Pazarlama ağı endüstrisindeki başarılı herhangi bir kişiyle konuştuğunuz zaman işlerinde bir döner kapı oluşturduklarını göreceksiniz.

Bugünün yayınında network marketing döner kapı sendromu hakkında bilgi paylaşmak istiyoruz. Bu, endüstrimizi rahatsız eden bir konudur. Çok az lider bu konu hakkında ekip liderleriyle konuşur, bazıları ise ekip üyeleriyle bunun hakkında hiç konuşmamıştır.

Pazarlama ağı endüstrisindeki başarılı herhangi bir kişiyle konuştuğunuz zaman işlerinde bir döner kapı oluşturduklarını göreceksiniz. Bu ay organizasyonlarına 10 yeni kişi kattıklarında, bu kişilerin 6 ile 8’i ilk 90 gün içinde bırakacak ve tipik olarak bir veya iki tanesi hariç tümü networkü, yıl sonuna kadar bırakacaktır.

Bu başarılı temsilciler, sadece işlerini sürdürebilmek için, istifa edenlerin yerine yeni temsilcileri ile devam etmektedirler. Network  bir yıpratma işidir. İşinize aldığınız insanlar bir sene dolmadan işlerini bırakacaklardır.

İnsanlar network marketing’den neden çıkar?

İnsanlar network marketing’den çeşitli nedenlerden dolayı ayrılırlar, örneğin:

 • Gerçekçi olmayan beklentiler
 • Para kazanmamak
 • Çalışmaya istekli olmamak
 • Yapmaları gerekenden farklı yanlış ticari bölüm
 • Hızlı para kazanma düşüncesi
 • İş ya da zihniyet
 • Kötü eğitim
 • Disiplin eksikliği
 • Finansal hedef eksikliği

Bu bazı insanları korkutsa da insanların yaptıkları her şeyi bıraktıklarını fark etmek önemlidir. Çoğu insan evliliklerinden, diyetlerinden, hayallerinden vb. vazgeçmektedir. Bir spor salonu üyeliği satın alan çoğu insan bir kez bile spor salonuna gitmez. Biz bırakanlardan oluşan bir toplumuz.

Network marketing döner kapı sendromu nasıl minimize edilir?

Çoğu durumda, insanların işinizi bırakmalarını önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Birisi bırakmaya kararlıysa, bırakacaktır.

Ekibinizdekilerin devamlılık oranlarını arttırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler;

Bunların hiçbiri insanların takılıp kalmayacağının garantisi değil, ancak biraz da olsa size yardımcı olabilir.

En önemli şey

Bunların hepsi, network marketingde döner kapı sendromu için yardımcı olacaktır, ancak bunu ortadan kaldırmayacaktır.. Ancak yapabileceğiniz BİR şey var işinizde, insanları tutma konusunda gerçekten bir fark yaratacaktır. Bu, network marketing içerisinde 15 sene emek vermiş, kendini kanıtlamış bir liderin, röportajında bahsettiği bir konudur. O kişi vermiş olduğu röportajında şunlardan bahsetmektedir;

“İşinizde yapabileceğiniz en iyi şey gerçekten kendi işini kurmak isteyenlerle, müşterileri ve ürün kullanıcılarını bulmaya odaklanmak. Büyük bir artık gelir elde etme hayalini satmak yerine ÜRÜNLERE liderlik edin. Bir iş kursa da, kurmasa da her ay yeniden düzenlenecek ürün eğitimleri hakkında tutkulu olan kişileri bul! Gördüğüm gibi yapabileceğin en iyi şeylerden biri bu.

Şahsen, hızlı para kazanmak isteyen 100 bayiden ziyade ekibimde 100 mutlu müşterim olmasını tercih ederim! Temsilcilerinin çoğunun telaşlanacağını biliyorum, ancak müşteriler çok daha uzun süre dayanacaktır. (tipik olarak). Müşterileri bulmak benim için anlamlı. Tüm işletmelerin müşteriye ihtiyacı var. Müşteri bulma konusunda harika olan şey, yapması çok daha kolay ve çok daha akıllıca olmasıdır.

Herhangi bir 100 kişiyle bir network marketing fırsatı hakkında konuşun ve çoğu kuyruğunu bacaklarının arasına sıkışmış olarak tepelere doğru yola çıkacak. Aynı insanlarla, bir sorunu çözmelerine YARDIM edebilen bir ürün yelpazesi hakkında konuşun ve çok daha yüksek bir dönüşüm oranı elde edeceğinizi göreceksiniz.”

Network hala iyi bir iş modeli midir?

Yüksek yıpranmaya rağmen, hala pazarlama ağının iyi bir iş modeli olduğundan emin olabilirsiniz. Evet, endüstrimizde bir döner kapı var, ancak bir çok işletmede bir döner kapı sendrom var zaten.

Birçok çevrimiçi istatistiklere göre, her sektörde yaklaşık 10 işletmeden 9’u başarısız oluyor.

 • Çoğu emlakçı başarısız oluyor.
 • Çoğu satış elemanı başarısız olur.
 • Çoğu sigorta acentesi başarısız olur.
 • Çoğu diyet başarısız olur.
 • Çoğu evlilik başarısız.
 • Çoğu işyerinde çalışan devir hızı yüksektir, birileri girer birileri çıkar.
 • Çoğu insan öldü.

Kendi memleketinizde dolaşın ve tüm boş binalara ve kapalı işletmelere bakın. Bugün orada bulunan kaç işletme beş yıl önce oradaydı? Muhtemelen, bugün gördüğünüz işletmelerin çoğu önümüzdeki beş yıl içinde de ortadan kalkacak. Başarısızlık yaşamda çok yaygın. Sırf bir şeyin yüksek başarısızlık oranına sahip olması kötü olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla networkte başarısızlık oranının da yüksek olması normal.

Son bir şey

İşte size çok fazla hayal kırıklığı yaratabilecek bir şey daha. İnsanlardan ayrılmalarını bekleyin, onlardan büyük beklenti içerisine girmeyin. Herkesin kalacağını ve hemen büyük bir organizasyon inşa edeceğinizi ummayın. Ancak sponsor olduğunuz herkesin hiçbir şey yapmamasını ve istifa edeceklerini unutmazsanız, hayal kırıklığına uğramazsınız.

Ayrıca, herhangi bir kimsenin ekibinizdeki herhangi birini görüp “bu sene ben de 100 kişiye sponsor olacağım.” demesine aldanmayın. Bunun yerine, dudakları değil ayakları izleyin. İnsanların ne yaptığını izleyin. Sonuçta, konuşma ucuzdur ve eylemler kelimelerden çok daha yüksek sesle konuşur.

Sektörümüzün güzelliği, hala büyük bir gelir elde edebilmenizdir, çoğu kişi istifa ederse etsin. İşiniz sayıları çalışmak, istekli olmak ve “almak” için birkaç kilit insan bulmak. Büyük endüstrimizdeki başarının anahtarı budur.

Son düşünceler

Network marketing döner kapı sendromu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Kendi işinizde deneyiminiz nasıldı? Ne düşündüğünüzü bize  bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.