Kalçada Sivilce Neden Çıkar? Ne İyi Gelir?

Kalcada Sivilce

Terleme sonucu kıl köklerinin nem oranının artması ve kıl köklerini tıkaması sonucunda kalçada sivilce oluşumu meydana gelir. Bundan dolayı kalça bölgesinde sivilce genel olarak çok fazla hareket eden ve terleyen insanlarda ortaya çıkar. Bundan başka dar giyinme, spordan sonra duş almak için acele edilmemesi, çeşitli hormonal düzensizlikler, stres ve gergin bir yaşam kalçada sivilce çıkmasına neden olabilir. Bu gibi durumların yanında kalçada çıkan sivilce cinsel bir hastalığın ya da kronik veya akut gelişmiş olan bir hastalığın göstergesi olabilir.

Kalçada Çıkan Sivilceye Ne İyi Gelir?

Benzoil peroksitli duş jeli kullanımı, salisilik asitli pedler ile sivilce etrafının temizlenmesi, laktik asit içeren losyonlar, terledikten sonra daima ve hemen duş alınması, eğer bölgede yara varsa yaranın temizliğinde oldukça titiz davranılması, hava almayan kıyafetler yerine pamuk oranı yüksek kıyafetlerin tercih edilmesi kalça bölgesinde çıkan sivilceye iyi gelmektedir. Eğer sivilce çıkan kişide kronik bir hastalık varsa genel bir hormonal tarama için doktora başvurulması gerekir.

Kalçada Sivilce Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Kalça bölgesindeki çıkan sivilceler E vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Bunun yanında yağ asitlerinin azlığı ve çok yağlı beslenme de kalçada sivilce oluşumuna yol açar. Bunun önüne geçilmesi için E vitamini bakımından yüksek olan zeytinyağı, fındık, badem, fıstık gibi besinlerin tüketilmesi gerekir. Eğer E vitamini bakımından yüksek beslenen bir hastada buna rağmen kalçada sık bir şekilde sivilce oluşumu gözleniyor ise uzman bir doktora başvurmak gereklidir.

Kalçadaki Sivilceler İçin Hangi Krem Kullanılır?

Benzamycin Topikal jel, İmex krem, Nadixa krem, Acnelyse krem, Clindoxyl krem kalçada çıkan sivilceler için kullanılabilir. Krem kullanımının yanında destekleyici ve tahrişi önleyici olması için zeytinyağı da kullanılabilir. Bölgedeki iltihabi kıl köklerini açmaya yarayan kremlere destek olması için kullanılan bir başka doğal kaynak da fındık yağıdır. İçerdiği yüksek vitaminler hem cildi besler hem de sivilce nedeni ile tahriş olmuş bölgedeki derinin kendini yenileme hızını artırır. Krem kullanarak geçmeyen veyahut kızarıklığı krem kullanıldıktan sonra kalan sivilceler için doktora başvurulması gerekir.

Popoda Sivilce Neden Çıkar?

Popodaki kıl köklerinin çeşitli iltihabi veya fiziksel nedenler ile tıkanması sonucu kıl köklerindeki salgıların deri yüzeyine verilememesi nedeni ile sivilce denilen oluşum meydana gelir. Çok çeşitli nedenlerden oluşabilen bu durum vücudun diğer bölgelerinden farklı olarak oldukça sık meydana gelir. Bunun nedeni ise popo bölgesinde oldukça fazla miktarda bulunan deri altı yağ tabakasıdır. Bunun yanında nadir de olsa çeşitli iç hastalıklarının bir belirtisi olarak da popo bölgesinde sivilce çıkmaktadır.

Makat Bölgesindeki Sivilce Neden Olur?

Makat bölgesinde çıkan sivilcenin en yaygın nedeni bölgedeki kıl köklerinin iltihap kapmasıdır. Kıl köklerinin iltihabına neden olan durumlar ise bölgenin hatalı tıraş edilmesi, bölgede oluşan küçük yaradan içeri sızan mikroorganizmalar ve benzeri nedenler olabilir. Makat bölgesinde çıkmış olan sivilce şüpheli bir cinsel ilişki sonrasında oluşmuşsa bu bulaşıcı bir cinsel hastalığın ilk işareti olabilir. Bu yüzden vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Makat Bölgesinde Çıkan Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat bölgesinde çıkan sivilceler için gidilecek bölüm genel cerrahidir. Hastaların çoğu gidilecek bölümün iç hastalıkları olduğunu düşünse de burada ilk gidilmesi gereken bölüm olan genel cerrahi gerekli gördüğü durumda hastayı iç hastalıklarına yönlendirir. Bazı özel durumlarda hasta üroloji bölümüne sevk edilerek sivilcenin cinsel bir nedeni olup olmadığı araştırılır.

Keşfedin: Retinol Ne Demek?