fbpx

Tüm Detayları İle Network Marketing Nedir?

Network marketing nedir? Sorusunun yanında, “Network marketing yasal mı? Ponzi sistemler ile titan saadet zinciri, ekşi sözlükteki yorumlar nedir?” gibi sorular insanların kafalarını çok karıştırmaktadır. Yazımız sadece bu konularla sınırlı değil. Bu ticareti yapan insanların, başarıya ulaşmak hakkında püf noktalar, pasif gelir oluşturma gibi konularda da çözüm yolları aradıklarının bilincindeyiz.

Networkokulu.net olarak bu konu hakkında şuana kadar yazılmış en bilgi dolu yazıyı sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Konu başlıkları altındaki yönlendirmeler ile daha ayrıntılı yazılara da ulaşabilirsiniz. Yazı sonucunda aklınızda hala soru işaretleri kalabilir. Bu durumda bize gerek mail yolu ile gerekse yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Network Marketing Nedir?

Network marketing nedir? – Son 80 yıla damgasını vurmuş olan network marketing, teknik olarak temelde iki farklı şekilde para kazanma mantığı olan bir ticari modeldir. Doğrudan Satışın en çağdaş versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğrudan satışın bir türüdür. Doğrudan satış ise ürün veya hizmetin tüketiciye aracısız olarak ulaştırılmasıdır.

Network marketing için, çok katlı pazarlama(MLM) da denmektedir. Çok katlı pazarlama (MLM) denmesinin nedeni ise her temsilcinin, kendi aracılığı ile yeni kişileri kayıt etme, onları yetiştirip, destekleyerek onların cirolarından da belirli bir yüzde alıyor olmasıdır. İlk olarak uygun fiyata aldığınız ürünleri satarak para kazanabilirsiniz. İkinci olarak da kişileri kayıt edip onların ürün almalarını ve satış yapmalarını sağlayabilir ve onların satışlarından da bir yüzdelik alarak gelir kazanabilirsiniz.

Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım >>

 • Tavsiye satışı ile arasındaki bağlantı: 

Bu ticari sektörün satış tekniğini biz günlük hayatta bilinçsiz olarak, tavsiye satışı ile zaten yapmaktayız. Sadece bundan para kazanmıyoruz. Peki nedir bu tavsiye satışı? Tavsiye satışı yöntemi, temeli güvene dayalıdır. Bir şey hoşumuza gider; olumlu tavsiye yaparız.

Örneğin bir restorana gittik ve yemeklerini çok sevdik. Bundan sonra ne yaparız? Bu sırrı kendimize saklamayız dimi? Tabii ki hayır. Hemen bütün tanıdıklarımıza, “Dostum şurada bir köfte yedim, var ya çok harikaydı.” “Dayı yemek yiyecekseniz şurada yiyin, hem hijyenik hem de harika.” Gibi ya da sinemada film izledik ve çok hoşumuza gitti, hemen bütün arkadaşlarımıza bu filme gitmeleri için tavsiyelerde bulunuruz.

Filmi biz çekmedik, ama en fazla tavsiyeyi, yönlendirmeyi biz yapıyoruz. Para ya da ek gelir kazanıyor muyuz? Tabi ki de hayır. Ya da olumsuz tavsiyede bulunuyoruz. Örneğin telefon kullanıyoruz, yeni telefon alacak bir arkadaşımıza “Ben kullanıyorum ama hiç memnun değilim, şu sorunları var, şu özellikleri eksik, sakın bu markayı alma!” diyoruz. Arkadaşımız alması veya almaması tamamen bizim sözümüze güvendiği içindir. Bu örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Network Marketing Sistemi Dünyada ve Türkiye’de Nasıl Başlamıştır?

Network marketing nedir? –  Çok katlı pazarlama (MLM) olarak da bilinen bu sektör ilk olarak Amerika’da 19 yy. ortalarında çıkmıştır. Şimdiki ismi networker olan kişilere o zamanın tabiriyle “sokak satıcısı” deniyordu.

