Magnezyum Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Neye İyi Gelir?

Magnezyum Yağı Ne İşe Yarar?

Magnezyum yağı ciltteki fazla yağın temizlenmesini sağlamasının yanı sıra cildin nem dengesini kurar ve gözeneklerin sıkılaşmasını kolaylaştırır. Eğer cildi çok yağlı ve bundan dolayı sivilce oluşumu fazla olan bir insansanız söz konusu yağımızı cilt bakımınızda kullanmanızın faydasını kesinlikle göreceksinizdir.

Contents

Magnezyum Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Cildinizi temiz durumda olduğundan emin olunuz.
 • Diğer yağlardan arındırılmış ve temiz olan cildiniz için magnezyum spreyinizi hazırlayınız.
 • Spreyden sonra magnezyum yağınızı detaylı bir şekilde sürünüz.
 • Magnezyum yağınızı sürdükten sonra 30 dakika kadar emilimini bekleyiniz.
 • Tercihen duş alarak veya silerek kalan miktarı alabilirsiniz.

Magnezyum yağının birçok kullanım şekli arasında en sık kullanım şekli cilde yukarıda yazdığımız şekilde uygulanmasıdır. Bu yöntemi yukarıdaki adımları izleyerek siz de kullanabilirsiniz.

Magnezyum Neye İyi Geliyor?

Magnezyum yağı, cildinizin nem dengesine, ciltteki fazla yağın temizlenmesine, cilt bakımınıza iyi gelmektedir. Bunların yanı sıra tansiyon dengenizin kurulması, baş ağrınızı dindirmesi, krampları rahatlatması gibi iyi gelen yönleri de mevcuttur.

Magnezyum Yağının Faydaları Nelerdir?

magnezyum yagi faydalari

 • Magnezyum yağı migren problemi yaşayan insanlar için önerilmektedir. Bunun sebebi ise migren ağrılarını dindirme etkisine sahip olmasıdır.
 • Cildi yağdan arındırarak cildin nem dengesini kurar ve gözeneklerin sıklaşması sürecini hızlandırır. Bu sebepten bu yağı cilt bakım ürünü olarak kullanabilirsiniz.
 • Tansiyonu dengeler ve bunu kan dolaşımını dengelemek sureti ile gerçekleştirmektedir. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarını düşürmek için kullanılmaktadır.
 • Baş ağrısını yok eden bu yağ bunun sayesinde uykuya rahat geçiş yapmanızı sağlar. Uyku bozukluğu olan kişilerin verimli bir uyku için bu yağı kullanması tavsiye edilmektedir.
 • Sinir hücrelini uyaran bir madde özelliğini taşıyan söz konusu yağımız stresi ve kaygıyı azaltır. Stresten uzak kalmak ve daha huzurlu hissetmek isteyen kişilerin düzenli olarak kullanması gerekmektedir.
 • Ani hareketler sonucu doğan krampları iyileştirmek için bu yağdan faydalanılmakla beraber damarları ve kasları rahatlatma özelliğine de sahiptir.
 • Gebeliğin herhangi bir sürecindeki kasılmaların önüne geçmek için bu yağı kullanmak tercih edilebilir. Gebeliğinizi takip eden doktorunuzun görüşleri doğrultusunda bu yağı kullanabilirsiniz.
 • Dişlerin güçlü şekilde kalması ve çürüklerin önüne geçilmesinde oldukça etkili bir yağdır. Ağız bakımınızda bu yağın oldukça etkili olduğunu söylememiz mümkündür.
 • Kas kemik yapısını olası bir darbeden korumak için güçlendiren bir etkiye sahip olan yağımız daha güçlü bir iskelet sistemi için kullanılabilmektedir.
 • Kan akışını dengeleyerek kalp hastalıklarından korunmayı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra damar tıkanıklığını da önler ve kalp krizi riskini ortadan kaldırmak konusunda etkisini gösterir.

Magnezyum Yüze Sürülür Mü?

Magnezyum yüze sürülür. Bunu isteğinize bağlı şekilde farklı tarzlarda kullanılabilir. İsterseniz cildinize sürerek, isterseniz de cilt maskenize birkaç damla damlatarak yüzünüz için kullanabilirsiniz. Bu yağımız yüzünüz üzerinde yan etki göstermemesi durumunda cilt bakımı için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Magnezyum Yağı Saça Sürülür Mü?

Magnezyum yağı saça sürülür. Bu yağın saçı besleme ve dökülmesini engelleme gibi etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle saç dökülmesini engelleme rolünü üstlenen bu yağın tercih edilmesini arttıran büyük etkenlerden birisi arasında sayılabilir. Saydığımız sebepleri göz önüne aldığımızda buradan saç için kullanılabileceği yargısını çıkarabiliriz.

Magnezyum Yağının Yan Etkileri – Kimler Kullanmamalı?

Magnezyum yağının yan etkileri – kimler kullanmamalı sorusunu şu şekilde değerlendirebiliriz: yan etkilerinin arasında, tansiyon düşürücü etki, ciltte tahriş vb. etkileri sayabiliriz. Kimlerin kullanmaması sorusunun cevabı ise şu şekildedir: Yeni tıraş olmuş cilde sahip insanlarda tahrişe sebep olabilmesi nedeni ile bu kişiler, depresyon ilacı kullanan kişiler, düşük tansiyon hastaları ve yan etkiye sebep olacak herhangi bir cilt ya da kalp hastasına sahip kişilerin magnezyum yağını kullanmamalıdır.