İyi Bir Satış Danışmanı Nasıl Olmalı? Nasıl Konuşmalı?

İyi bir satış danışmanı nasıl olmalı

İyi bir satış danışmanı nasıl olmalı? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; İyi bir satış danışmanı olmak için iletişim odaklı olmak, iyimser ve pozitif bakış açısına sahip olmak, titiz, tertipli, ikna kabiliyeti yüksek, güler yüzlü, yönlendirici, sorumluluk sahibi ve saygılı olmak gerekir. Müşterilerin ihtiyaçlarına yanıt vermek ve müşterinin ürüne ulaşımı ve seçimi konusunda hızlı ve etkin olmak gerekir.

Firmanın hedeflerine dair bilgiye sahip olmak ve pazarın rekabet durumunu takip ederek firma hedefleri ve müşteri taleplerini gerçekleştirmeye odaklanmalıdır. Ekip çalışmasına yatkın olması gereken bu kişiler, problemlere karşı her zaman çözüm odaklı yaklaşmalı ve alternatifleri her zaman düşünmelidirler. İleri derecede müşteri hizmetleri becerilerine sahip olarak profesyonel ilişkiler kullanmaya odaklanmalıdırlar.

Satış Danışmanı Nasıl Konuşmalı?

Satış danışmanlarının konuşma biçimi ve diksiyonlarını kullanım şekli oldukça önemli bir konudur. İşe alımlar sırasında diksiyonlarına fazlasıyla dikkat edilmektedir. Konuşma biçimleri bu pozisyonda performanslarını en iyi şekilde gerçekleştirmek için etkin bir role sahiptir. Diksiyonunun düzgün olmasının yanı sıra olumlu bakış açısının konuşmasına daima yansıma gerekir. Saygı çerçevesini ve profesyonel yaklaşımını kullanarak müşterilere hanım/bey unvanlarını kullanarak hitap etmelidir.

Doğru sözcükleri kullanmaya özen göstererek konuşmalıdır. Konuşmalarında kesinlikle bir sonraki adımı düşünmeli ve müşterinin isteklerine yönelik hızlı ve kolay cevap vermek için bilgilendirici olmalıdır. Konuşma sırasında müşteriyi sıkmayacak şekilde ısrar ve ikna yöntemini kullanmaya odaklanmalıdır.

Bu pozisyonun en gerekli niteliklerinden biri çalışanın doğru ve güzel konuşmasına ek olarak iyi bir dinleyici olmasıdır. Böylece müşteriyi daha çok tanıma fırsatı elde ederek, taleplerine bağlı yönlendirmeler de bulunma fırsatı elde etmektir.

İlginizi Çekebilir: İyi bir satış elemanı nasıl olmalı?

İyi Bir Satış Danışmanının Özellikleri?

 •  Ekip çalışmasına yatkın olmak,
 • İletişim odaklı olmak,
 • Güler yüzlü ve pozitif bakış açısına sahip olmak,
 • İkna gücüne sahip olmak,
 • Sorumlulukların farkında olmak,
 • Yoğun iş temposuna ayak uydurabilmek,
 • Saygılı ve profesyonel olmak,
 • Çalışma alanı, ürün ve hizmetlerine yönelik bilgi sahibi olmak,
 • İyi bir diksiyona sahip olmak,
 • Çözüm odaklı olmak.

Satış danışmanı nasıl olmalı

Satış Danışmanı Ne Yapmalı?

 1. Hedef kitlesini iyi ve doğru bir şekilde tanımalı.
 2. Sektöre ve Pazar durumuna dair bilgi sahibi olmalı.
 3. Hızlı ve etkin iletişim kurmaya özen göstermeli.
 4. Ürün ve hizmete yönelik detaylı bilgilere sahip olmalı.
 5. Müşterilerin ihtiyaçlarını ve taleplerini belirmeli.
 6. Belirlenen müşteri ihtiyaçlarına hızlı ve doğru çözümler üretmeli.
 7. Müşteriyi doğru seçime doğru yönlendirmeli.
 8. Müşterinin isteklerini anlamalı.
 9. Müşteriyi satın alma konusunda teşvik etmeli.
 10. Ürün ve hizmetin satışını gerçekleştirmeli.
 11. Satışı planlanan ürün ve hizmetlerin planlamasını ve düzenlemesini gerçekleştirmeli.
 12. Müşteriyi ve işvereni memnun edecek davranışlar sergilemeli.
 13. Ürünlere yönelik raporlamaları gerçekleştirmeli veya raporlama kendisi dışında birileri tarafından gerçekleştiriyorsa güncel raporları daima takip etmeli.
 14. Ürünlerin stoklarını takip etmeli.
 15. Müşteri menfaatinin yanı sıra firma menfaatini her daim gözetmeli.
 16. Firmanın satış hedeflerini gerçekleştirmeye odaklanmalı.

Satış Danışmanı Ne Kadar Maaş Alıyor?

Satış danışmanlarının aldıkları maaşlar başlangıç olarak genellikle asgari ücret olarak verilmektedir. Firma durumu ve sürelere göre maaşları değişkenlik göstermektedir. Kişisel satış danışmanı olunması da maaş üzerinde etkilidir. Kimi firmalar maaşlara ek olarak prim usulü çalışmakta ve belirlenen günlük ya da aylık hedeflere bağlı olarak ek ücret ödemesi yapmaktadır.

Ortalama maaşları 2 bin 800 TL ve 3 bin 300 TL arasında farklılık göstermektedir. En yüksek maaşları ise ortalama 4 bin ve 5 bin TL arasında değişmektedir. Çalışanların performanslarına göre maaşlarda artış yaşanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Tüketici Davranışı Nedir?