Amerika’da ortaya çıkmıştır diyoruz. Çünkü dünyanın en değerli markalarından olan Coca-Cola Markası da ilk çıktıktan sonra ününü bu satışçı grup tarafından almaya başlamıştır.  İlk mucidi John Pemberton’dan, Dr. Asa Candler tarafından 1888 yılında Coca-Cola hisseleri satın alındı. Bu satın almadan sonra Candler, yüzlerce kişilik bir satış ekibi kurarak, bütün Amerika’nın bu markayı tanınmasını sağladı.

Sektörün tarihçesi bir hayli eskiye dayanmaktadır. İlk defa, Amerika’da 1915 yılında kimya alanında doktor derecesi alan, 1933 yılında çeşitli bitkilerle geliştirdiği besin takviyelerini pazarlamak için arkadaşlarıyla konuşup, onların tavsiyeleriyle satış yapan Carl Rehnborg tarafından başlatılmıştır.

Network Marketingde 60/90 Gün Kuralı >>

Gelen müşteri sayısı artmaya başlayınca, bu defa gelen kişilere ürünlerini satmaları karşılığında indirim yapmayı teklif ederek, bir nevi bugünkü Network Marketing kazanç sisteminin temellerini atmıştır.

1934 yılında California Vitamin Company adında ilk şirketini kurdu ve daha sonra şirketin adı Nutrilite Products Inc. olarak değiştirildi. Arkadaşları Rich Devos ve Jay Van Andel daha sonra Amway Corporation’ı kurmuşlardır ve sektör bundan sonra çok büyük firmaların kurulmasına şahit olmuştur.

Bu ticari sektör Türkiye’de 1990 yılında yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak her ticari girişimde olduğu gibi, bir çok insanın zihninde, kısa yoldan para kazanma vaatleriyle insanların mağdur duruma düştüğü bir sektör olarak yer etmiştir. Ancak 14 Ocak 2015 yılında çıkartılan yönetmelik ve de aynı yıl içerisinde düzenlenen Tüketici kanunu ile network marketing ile Titan/Saadet Zinciri ve Ponzi Sistemler arasındaki fark iyice netleşmiştir.

Network Marketingin Dünya Ticaret Pazarındaki Yeri Nedir?

Network marketing nedir? – 70 yıldır varlığını sürdüren bu sektör özellikle son 20 yıldır iletişim araçlarının gelişmesi ve internetin yayılması ile pazarda her geçen yıl ciddi cirolarla yükselmektedir. Dünyada WFDSA (Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu) SELDIA (Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu), DSA (Doğrudan Satış Dernekleri) her yıl sektörün dünya ticaret pazarındaki yerini bizlere istatistiklerle vermektedirler.

Sürekli büyüyen sektör 2017 de 189 Milyar$ lık işlem hacmine ulaşarak dünyanın en hızlı büyüyen sektörleri arasına girdi.2019 un ilk yarısında 200 milyar doları geçmesi beklenen sektör daha şimdiden her yıl film, müzik, oyun sektörlerini geride bırakmaktadır.

Türkiye Doğrudan Satış İstatistiklerini Görmek İçin >>

Network Marketing Yasal Mı?

Network marketing yasal mı? Sorusu ile çok karşılaşmaktayız. Ticaret içerisinde insanların kısa yolda zengin olma vaadi ile kandırılmaları, olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir.

Bu ticari sektör, doğrudan satışın gerek pazarlama gerekse kazanç elde etme yönünden geliştirilmiş şeklidir. Yani doğrudan satış, network marketingi de kapsayan daha geniş bir ticari alandır. Türkiye 2014 yılında Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren “6563 s. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” başlıklı kanun ile e-ticaret kavramını yasallaştırmıştır.

Network marketing sektörünün yasal olup olmaması, bu kısımda biraz daha netleşmiştir. Daha sonra 6563 s. Kanun doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 14 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınladığı “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” ile Doğrudan Satış sektörü yasal bir zemine oturtulmuştur. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın tarafından çıkartılan bu yönetmelik ile doğrudan satışın tanımı yapılmıştır. Aynı zamanda yasal ve yasal olmayan şirketleri nasıl ayırt edeceğiniz hakkında bilgi de verilmiştir.

İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği >>

Network Marketing ve Saadet Zinciri

Network marketing nedir? – Tarihe baktığımızda birçok örneğini görebileceğimiz titan saadet zinciri sistemi şirketler veya network marketing şirketi adı altında dolandırıcılık yapan şirketler vardır. Bunlardan biri de Ponzi şemasıdır. Adını da kurucusu Charles Ponzi tarafından almıştır. Charles Ponzi, kendisi ile birlikte 10 arkadaşının 100’er dolar yatırmalarını sağlamış ve onlara yatırımlarının yarısını 90 gün içerisinde geri alacaklarını vadetmiştir.

Nitekim paralarını vermiş ve yeni üyeler kaydolmaya başlamıştır. En üstteki orijinal grubun parası hep korunmuş olup, yeni girenlerin paralarından ödenmiştir. 7 ay gibi kısa bir sürede 10 milyon dolara yakın para kazanmış ama daha sonra hakkında açılan dava neticesinde, Ponzi Sisteminin bir dolandırıcılık olduğu kararına varılmıştır.

Türkiye’de saaddet zinciri yapıların en ünlüsü, 90’lı yıllarda varlık gösteren Titan Saadet Zinciri’nin yöneticisi Kenan Şeranoğlu idi. 1998 yılında devlet müdahalesi ile şirket kapatılmış ve Şeranoğlu, 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 2008 yılında ise aftan yararlanarak serbest kalmıştır.

Network Marketing veya çok katlı pazarlama (MLM), bünyesine kayıtlı kişiler ile bir ürün veya hizmetin tüketiciye direkt olarak ulaştırmasıdır. Ponzi Sistemler, Titan / Saadet Zinciri türü yapılar ise sadece üye olurken alınan paralar ile daha önce girenlerin paralarının ödendiği yasa dışı yapılanmalardır.

Gerçek ürünler sunan, gerçek başarı hikayelerini gösteren, gerçek şirketler hiçbir yönüyle 90’lı yıllardaki titan zincirleriyle kıyaslanamaz, kıyaslanmamalıdır. Nitekim yasa koyucu, bu şirketleri Türkiye’de koruyabilmek adına tüketici kanununu yenilemek zorunda kalmıştır. Son yasa değişikliği ile birlikte titan zincirleri tamamen yasaklanmıştır. Network marketingle arasına keskin bir hat çizilmiştir.

Babil Dizisindeki Ponzi Sistemi Nedir? Okumak İçin >>

Network Marketing Sistemleri Nelerdir?

Network marketing sistemleri çok çeşitlidir. Tabiki burada bahsettiklerimiz yasal olanlardır. Gerek dünyada gerekse ülkemizde faaliyet göstermekte olan yabancı ve yerli firmalar arasında çok çeşitlilik vardır. Eğer bağımsız temsilciler tarafından bir sunum aldıysanız, sistemlerinin ayrıntılarını sormayı unutmayın. Binary, Unilevel vb daha bir çok sistem bulunmaktadır.

Network Marketing Firmasının Saadet Zinciri Olmadığını Nasıl Anlarız?

Yasal network marketing şirketi ile titan saadet zinciri türü yapılanmalar arasındaki farkı bilmek, biz networkerler için çok elzem bir konudur. Aynı zamanda bu ticarete girmeyi düşünen, gelecek hayali kuran insanların da hayallerinin yıkılmaması için çabalamak, işimizi artı ve eksileriyle tanıtmak hepimizin asli görevlerindendir.

Yasal firmaların, diğer ponzi türü yapılanmalardan ayırt edilmesi için, Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu tarafından 8 maddelik bir yönetmelik açıklanmıştır. Bu yönetmeliği sizler için derledik.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Network Marketing Firmalarının Güncel Listesi >>

Network Marketing Caiz Mi?

