Network Marketing İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

Viaveta network marketing şirketi sahibi

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle bizleri bir araya getirmek için özverili bir çalışma ile yürütülen; kaliteli içerik, deneyim ve bilgilerin paylaşıldığı bu ortamı bize sağlayan ‘’Network Okulu’’ ailesine teşekkür ederim. Bende artık olabildiğince sizlerle edindiğim bilgi ve deneyimleri paylaşmaktan kıvanç duyacağım.

Beni tanımayan meslektaşlarım için kısaca kendimden bahsedecek olursam; sektöre başlamadan önce farklı iş alanlarında çalışmış, karşıma çıkan network marketing fırsatını benimsedikten ve büyüklüğünü idrak ettikten sonra meslek edinerek tam zamanlı olarak icra etmeye başladım. 15 yılı aşkındır bu sektörde keyifle daha çok kişinin hayatına dokunmaya gayret ediyorum. Bu süreçte 54 ülkede 200.000 kişilik satış ekibi oluşturdum. 2013 yılında ilk kitabımı yazdım( Network Marketing Dünyasına Hoş Geldiniz) 3 dile tercüme edilen kitabım 100.000’e yakın sattı. Umarım yakın zamanda ikinci de değerli okurlarım ve meslektaşlarımla paylaşmış olacağım.

İlk yazımda en basit haliyle network marketingin ne olduğu üzerine konuşalım istiyorum.

Network marketing bazı kesimler tarafından biraz komplike olarak lanse edilse de aslında çok basit ve anlaşılır bir pazarlama stratejisidir. Temel amaç firmaların ürettikleri ürünleri müşterine ulaştırmaktır. Yani uzaya roket fırlatmak değildir. Bunun için çok teknik bilgiye, akademik eğitime de ihtiyacımız yoktur. Şimdi basit ve anlaşılır bir dille sizlere anlatmaya çalışacağım.

Network marketingde temel amaç firmaların ürettikleri ürünleri aracı kullanamadan direk müşteriye ulaştırmaktır. Yani network marketing ürün satmak içindir. Ürün, network mrketing satmak için değildir.

Bu doğrultuda network marketing iki basit temel olgu üzerine kurulmuştur.

  • Birincisi memnun müşterilerinizden bir ağ oluşturmak ve her gün bu ağı daha da genişletmek,
  • İkincisi ürünleri satabilecek kişilerden bir satış ekibi oluşturmak.

Memnun müşteri ağı;

Bana network marketingi tanımla derseniz size tavsiye usulu satış derim. Yani sizin kullanıp memnun kaldığınız ürünleri çevrenizdeki kişilere tavsiye etmektir. Baktığımızda aslında hepimiz her gün çevremize birçok tavsiyede bulunuyoruz. Burada da durum aynı çevremize kullanıp memnun kaldığımız ürünleri tavsiye ediyoruz.

Memnun kalmadığımız bir ürünü tavsiye etmemiz mümkün mü?
Elbette hayır.

Neden?

Çünkü ürünü tavsiye ettiğimiz kişi memnun kalmazsa muhatabı biziz. İyi haber eğer müşteriniz sizden memnun kalırsa ki network marketing firmalarının ürünleri zaten kalitelidir.  Onlarda çevresine sizden aldığı ürünlerden bahsedecek ve bu şekilde memnun müşteri ağınız her geçen gün büyümeye devam edecek.

Evinizde, iş yerinizde, dost meclislerinde memnun kaldığınız ürünleri tavsiye edip bundan para kazanırsınız. Ve bu sizin için ek bir gelir olur.

İkincisi ürünleri satacak kişilerden bir satış ekibi oluşturmanız biz buna distribütör ağı diyoruz. Şirketin ürünlerini veya hizmetlerini satma hakkını verdiği kişi veya kurumlar.

Öncelikle Avrupada yapılan bir araştırmaya göre distribütörlerin %67’si önce müşteri olarak başlıyorlar ürünlerin kalitesini gördükten sonra memnun kalıp distribütör oluyorlar.

