Hedeflerinize Odaklanmak İçin 3 Güçlü Soru

Hayatınızdaki odağı sürekli kılmak için hedefler koymak güzel bir yoldur. Kendimizi bir şeylerden sorumlu kılmak için hepimiz kişisel ve profesyonel hedefler oluştururuz, bu sayede bir sonraki mihenk taşımıza ulaşırız.

Hedeflerinize Odaklanmak İçin Sorular

Kendinize nasıl hissetmek istediğinizi sorun

Hedef belirleme döngüsü, eğer gayretliysek, onlara ulaşmayı da kapsar ve bu bir çoğumuz için kısa dönemlik bir başarı duygusu hissedilmesini sağlar. Yolun sonu ise hayal bile ettiğimizden daha tatmin edicidir.

Hedeflerinizi belirlerken, ona ulaştıktan sonra nasıl hissetmek istediğinizi düşünün. Bu kendinize sorabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Eğer aklınızda bunlarla başlarsanız, hedefinize doğru emin adımlarla ilerlemeye ve sonunda tatmin olmuş hissetmeye yaklaşırsınız.

Ana değerleriniz nelerdir?

Eğer sizden hayatınızdaki 5 ana değeri seçmenizi isteseydik, bunlar ne olurdu? Bu kendinize sorabileceğiniz en önemli sorulardan biridir.

Hedefleriniz ana değerleriniz etrafında şekillenmezler ama onlarla ters düşmek zorunda da değillerdir.

Eğer bir dilek hakkınız olsaydı, bu ne olurdu?

Kendimize sürekli büyük şeyler hayal etmeyi söylemek, hiçbir kısıtlama olmadan, beynimizi bütün bariyerleri yıkmaya zorlar. Bu da beynimizi yaratıcı olmaya ve imkanlarımızı genişletmeye iter.

Kendimize değerlerimizle, neler hissetmeyi umduğumuzla ve nihai hedeflerimizle ilgili sorular sorarsak bu sayede hedeflerimizi ve başarıya giden rotamızı yeniden belirleyebiliriz.