Network marketing nedir? – Network marketing bir ticaret modelidir. Network marketingin caiz olmadığını söyleyenler; ortada hiç bir ürün olmayan, üye bulmaya dayalı ponzi sistemlerle karıştırmaktalar.
Network marketingin caiz olup olmadığını anlamak için bir ticaretin haram olmasına sebep olan hususları öğrenmek gerekir.

Bi işin caiz olup olmaması, gerek dini kitaplardan, gerek müftülüklerden gerekse diğer araştırma kitaplarından sizler için derledik. Aslında kısa mantığı ile eğer işinizi bu hususlara uygun yapıyorsanız caiz olmaması için bir sebep yok. Peki bir işin değerlendirme kriterleri nelerdir? Daha ayrıntılı anlatımı için “Network Marketing Caiz mi?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşinizde Bu Kriterlere Göre Para Kazanırsınız >>

Network Marketing Firmalarındaki Temsilcilerin Avantajları Nelerdir?

Network marketing nedir? – Network marketing firmaları içerisindeki temsilcilerin avantajları aslında saymakla bitmez. Bu bir yaranma yazısı değildir. İşin avantajlarını, eksikliklerini tarafsız bir biçimde değerlendirdik. Bunu arkadaşlarınızla muhabbet ederken sizler de değerlendirebilirsiniz.

Bazı insanlar bir yerde maaşlı çalışmaktan, her gün aynı işi yapmaktan, her sabah saat 6-7 de kalkıp işe gitmekten sıkılmış olabilir. Hatta bazıları çok fazla çalışmalarına rağmen sürekli aynı maaşı almaktan ve buna benzer milyon tane sebepten dolayı artık birilerinin altında çalışan olmak değil de farklı bir şeyler yapmak isterler. Belki de mükemmel iş arıyorlardır.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları >>

İnsanlar bu işe aşağıdaki bazı avantajlarından dolayı girerler, çünkü:

 • Çok düşük bir sermaye ile kendi işini kurma fırsatına sahip olurlar. Eğer bir dükkan açmayı düşünseler ceplerinden çıkacak para minimum 100bin TL. Network marketing ticaretine başlamak için 50 TL ile 10 bin TL arasında bir miktar yeterli olacaktır.
 • Esnek çalışma saatlerine sahip olurlar. Sabahları erken kalkmak zorunda olmazlar. İşlerine ayırmaları gereken sürenin miktarını ve hangi saatlerde olması gerektiğini kişinin kendisi belirleyebilir. Bu güzel bir avantajdır.
 • İyi bir gelire sahip olurlar. Dışarıdaki çoğu işte olduğu gibi her ay sabit bir maaşa bağlı kalmazlar, kazanmak istedikleri para miktarını belirlerler ve ona göre çalışırlar.
 • Sevdikleri insanlarla çalışma imkanına sahip olurlar. Maaşlı çalıştıkları iş yerlerinde her gün, sevmedikleri insanlarla aynı ortamı paylaşmak zorunda kalırlar. Network marketingde ise canları kimlerle çalışmak isterse onlarla çalışabilirler.
 • Kendilerini geliştirebildikleri bir iş ortamına sahip olurlar. İnsanlar dışarıda bırakın gelişimi, iş yoğunluğundan kendilerine vakit ayıramazlar. Network marketing sektöründe kendilerini geliştirdikleri ölçüde kazançları da gelişmektedir.

Kendinizi Geliştirmek İçin Bu Filmleri İzlemelisiniz >>

 • Saygınlık ve prestij kazanacakları bir ortama sahip olurlar. İnsanlar çalıştıkları iş yerlerinde senelerce aynı konumda kalırlar. Network marketingde gelişimleriyle ve kazançlarıyla doğru orantılı olarak saygınlıkları ve prestijleri de artar.
 • Erken emekli olunabilen ve miras bırakılabilen bir iş imkanına sahip olurlar. Günümüzde insanlar 65 yaşını görüp emekli olabileceklerine inanmazlar. Ancak bu iş içerisinde bunun aksine kurdukları organizasyonun kalitesi ve büyüklüğüne bağlı olarak emekli olabilirler(çok ciddi aylık kazançlarla) ve çocuklarına miras bırakabilirler bu kazançlarını.
 • En önemlisi de Kaldıraç (Pasif Gelir) kurabilme fırsatına sahip olurlar. Kaldıraç kurmak için klasik işlerde çok uzun yıllar çalışmak veya milyonlarca dolar harcamak gerekir. Ağ pazarlamasında ortalama 3-5 yılda düzenli bir pasif gelir elde edilebilmektedir. Hatta bununla ilgili güzel bir istatistik de vardır; 10 yıl boyunca network yapan kişilerin %90’ı multi milyoner olurlar.