Bu kişiler hem kaliteli ürünleri indirimli almış oluyor, hem tavsiye edip kazanç elde edebiliyor hem de ürünün satışını sağlayacak kişilerden bir ekip oluşturuyor. Takımının eğitimi, toplantıları motivasyonları ile ilgileniyorlar. Bu durumda da satış ekibinin yaptığı toplam ciro üzerinden kar elde ediyorlar.

İstediğiniz zaman, isteğiniz yerde, istediğiniz kişilerle, istediğiniz kadar yapabileceğiniz, diploma ve kariyer gerektirmeyen 21. yy en çok kazandıran pazarlama stratejisi yada bir iş modeli.

En güzel tarafı gelirinizi kendiniz belirliyorsunuz. Yani bütün işlerde şartları ve aylık geliriniz iş veren tarafından belirlenir. Network marketingde ise her şeyi siz belirliyorsunuz. Çalıştığınız kadar kazanıyorsunuz.

Toparlayacak olursak birinci temel faktörde; hemen herkesin ihtiyaç duyduğu kaliteli ürünleri tavsiye ediyorsunuz. Müsterih olun tavsiye ettiğiniz kişiler sizden daha fazla fayda görmüş oluyor. Empati kuralım ihtiyacınız olan bir ürünü size tavsiye eden veya satan kişiye mi daha çok fayda sağlar?

Size mi?

Tabii ki size.

Farz edelim ki fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsunuz ve bir arkadaşınız,

“Benim elimde bunun ile ilgili harika bir ürün var” yada “Sana bunun için harika bir ürün tavsiye edebilirim” dedi. Sizde alıp kullandınız ve çok faydasını gördünüz. Kimin için daha iyi oldu. Siz fazlalıklarınızdan kurtuldunuz, kendinizi daha iyi hissediyorsunuz, aynalarla barıştınız. O kişiye minnettar olmaz mısınız?

İkinci faktör;

Özellikle son yıllarda yaşanan küresel krizden dolayı ülkemizde de nüfusun büyük bir çoğunluğu ek bir gelire ihtiyaç duyuyor. Çünkü geliri iki yıl öncekinden çok farkı değil. Fakat giderleri neredeyse iki kat arttı.

Çözüm: Çalıştığı işinin yanında günlük birkaç saat zaman ayırarak en az bir maaş kadar daha gelir elde edebilir.

Son olarak bir de network marketingi meslek olarak icra edenler var onlar idealleri olan, hayalleri büyük, büyük başarılara imza atmak isteyen ve bu işi kendi hayallerini gerçeğe dönüştürecek en iyi yol olarak görenler bu endüstriden en büyük payı alıyorlar. Çünkü meslek ediniyorlar.

Network marketing iş modelini profesyonel olarak yapan ve meslek olarak icra eden meslektaşlarımızın  bilmesi gereken önemli bir husus var. Yukarıda anlattığım iki basit faktörü bir kişinin iki ayağı olarak ele alalım. Bir ayakla kaç adım yürüyebiliriz? Çok az ve yavaş dahası amaca ulaşmak oldukça zorlaşır. Ama iki ayakla istediğiniz kadar yol alabilirsiniz. Eğer bu işi uzun soluklu yapacaksak her iki faktörü beraber yapmalıyız. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda zorlularla karşılaşılması muhtemeldir.

Network marketing istediğinizi size verebilecek bir sektör

Dilerseniz sadece kaliteli ürünler alın. Dilerseniz bu ürünleri bir de tavsiye edin. Ama isterseniz de bu ürünleri satacak kişilerden bir ekip oluşturun. Ya da meslek edinin hayalini kurmaya dahi korktuğunuz kadar iyi bir hayata sahip olun. Yukardaki seçeneklerden istediğinizi veya istediklerinizi seçin.

Bu arada yukarıda saydıklarımı elde ettiğinizde bonus olarak kişisel gelişim, sosyal çevre, dünyayı gezme ve en önemlisi kendi potansiyelinizi keşfetme fırsatı bulursunuz.

Network marketing yolcuğunda yerinizi almanız dileğiyle..

Mesut Öpengin