Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? 10 Tüyo İle Cilt Nemlendirme

kuru cilt bakimi

Hassas ve kuru ciltler için cilt bakımı diğer cilt tiplerine oranla çok daha zordur. Kuruyan cilt dökülme eğilimi gösterir. Dökülmeler başlarda minik toz taneleri gibi görünerek başlasa da zamanla pul pul dökülmeler beraberinde cilt hassasiyetini de getirecektir. Adım adım kuru cilt bakımının detayları;

 • Cildi kurutan ve pul pul dökülmelere neden olan faktörlerden uzak durularak bakıma başlanmalıdır.
 • Kuruyan ve dökülen cildi nemlendirici içeren bir peeling yardımı ile temizleyin.
 • Temizlediğiniz yüzünüzü vakit kaybetmeden nemlendirici serum ve krem ile nemlendirin. Cildinizin diğer bölgelerinde nemlendirme için su bazlı krem losyonlardan faydalanabilirsiniz.
 • Nemlendirme işlemini gerçekleştirirken mutlaka cildinize yavaş ve nazik bir şekilde masaj yaparak uygulama yapın.
 • Cilt kurumaya her başladığında nemlendirme işlemini tekrarlayın. Peeling işlemini haftada bir olacak şekilde tekrarlayabilirsiniz.

Kuru bir cildiniz varsa mutlaka cildinizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeli, serum ile desteklemelisiniz. Cildinizin nemini koruması için kendinize yeni alışkanlıklar dahi edinmeniz gerekebilir. Sıcak duşa veda da bunlardan biri.

Aşırı Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Aşırı kuru cilt doğru nemlendirici ile düzenli bir şekilde nemlendirilerek sağlıklı hale getirilebilir. Aşırı kuru ciltler sürekli olarak kuruyan ve dökülen cilt derisi sorununu da beraberinde getirir. İnsan vücudunda en çok kuruyan bölgeler yüz, el ve ayaklardır. Bacaklar ve kollar da kuruyan diğer bölgelerdir.

Cildinizin ne kadar kuru olduğunu anlamak için cildinizi mevsim geçişlerinde takip edin. Özellikle kış aylarına girerken soğuk ve kuru hava ile karşılaşan cilt hemen kuruma eğilimi gösteriyorsa bu sizin cildinizin neme ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Her cilt nemi eşit oranda tutmayı başaramaz. Cildinizin nemi tutmasına yardımcı olmak için cildinizi sık sık nemlendirmelisiniz. Aşırı kuru cilt bakımı için uygulanması gereken bazı ipuçları;

kuru cilt nemlendirme

 1. Her duş sonrasında beklemeden cildinizi nemlendirin.
 2. Ellerinizi ve yüzünüzü soğuk ya da aşırı sıcak su ile her temastan sonra nemlendirin.
 3. Soğuk havalarla temas etmeniz halinde temas eden bölgeleri temizledikten sonra nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
 4. Nemlendirici kreminizin cildiniz ile uyumlu bir krem olduğundan emin olun. Yağlı ciltler için tercih edilen nemlendiriciler kuru ciltlerde yeterli performans sergileyemez.
 5. İster kış ister yaz ayları olsun dışarı çıkarken güneş kreminizi mutlaka sürün.
 6. Aşırı kuru ciltleri nemlendirmede düzenli tonik, serum ve nemlendirici kullanımı gereklidir.
 7. Geceleri el ve ayak bölgelerini nemlendirmek için uyguladığınız kremlerin ciltteki emilimini çorap ya da eldiven giyerek arttırabilirsiniz.
 8. Nemlendirici düzenli olarak kuru cilde uygulanmalıdır. Spontane uygulanan kremler nemlendirme ihtiyacını tam olarak karşılayamaz.
 9. Düzenli olarak peeling yaparak cildinizi ölü derilerden arındırın. Peeling ürünleri arasında yağlı olanları tercih ederek cildinizin nemini arttırmaya yardımcı olabilirsiniz.
 10. Vazelin, kakao yağı gibi destekleyiciler ile nemlendirme sonrasında nemi cildinize hapsedebilirsiniz.

Keşfedin: Pürüzsüz Cilt Bakımı

Cilt Kuruluğu Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

A, B, C ve D vitaminlerinin eksikliği ciltte kurumaya neden olabilir. Vitamin eksikliği ciltte farklı şekillerde de kendini gösterebilir. Sürekli olarak kuru bir cilde sahip olmayanlar dönemsel olarak cildinde kuruma görüyorsa bu vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir.

Vitamin eksikliğine bağlı meydana gelen cilt kuruluğunda uzman doktor tavsiyesi ile alınan vitamin takviyeleri cilt kurumasının azalmasına yardımcı olacaktır. İnsan vücudunda bulunan vitamin depolarının boşalması hem cildin kurumasına hem de gün içinde enerji düşüklüğüne neden olabilir.

Cildiniz kuru bir yapıya sahip olmamasına rağmen dönemsel kurumalar meydana geliyorsa vitamin değerlerinizi ölçtürebilir ve ardından gerekli takviyeleri alabilirsiniz. Bu sürede cildinizi desteklemek için vitamin barındıran yüz bakım serumları da kullanabilirsiniz. Bol bol su tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Cilt Kuruluğu İçin Krem Önerisi

Cilt kuruluğuna iyi gelen krem önerileri içeriğinde hiyalüronik asit, aloe vera gibi nem arttırmaya yardımcı maddelerin bulunduğu kremlerden oluşmaktadır. Herhangi bir marka önermek yerine krem bileşeninde bulunması gerekenleri tavsiye etmeyi tercih ediyoruz.

Cildinizdeki kurumayı önlemek için hangi markanın kremini tercih ederseniz edin kremin içeriğine dikkatli bakmalısınız. Ciltteki nemi arttırmaya yönelik içeriği bulunması şarttır.

Kremin içeriğinde kuru ciltlerin sadece nemini hapsetmeye yarayacak bileşenler değil aynı zamanda nemini arttıracak içerikler de olmalıdır. Vitamin desteği, değerli yağlar ve Paraben ve hayvansal bileşenlerden uzak durun.  Kuru cildi canlandırmak doğru tonik, serum ve nemlendirici desteği ile mümkün.

İlgili İçerik: Makyaj Malzemeleri