Network Marketinge Yönelmenizi Sağlayacak Tam 13 Sebep >>

Network Marketing’i Nasıl Yaparız?

Network Marketing Nasıl Yapılır? ya da yapmalıyız sorusu sanırız herkesin en çok merak ettiği soruların başında gelir.Bu noktada size bir mavi hap sunmak isterdik ama maalesef elimizde değil.0’dan zirveye uzun bir yolculuk olduğu için, buna birkaç cümlede cevap vermek çok doğru olmaz ama günlük networkokulu.net içeriklerimizi ve instagramdaki püf noktaları paylaşımlarımızı takip etmenizi öneririz. İlk olarak ise “Başlangıç Rehberi – 1” yazımızı okuyarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Network Marketing Hakkında Merak Edilen 7 Soru

Network marketing nedir? – Bu ticaret içerisinde merak edilen o kadar  fazla konu var ki. İnsanlar yıllarca maaşlı çalıştıkları için, kendi işlerini kurmanın yolları konusunda bir fikir sahibi değiller. Bu nedenle sorularının olması da gayet normaldir. Sadece araştırma yapmak isteyen de var, gerçekten bu işin bir fırsat olup olmadığını araştırmak isteyen de. Takipçilerimizin Network Okulu’na sordukları soruları görmek için “Sorular sayfamıza” geçiş yapabilirsiniz.

Network Marketingde Başarının Sırrı >>

1.İnsanlar bunu yaparken gerçekten para kazanıyor mu? 

Evet ama paradan kastınız gerçekten faturaları ödemek dışında ferah bir hayat yaşamaksa bunu sadece kendi işleri gibi benimseyen ve her gün planlı bir şekilde istikrarlı çalışan kişiler elde etmektedir. Ürününüz veya hizmetiniz kurduğunuz organizasyonun içinde satılırsa iyi paralar kazanacaksınız.

Bu yüzden devamlılık ve kendini geliştirmek esas nokta olacaktır.Şirketin ve liderlerin mükemmel eğitimler verebilir. Ancak ticaretinizde ciddi bir başarı için altın kuralları uygulayıp uygulamamak size kalmıştır.

2.Bu satış gerektiriyor mu? 

Satıştan anlamıyorsanız bu sorun değil. Başarılı olmak için bir satış elemanı olmak zorunda değilsiniz. Ağ pazarlama bilgi ve tecrübe paylaşımına yönelik bir iştir ve sizi başarılı edecek becerilerinizi geliştirmek için birçok araç mevcuttur. Tek kriter öğrenmeye açık olup olmadığınızdır. Satıştan anlıyorsanız bu çok güzel; satışta iyi olan insanlar edindikleri becerileri doğru kullanırlarsa bu işte çok başarılı olurlar.

Doğrudan Satış İçerisinde Edinmeniz Gereken Beceriler Neler? >>

3.Network Marketing ne kadar zaman gerektirir? 

Bu sizin hedeflerinize bağlı olacaktır. Bu ticaretin ana sermayesi zamandır. Ayda birkaç yüz lira kazanmak isterseniz, muhtemelen haftada beş saat ya da daha az yatırım yapabilirsiniz. Bununla birlikte, tam zamanlı bir gelir geliştirmek istiyorsanız, kendinize çok sıkı bir çalışma programı hazırlayabilirsiniz. Network marketingde finansal özgürlük kazanmak için istikrarlı bir şekilde 4 yıl boyunca en az haftada 15 saat vermelisiniz.

