gökyüzünün gizemini aktararak kendi girişiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

36) Gizli Müşteri Olmak

Firma sahipleri, yanında çalışan kişileri test etmek için gizli müşteri gönderimi yapan firmalar ile anlaşma yapıp bu hizmetten yararlanırlar. Bu firmalar, belirli gün ve saatlerde işletmeye müşteri gönderip çalışan kişileri denetlerler. Böyle bir firma açma girişiminiz varsa part time personeller ile giriş yapabilirsiniz.

37) Topraksız Tarım Yapmak

Tarım konusunda verimi arttırmak için topraksız tarım anlayışına hızlı bir geçiş söz konusudur. Henüz her bölgede olmasa da zamanla bu anlayışın yayılacağı açıkça ortadadır. İhracat yapabilme imkânı sunan bu iş fikri, başlangıçta biraz maliyetli olacaktır ancak kısa zamanda sermayenizi amorti edebilme olanağı vermektedir.

38) Gezici Koltuk Temizliği Yapmak

Gerekli makineleri yemin edip gerekli kimyasalları sağladıktan sonra rahatlıkla yapabileceğiniz bir girişimcilik örneğidir. İyi bir müşteri portföyüne ulaştığınız takdirde yanınızda personel çalıştırma durumuna da geçmeniz olası bir durumdur.

39) Petek Temizliği Yapmak

Doğal gaz peteklerinden daha verimli ısı almak önemlidir ve faturaya da yansıyacak türdendir. Belirli periyotlarda petek temizliğinin yapılması gerekmektedir. Böyle bir girişimde bulunma niyetiniz var ise öncelikle bir makine almanız gerekiyor. Gerekli eğitimleri de aldığınızda bu hizmeti epey kazanç elde edecek biçimde yapabilirsiniz.

40) Çevrimiçi Yorum Yapmak

Firmalardan hizmet almadan önce yorumlara bakıp karar verilmek istenir. Bu yorumlar kişilerin karar verme sürecinde etkili olur. Bunun farkında olan firmalar, müşterilerini kaybetmemek için dışarıdan yorum hizmeti almaktadırlar. Böyle bir iş yapmak ve para kazanmak istiyorsanız webmaster sitelerini ziyaret etmeniz yerinde olacaktır.

41) Yöresel Ürün Dükkânı Açmak

Organik gıdaya ulaşmak gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu durumun farkında olup yöresel, doğal ürünler satan bir dükkân açabilirsiniz. Aynı zamanda satışlarınıza internetten de devam edebilirsiniz. Ürünleri siz de üretebilirsiniz yahut bu tarz üretim yapan yerlerden de tedarik edebilirsiniz.