Hidrofilik ve Hidrofobi Nedir? Rahatsızlık Tanımları

hidrofilik ve hidrofobi

Hidrofobi, sudan korkma rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu tanım psikoloji bilimine göre yapılan bir tanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Köken hali ile kimya terimi olarak da kullanılmaktadır. Kimyada ise, moleküllerin içinde bulunduğu sudan kaçma özelliği anlamına gelmektedir. Psikolojide, bir bireyin kuduz mikrobu taşımakta olan bir hayvanın ısırması ile kuduz rahatsızlığı olabildiği görülmektedir.

Bu durum hidrofik bir rahatsızlığın en çok görüldüğü durumdur. Bu durumda kişi sudan korkarak su ile temas etmek istememektedir. Kişi, sahip olduğu korku, ciddi anlamda yüksek bir korkuya delalet etmektedir. En kısa hali ile tanımlandığında psikoloji için sudan korkma fobisinin dışa vurulmuş hali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hidrofilik Nedir?

Hidrofilik ise tam tersi olarak suyu seven anlamına gelmektedir. Hidrojen bağları suyun içinde çözünürler. Bu moleküller su ile bağlantı kurmayı sevdiği için bu şekilde adlandırılmaktadır. Hidrojene işaret eden bir yapısı bulunmaktadır. Yağa ve diğer maddelere göre suda çözünmeye daha müsait bir yapısı bulunmaktadır.

hidrofilik

Hidrofobi Örnek

Hidrofobi örnekleri günümüzde yaşantıların çoğunda görülebilmektedir. Bu kişilerin aşırı, mantıksız kaçınma ve kalıcı olmak üzere 4 temel durumu bulunmaktadır. Bu durumlar kişinin sahip oluğu rahatsızlığın düzeyini belirlemektedir. İncelendiğinde ise temelinin su korkusu olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • Aşırı düzeyde rahatsızlık, normal ve olağan bir ortamda güvenli bir kişi suya karşı aşırı bir korku biriktirebilmektedir. Mesela insan, duş almaktan korkabilir.
  • Mantıksız düzeyde ise, kişi sudan yine aşırı bir korku ile çekinmektedir. Ancak bu kadar korkmasına neden olan şeyi açıklamakta zorluk yaşamaktadır.
  • Kaçınma düzeyi, kişilerin suya temasını olabildiğince sınırlandırması olarak tanımlanmaktadır. Suya oldukça az girerek haftada 1-2 kere duş almak gibi.
  • Kalıcı durumda ise, kişi, suya belli durumda korku beslemesi beklenemez. Günlük hayatının her anında bir korku durumu vardır.

İlginizi Çekebilir: Kırık Cam Teorisi Nedir?

Hidrofobik İnsan Ne Demek?

Hidrofobik insan, sudan korkan insan olarak bilinmektedir. Su ile yakın olmaktan, vücuduna suyun değmesinden korkmaktadır. Bu durum genel olarak günlük yaşamını zorlaştırmakta ve su ile yeterince temas etmediği için çeşitli hastalıklara davetiye çıkartmaktadır.