Retinol Nedir? 8 Faydası ve En İyi Retinol Kremler

retinol

Halk arasında A vitamini olarak bilinen retinol, besin takviyesi olarak kullanılan bir vitamindir. Son dönemlerde özellikle hücre yenilenmesi için sıklıkla başvurulan popüler etken maddelerden biridir. A vitamini çoğu kez değişik özelliklere sahip şekilde karşımıza çıkabilir, retinol de A vitaminin bir türev maddesidir. Retinol maddesi hücre yenilenmesi ve onarımı için sıklıkla kullanılmaktadır. Düzenli kullanımda aşırı yağlanmayı engelleyerek ciltte salgılanan sebumu dengeler ve böylelikle akne ve sivilce oluşumunda önüne geçebilir.

Retinolün Faydaları Nelerdir?

Retinolün cilde bilinen çok sayıda faydası vardır. Bu faydaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Retinol sivilcelerin tedavisi için ve tekrar oluşmasının önlenmesi için kullanılabilir
 • Ciltte yağ dengesini ve salgılanan sebumu düzene soktuğu için sivilce problemi ortadan kalkar. Gözenekler daha az tıkanır ve daha az yağlı bir cilt oluşur.
 • Retinol, düzenli bir şekilde kullanıldığında ciltte oluşan çeşitli lekeleri ve izleri ortadan kaldırır.
 • Deforme olan bölgeleri onarır.
 • Yaşlanmayı geciktirir ve cildi gençleştirir.
 • Serbest radikallerin vücuda verdiği zararı azaltır.
 • Ciltte oluşan kırışıklık görünümünü en aza indirir ve oluşan ince çizgilerin görünümünü de azaltır.
 • Düzenli retinol krem kullanımı ile daha aydınlık ve daha ferah bir cilt görünümü oluşur.

Retinolün pek zararı olmasa da düzensiz kullandığınızda vücutta kızarmaya ve soyulmaya sebebiyet verebilir.

Retinol Nelerde Bulunur?

Retinol doğal yollardan alınmak isteniyorsa et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalardan temin edilebilir. Retinol, hayvansal gıdalarda bulunur.

Retinolün Zararı Var Mıdır?

Evet, retinol bazı ciltler için zararlı olabilir. Retinol, cilt için kullanılan bir madde olduğu için hassas ciltli insanların veya cilt rahatsızlıkları bulunan insanların kullandığı gözlenirse, cildin kızarması, soyulması veya tahriş olması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda retinol kullanımının kesilmesi önerilir ve ciltte pullanma, kabuklanma, soyulma ve yoğun kuruluk oluştuğunda retinol zararlarından bahsedilebilir.

retinol kremleri

Retinol İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Retinol içeren çok sayıda cilt bakım ürünü bulunmaktadır. Bu cilt bakım ürünlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Pixi Retinol Ve Yaseminli Yüz Temizleyici: Retinol bazlı bu krem temizleyici yasemin özleriyle de cildin günlük temizlik ihtiyacını karşılar.
 • Kiehl’s Dermatologist Solutions Retinol içeren Kırışıklık Karşıtı Günlük Serum: İçerdiği saf retinol ile cildin elastikiyetinin tekrar kazanılmasını sağlar ve kırışıklıkları ortadan kaldırır.
 • Dermalogica Age Reversal Eye Complex: Retinol bazlı bir göz kremidir ve düzenli kullanımda göz çevresinde oluşan kaz ayakları, ince çizgi görünümlerini de azaltır.
 • L’Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu: Stabil bir formüle sahip olan bu retinol bazlı ürün gece için kullanılmaktadır. Yaşlanma belirtileri, zaman içinde ciltte oluşan pürüzler için kullanılmaktadır. Ürünün etki sağlayabilmesi için düzenli kullanımı gerekir.

En İyi Retinol Kremleri

 1. Murad Retinol Gece Nemlendiricisi – Retinol Youth Renewal Night Cream: Bu retinol krem ile cildinizde yoğun bir nemlendirme sağlarken, cilt bakım rutininizde retinolden de yararlanmış olursunuz ciltte oluşan pürüzleri de azaltan harika bir nemlendiricidir.
 2. Avene Normal Karma Ciltlerde İnce Kırışıklıkları Azaltmaya Yardımcı Bakım Kremi: Bu krem ile cildinizin her geçen gün daha da fazla kaybettiği elastiki yapıyı düzenli kullanımda tekrar geri kazanabilirsiniz. 2 ay gibi bir sürede kullanımla faydalarını göreceksinizdir.
 3. Skinceuticals – Retinol %0,3 Gece Kremi: Bu krem ile ince kırışıklıklara ve akne problemlerine savaş açabilirsiniz, cilde canlı bir görünüm kazandırır, gözenek görünümünü azaltır ve cilt tonunu eşitler.
 4. La Roche Posay – Redermic Retinol: Retinol bazlı bu ürün yaşlanma karşı etkileri kırmak için kullanılan etkili jel kremdir. Hafifi kıvamlı oluşu ile de tercih edilir. Düzenli kullanımda cilt dokusu daha pürüzsüz ve canlı görünür. Antioksidan etkiye de sahiptir. Güneşin cilt üzerindeki etkilerini de azaltır.

