Network (Ağ) Nedir? Networking Nasıl Yapılır?

network nedir

Network, insanların karşılıklı olarak fayda sağlama odaklı geliştirdikleri iş yaşamındaki profesyonel kişiler, çalışanlar ve müşteriler arasında kurulan iş ve arkadaşlık durumunu ifade eden bir kavramdır. Kurulan ilişkilerde karşılıklı fayda fırsatı sunan bu terim, kimileri tarafından Türkçe ’ye iş ağını genişletmek olarak çevrilmektedir.

Birtakım avantajlar sunan bu durum, kurulan ilişkiler aracılığıyla birbirinden farklı kaynaklara daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşma fırsatı sunmaktadır. İş ağının genişlemesi ile iş yaşamında ilgili alanlarda kendinizi tanıtma ve anlatma imkanı tanıması sonucunda hedef kitle ve potansiyel müşterilerinize ulaşma şansı vermesi açısından günümüzde çok önemli bir yere sahiptir.

Contents

Networking Nasıl Yapılır?

Networking yapmak öncelikle samimiyet, özen, plan ve biraz bilgi birikimi gerektirir. Bu konuda başarılı olmak ve insanların güvenini kazanmak için samimiyet gösterilmeli ve iş ağınıza katmak istediğiniz kişilere bu şekilde yaklaşılmalıdır. Tebessüm etmek, iyi bir dinleyici olmak ve karşınızdaki kişinin deneyimlerini ve yönlendirmelerini dinlemek istediğinizi belli etmek gerekir.

Planlanan buluşmalar, etkinlik ve organizasyonlara zamanında ve özenli bir biçimde gitmek de bu konuda başarılı olmanızı sağlayacaktır. En temel nokta bu buluşma ve etkinlikleri daima takip etmek ve ağınızı genişletmeye odaklanmaktır. Networking yaparken daha öncesinde iletişim kuracağınız kişi ya da kişilere yönelik araştırmalar yapmak ve bilgi sahibi olmak oldukça etkilidir. Bu kişileri dinlerken not almak o kişiye değer verdiğinizi gösterecektir.

Kaliteli bağlantılar kurmaya odaklanarak kendi alanınızı ve sınırlarınızı çizmek de önemlidir. Böylece sonrasında bağlantı kurmayı başardığınız kişilerle iletişiminizi diri tutmaya odaklanabilirsiniz.

network

network

Network Satış Ne Demek?

Network satış, her geçen gün çeşitliliği ve çalışma alanı genişleyen pazar ve ticaret yapısında bireylerin kişisel emeklerine bağlı olarak gelir elde etmesine imkan tanıyan bir sistemdir. Ağ pazarlaması veya network pazarlaması olarak da tanımlanan bu sistem, doğrudan satış tekniğinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Ürün ve hizmetlerin kullanımının ardından memnun kalan kişilerin tavsiyeleri ile satışını desteklemekte ve bunun etkili olacağını belirtmektedir. Bu noktada öneri ve memnuniyet ön plana çıkmaktadır. Bu pazarlama türünde herkese eşit fırsat sunmak önemlidir. Bir bilgi birikimi gerektirmeyen bu pazarlama faaliyetinde çalışma saatleri de sabit değildir ve kişi tarafından belirlenmektedir.

Ürünü ve hizmeti birebir ve yüz yüze anlatmaya odaklanan bu sistemde bu işi yapan kişilere firmalar tarafından belirlenen miktarda komisyon verilir. Böylece doğrudan satışın yanı sıra farklı kişilerin de bu ağa katılması sağlanabilir. Farmasi, Oriflame, Avon, Home Bitkisel, Huncalife gibi firmalar network satışa örnek olarak verilebilir.

Network Neden Önemlidir?

Network, birbirinden farklı avantajlar sunması ve yepyeni imkanlar tanıması açısından önemli olduğu kabul edilir. Profesyonel iş hayatındaki etkisi azımsanmayacak derecedir. Daha fazla kişiye ulaşmak, kendinizi ve işinizi tanıtma imkanı tanıması bu avantajların başında gelmektedir. Network önemi aşağıda sıralanmıştır;

  1. Yeni kişilerle tanışmak
  2. Referanslar bulmak
  3. İşinizi, ürününüzü ve hizmetinizi anlatmak
  4. Karşılıklı fayda sağlamak
  5. Profesyonellerin bilgi ve birikimlerinden yararlanmak
  6. Sektörün içinde bulunmak ve güncel konuları takip etme fırsatı bulmak

Not: Eğer, network marketing ile ilgileniyorsanız yüksek network = yüksek kazanç formülü vardır. Tavsiye satışı yapacağınız için çevrenizin geniş olması gerekir.

Networking Ne Demek?

Networking, sosyoekonomik bir ticari faaliyettir. Profesyonel ağ hizmetleri sunarak, insanların iş ağlarını genişletmesi olarak da tanımlanabilir. İş insanları, çalışanlar, müşteriler ve  girişimcilerin bir araya gelmesini ve birbirlerine fayda sağlamlarına odaklanmaktadır.

Sosyal sermaye sağlayarak iş dünyasında daha iyi bir yere gelinmesini amaçlamaktadır. Yeni bilgileri keşfetme ve kullanma imkanı tanıması açısından 21. yy. dünyasında önemli bir yere sahiptir. Hedeflere ulaşmak, büyük pazarlara erişmek konusunda destek olmaktadır.

Sosyal Network Nedir?

Sosyal network, bugün iş alanındaki başarıları ölçmek için kullanılan ölçeklerden biridir. İş ilişkilerini kurmak, müşteri ve potansiyel müşterilerle bağlantıda kalmak, iş amacını ve tanıtımını yapmak, etkileşim sağlamak amacıyla sosyal medya ortamlarının kullanılması da bu kavramı kapsamaktadır.

Gelişen teknoloji ile etkin bir rol üstlenen internet tabanlı ortam olan sosyal medya uygulamaları artık iş hayatında da önem taşımaktadır. Network aracılığıyla kurulan sosyal ilişkilerin devamlılığını sağlama konusunda destek olmaktadır. Böylece daha fazla iş yapma ve takipte kalma, bağlantı kurulan kişilerin takip ettiği kişilere ulaşma şansı elde edilmektedir.

Network İşi Nedir?

Network işi, network marketing olarak nitelendirilmektedir. Halk arasında network işi olarak bilinse de bu iş; network marketingdir. Platformumuzda bu konu ile ilgili birçok içeriğe erişmeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Pazarlama Araştırması Nedir?