4.Network Marketing insanlar üzerinden para kazanmak mıdır?

Network marketing bir ürün dağıtım modelidir. Geleneksel ticarette, ürünün üreticiden son tüketiciye ulaşmasına kadar süreçte bir çok aracı bulunmaktadır. Bu iş ise bir ürünün, üreticiden tüketiciye doğrudan ve referans satışı yöntemiyle ulaşmasını sağlamaktır.

Geleneksel ticaretteki aracıların ve reklam sektörünün görevlerini bu ticarette bireyler üstlenir. Kendilerini geliştirirler, öğrenirler ve referans oldukları bireylere öğreterek,satış ağı kurarlar. Bu sebeple, klasik ticaretteki yüksek kar marjı, bu ticarette bu sorumluluğu taşıyan bireylere dağıtılır.

Çalışmadan Para Kazanmak >>

5.Memurlar Network Marketing Yapabilir Mi? 

Memurlar network marketing yapabilir mi? Sorusu forumlarda da çok fazla konuşulan konulardan biridir. Memurların günümüzde, sosyal medya üzerinden alım ve satım yapmalarına imkan tanıyan uygulamalar ile kazanç sağladıkları, gelirleri değiştirdikleri görülmektedir.

Network Marketing sektörüne katılanların, yapılan araştırmalara göre, profesyonel meslek gruplarına (avukat, memur, mühendis, doktor, hemşire vb) doğru kaydığını söyleyebiliriz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık sık yaşanan ekonomik krizler, insanların kaliteli ürünlere ulaşamaması, daha iyi yaşam standartlarını istemeleri Network Marketing sektörünün cazibesini daha da arttırmıştır.

Özellikle memurların da bu ticari alana yönelmesi beraberinde memurların ağ pazarlama sektöründen para kazanmalarının yasal olup olmadığı konusunda tartışmalarına yol açmıştır. Nitekim 657 s. Kanunun 28. Maddesinde bu konuya da değinilmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlar için, bu kazanç ve iratlardan sadece ticari kazançlardan bir kısmını ilgilendiren bir yasaklama getirmiştir. 657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde; “Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).

Memurların üyesi oldukları yapı, denetim kurulları üyelikleri görevleri ve kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim ve özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.

Her Yerde Yapabileceğiniz 16 Ek Gelir Kazanma Yolu >>

657 s. Kanunun 28. Maddesine göre memurlar;

 • Kollektif şirket ortağı olamazlar
 • Ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamazlar,
 • Ticari mümessil veya ticari vekil olamazlar.
 • Tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamazlar.
 • Komandit şirkette komandite ortak olamazlar.

657 s. Kanunun 28. maddesi dolayısıyla;

 • İlgili kanunlar uyarınca vergilendirilmiş olmak kaydıyla,
 • Devlet memurunun itibar ve güvenini sarsacak davranışlarda bulunmasına neden olmamak kaydıyla
 • Kanunlarla yasak edilmemiş olması şartıyla,
 • Memuriyet nüfuzunu kullanarak karşıdakini mağdur etmemek kaydıyla,

İş devamlılığı ve verimi ile mesaisine engel olmamak kaydıyla, ticari kazanç dışındaki diğer kazanç ve iratları serbestçe elde edebilir. Örnek verecek olursak bir memurun, ücret geliri; zirai kazanç, gayrimenkul sermaye iradı serbest meslek geliri ya da arızi bir kazanç elde etmesi mümkündür.

Network Marketingde Başarılı Olan İnsanların Sırlarını Merak Ediyorsanız >>

6.Network Marketing bu kadar kazandırıyor ise neden herkes bu ticarette değil?

Bu bir tercihtir, hedef meselesidir. Mesela en iyi meslek sıralamasında doktorluk üst sıralardadır ama herkes doktor olmak istemez. Geleneksel ticarette çok daha büyük karlar olduğunu da herkes bilir ama insanların birçoğu ticaretle ilgilenmez. Bazı insanlar maaş ister, bazıları risk almamak için başkasının yanında çalışmak ister. Bazıları ise küçük bir işletmem olsun ister.