Retinol Cilde Nasıl Uygulanır?

Retinol krem uygulamak için önce cildinizi yıkamanız gerekir ardından 30 dakika sonra retinol krem uygulaması yapabilirsiniz. Kremden sonra cildinizde oluşan nemin kaybolmaması için etkin bir nemlendirici de uygulamanız önerilir.  Haftada 3 kere kullanım cildiniz için daha iyi olacaktır. İlk başlarda soyulma, kızarıklık ve tahriş gibi durumlar ortaya çıksa da bu zamanla ortadan kalkacak bir durumdur. Retinol krem kullanımının en uygun zamanı gecedir.

Retinol Göz Altına Sürülür Mü?

Sürülmemesi önerilir, çünkü retinol ilk etapta tahriş edici bir madde olduğu için cildinizi tahriş etme ihtimali yüksektir. Bu sebeple retinol krem ve serumlarını göz çevresinde kullanmamak daha doğru olacaktır.

Retinol Eczanede Satılır Mı?

Retinol, eczanelerde satılır, bunun yanı sıra belli kozmetik mağazalarında da retinol bazlı ürünlere rastlayabilirsiniz. Retinol A vitamininin bir formudur ve çoğunlukla 30 yaş üstü kadınların eczanelerden bu destek ürününü temin edebileceğini söyleyebiliriz. Eczaneden kolaylıkla bulunabilen retinol serumları düzenli ve önerildiği gibi kullanılmalıdır.

Retinol Hangi Ciltler İçin Uygun?

Retinol krem veya serumlar, hasar görmüş, kırışık olan, güneş yanığı ola,  gözenekleri tıkalı olan ciltler ve kusurlu ciltler için uygundur. Vücudunuzu yenilemeye yönelik bir vitamin türüdür.

Retinol Cildi Yeniler Mi?

Evet, cildi yenilemektedir. Tıkanık gözenekleri açar, vücudun yeni hücre üretmesini sağlar ve buna bağlı olarak da cildi yenilemektedir. Retinol vücudunuzda daha beyaz bir görünüm sağlayacaktır.

Retinol Her Gün Kullanılır Mı?

Retinol serumları veya kremlerinin her gün kullanılması çoğu kez önerilmez, tabi günlük kullanılabilen tetinol krem ve serumlar da mevcuttur.  Retinol bazlı ürünler ilk etapta ciltte tahriş, kızarıklık ve benzeri durumlar oluşturabilir, bu sebeple cilt için retinol kullanılmak istendiğinde haftada 3 kere kullanım idealdir, her gün retinol kullanıldığında cildin tahriş olma durumu artabilir, bu ürünleri kullanmak istiyorsanız hafta da 3 gün yeterli olacaktır, her gün kullanılması önerilmez.

Retinol Üstüne Ne Sürülür?

Retinol serum kullandıysanız nemlendiricinizi veya dışarı çıkacaksanız yüksek koruyucu özellikli güneş kreminizi kullanabilirsiniz. Hatta retinol kullanımından sonra retinolun cildinize sağlanan nemin hemen uçup gitmemesi için kapatıcı bir ek nemlendirici ile takviye yapılması önerilir. Retinolün etkisi kaybolmasın diye retinollü bir ürün kullanıldıktan sonra hemen uygun bir nemlendirici kullanılması gerekir.

Retinol Lekelere İyi Gelir Mi?

Evet,  retinolün cilt üzerinde en önemli olumlu özelliklerinden birisi de cilt lekelerine iyi gelmesidir. Ciltte oluşan güneş lekelerine sivilce izlerine karşı retinol serumları ve bazlı ürünlerin iyi geldiği bilinmektedir. Düzenli kullanımda retinol,  cilt tonunu eşitler, daha aydınlık bir görünüm kazandırır. Retinolün lekelere olan faydası için tercih edildiğini de söyleyebiliriz.  Lekeler üzerinde olumlu bir etki için bazı retinol krem ve serumların uzun süreli olarak kullanılması da gerekir.

C Vitamini Ve Retinol Birlikte Kullanılır Mı?

Evet, Elbette retinolü C vitamini ile birlikte kullanabilirsiniz hatta yapılan tüm araştırmalar ışığında retinolün C vitamini ile birlikte kullanıldığında tamamlayıcı etki gösterdiğini de ortaya çıkartılmıştır. İki etkili madde olduğu için, birbirlerini tamamlayıcı özelliklere sahiptirler. C vitamini ile birlikte retinol kullanımı, ürünlerin etkisini arttırır ve kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Hyaluronik Asit Ve Retinol Birlikte Kullanılır Mı?

Evet, Hyaluronik Asit ve retinolü ikisi bir arada kullanabilirsiniz Hyaluronik asit kullanımı ile cilt rahatlatılır ve retinol krem etkisi daha da arttırılabilir. Retinol kullanımından sonra cilt belli bir nem tabakasıyla kaplanmalıdır. Bunun için iyi bir nemlendirici kullanmanın yanı sıra Hyaluronik asit içerikli bir ürün de kullanabilirsiniz.

Keşfedin: Pürüzsüz Vücut İçin