Network marketing herkesin yapabileceği ama herkese göre olmayan bir ticaret modelidir. Süreklilik, sabır, odaklanma gerektirir. Uzman olmak için çaba göstermelisiniz. Öğrenmeye ve gelişerek değişmeye istekli olunmalıdır. Kolay değildir. Bu yüzden herkes tercih etmeyebilir.

Network Marketingde İnsanların Size “HAYIR” Demesinin 6 Sebebi >>

7.Network Marketing’de %95 lik kısım neden başarısız oluyor?

“Başarısızlığı” nasıl tanımlarsınız? Para kaybetmek mi yoksa insanların bırakması mı? Peki, bir iş kurmak için başlayıp harekete geçmeyen insanları hesaba katıyor musunuz? Ayrıca networker’leri, perakendecileri ve müşterileri ayırıyor musunuz? İstatistikler, şirket başına çok farklıdır.

Doğrudan satıcıların% 50’den fazlası, net gelirlerinin doğrudan satıştan olduğunu bildirmektedir. Buna ek olarak, yeni doğrudan satıcıların yaklaşık yarısı (mevcut şirketlerini bir yıldan daha az bir süredir temsil edenler)büyük olasılıkla gelecekte devam etmeyeceklerini söyleyenlerden oluşur.

Bu sektör içerisinde de insanların büyük bir kısmı çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olacaktır. Ancak bu durum, başarısızlığa hangi açıdan baktığınızla alakalıdır. Kaybeden bir bakış açısı ile başarılı bir insanın zihniyeti arasında çok fark vardır.

İnsanlar Neden Başarısız Olur? | Videolu İçeriğimiz >>

Distribütörler Hakkındaki Gerçekler

 1. Doğrudan satıcıların % 82’si doğrudan satış şirketleriyle bir yıl veya daha fazla,% 47’si ise beş yıl veya daha fazla devam ederler.
 2. Doğrudan satıcıların % 89’u kişisel deneyimlerini doğrudan satışta mükemmel, çok iyi veya iyi olarak değerlendirir.
 3. Doğrudan satıcıların % 84’ü doğrudan satışın gelirlerini desteklemenin iyi bir yolu olarak ya da kendileri için fazladan bir miktar ek gelir kazanmanın bir yolu olarak beklentilerini karşıladığını veya aştığını belirtmektedir.
 4. Doğrudan satıcıların % 91’i doğrudan satışın beklentilerini karşıladıklarını veya aştığını, daha fazla para kazanmak için çalışabilecekleri bir iş olarak gördüklerini belirtmektedir.
 5. Bir yıldan kısa bir süredir doğrudan satış yapan% 78 i, gelecekte de çok yüksek bir olasılıkla doğrudan satıcı olarak devam edebileceklerini rapor etmişlerdir.
 6. Bir network marketing işini başlatmak kolaydır. Ama maalesef insanlar düşük yatırımlarla başladıkları yeni girişimlerini ciddiye almıyor ve bir “hobi” olarak değerlendiriyorlar. Eğer işinizi bir hobi olarak değerlendirirseniz, bir hobi olarak ödeme almanız muhtemeldir. Ürünlerinden mutlu olmak demek bu hiçbir şey yapmayarak para kazanmak anlamına gelmez. MLM sisteminin başarısızlığı mıdır peki bu? Sanmıyoruz…. Dünyada hiçbir şey yapmayarak para aldığın bir iş yoktur.
 7. İyi bir network marketing şirketinde bir işi düşük veya sıfır riskle denemek harika bir yoldur. Eğer size uymazsa, az ya da hiç kayıp yaşamadan bırakabilirsiniz. Ciddi eyleme geçen insanlar, MLM’de para kazanır ve fırsatın meyvelerini alırlar.

(Kaynak: 2002 Ulusal Satış Gücü Araştırması, Research International, Inc.)

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Network marketing nedir? Sorusunu, Türkiye’nin tek tarafsız ve güncel network marketing platformu networkokulu.net olarak en geniş ve en orijinal cevaplarla sizlerle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Network marketing püf noktalar, network marketing eğitimleri ile ilgili olarak sitemizden çok daha geniş bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca Network Okulu Kampüs’te eğitimler başladı. Ticaretinizde hızlı ve de sağlam bir başarıyı yakalamak için hemen bilgi alabilir ve kayıt olabilirsiniz.

Network Okulu Kampüs – Network Marketing Eğitimleri İçin >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

52 YORUMLAR

 1. Network yapmak isteyenler şirketimizi araştırabilir. ***S en iyisidir bu sektörde. Gerçekten takım kurmak isteyenler bana ulaşabiilir 0****7

 2. Başarısız insanlar hep bahane bulur. Bunu nereden anlıyoruz, bu yazının çok uzun olup okumak istemeyenlerden. Ula o kdar yazılmış aç da bir oku. En azından emeğe saygı beee.

 3. Yarışı kazananlarr daima yavaş ve devamlı gidenlerdir. Çalışmaya devam. Herkese networkü anlatacağız. BU tiicaret herkes için önemli

 4. Anlatn insanlara networku. Bitmez bilmez bir enerji ile. Çünkü hayallerimize ulaşmak burada yatıyor. Bİze katılın.****Y her yerde 🙂

 5. “Darbecilik, sol ve sağ tasfiyecilik yenilgiye,MLM zafere götürür”
  Hakkını vermek lazım, güzel sayfa, tüm takımımı buradan bilgilenmeleri için yönlendiriyorum kral

 6. Ya online olursunuz ya da yok olursunuz. Uzay 🚀 çağına hoş geldiniz. Networkü online olarak da anlatmalıyız gençler. Nasıl yapılacağı hakkında bana ulaşabilirsiniz 🙂

 7. Ağ yapmak bizim işimiz, tecrübeli liderle çalışmak isteyenler, ulaşın. Karadeniizde müthiş bir organizasyon kuruyoruz.. Numaram 0****9

 8. Tüm Networkerler bu duyuru sizlere. Tamamen yerli proje. Yeni açılan ve çok güzel komisyon veren Türk firmasında siz de yer almak ister misiniz?
  Bu sayfada yasal firmalarla ilgili yazıyı okuyun sonra sunumda göreceksiniz hepsi tutuyor. Fİrma ****K
  Kayseride olanlarla görüşelim. 0**7

 9. Ekonomide kriz, ek gelir, para, hayaller… BUnların hepsi networkle ilgili. Networkokuluna teşekkkür ediyorum buradan. Tüm takımımımla bu siteyi takip ediyoruz. Lütfen sakın bu siteyi kapatmayın. İyi geceler 🙂

 10. Hiçkimse yerinde saymaz, ya felaketine yada saadet’ine yürür… ***L aileisi üyeleri olarak takımımla buradayızzzz. Bol kazançlar herkeseeeeeeeee

 11. kötü olmamış aslında bu yazı. Bir çok soruma yanıt oldu. Takımımı oluştururken kesinlikle buradan yardım alacağım elinize sağlıkk

 12. Çalıştığım yerden çok az para veriyorlar. Lkin network sayesinde biraz olsun ek gelir elde ediyoruz eşim ile.
  Networkokulu ekibine de teşekkür ederiz. Neredeyse tüm gellişimimizi buuradan yapıyoruz.

 13. Dünyada görülecek çok yer var. Ben de dünyanın her yerinde yapabileceği bir iş modeli arıyordum sonunda buldum. Network için teşekkür ederim upline’m Murat.

 14. Evet network karşıtları hemn gelmeye başlamış. abicim yapmayacaksanız bırakın bu insanlar emeklerini çıkarsınlar. neden buraya gelip yazıyorsunuz. Belli ki para kazanmamızdan korkuyorsunuz 😀

 15. Abicim elinze sağlık, sayenizde takımımı büyütüyorum. Upline’m da çok yardımcı oluyor ama boş vaktimde hep sitenizdeyim siziznle tanışmak isterim. Antep e gelmiyor musunuz?

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,564TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...