Mesut Öpengin - Dünyada gerçekleşen değişim ve dönüşüm birçok yeni fırsatı beraberinde getiriyor.

Kesin olan tek şey değişimin olduğu bir ortamda başarıya nasıl ulaşabiliriz?

Dünyada gerçekleşen değişim ve dönüşüm birçok yeni fırsatı beraberinde getiriyor. Önemli olan bu fırsatları görecek bakış açısına sahip olmamız. Şu an Dünya’da küresel ekonomik kriz baş göstermektedir. Elbette bu durum hepimizi üzdüğü gibi temennimiz bir an önce daha az insanının zarar görmesiyle son bulmasıdır. Lakin biz de oturup sürecin bitmesini beklemek yerine içindeki fırsatları görmeliyiz. Bu da değişim gerektirir.

‘’Değişim, çoğu zaman tehdit olarak görülür. Oysa bir girişimci için değişim enerjidir, heyecandır hata ve hatta oksijendir. ‘’

Alışılagelmiş çalışma sistemleri arıza oluşturduğunda yeni enerjilerin devreye girip ezberleri bozma ve o güne kadar yapılanın en iyisini yaparak başarıya ulaşma şansını ciddi derecede arttırmış oluruz. İşte o zaman bence tam da bu zaman!

Elbette bu süreçte zamanlama çok önemlidir. Ne geç, ne erken.

Girişimcilik dün gece ne olduğu değil, bugün ne olduğu ve yarın neler olacağına dairdir. Hepimizin kabul etmesi gereken bugün yaşananlar ve bizim şimdi süreci en az hasarla atlatmamız için ne yapacağımızdır.

Eğer gününüzün aynı rutinlerle geçeceğine tahammülünüz olmadığı için yorganınızın altında saklanıyor ve çalışmak istemiyorsanız kesinlikle daha fazla değişime ihtiyacınız var.

Ekonomik güç yeni oluşan ekonomik pazarlara doğru kaymakta. Bunun neticesinde para el değiştirmektedir. Dünün zenginleri yarının zenginleri olmayacak. Örneğin Zoom’un sahibi son iki ayda 4 milyar dolar para kazandı. Ama bu arada birçok dünya devi olan firmalar battı. Demek istediğim şu; bugün akıl sır erdiremediğimiz yeni jargonlar ortaya çıktığı su götürmez bir gerçek ve tüm bunların ortasında yer alan olağanüstü bir potansiyel..

Sürat: Yeniden tanımlanmakta olan bu rekabetçi ve zorlu ekonomide ileriyi görmemiz gerektiği gibi hızlı davranmamız da gerekir.

Yön: Çünkü neler olacağını bilmediğimiz dönemeçlerde başıboş dolaşamayız. Nereye gitmek istediğimize dair net bir algıya sahip olmalıyız. Dahası gideceğimiz yere varmak için edinmemiz gereken becerileri edinerek, dikkatle amacımıza odaklanmalıyız.

İvme: Sürat ve yön avantajını kullanmamız, yaptığımız işin diğerlerine depar atarak sıyrılma hızını arttırır ve fark oluşturmanızı sağlar. Bu tür süreçler tam olarak sıçrama oluşturmak isteyenler için büyük avantaj sağlar.

Disiplin: Güçlü değerleri, öğrenmeyi, hizmeti içeren bir kültürü benimsemek zorunluluktur. Bizi disipline edecek en önemli diğer bir faktörde hedeflerimizdir. Aksi takdirde hiçbir iş yapılamayacağı gibi kayda değer bir sonuçta alınamaz.

Daha iyi bir gelecek yaratmamıza yardımcı olacak zihniyeti ve araçları bize sağlayan pozitif bir güçtür. Bu güce sahip olduğumuzu bilmenizi isterim. Bütün mesele bu gücü nasıl ve niçin kullandığımızdır.

Sonuç olarak; Nasıl yapılacak değil, ne yapılacak? Hemen şimdi elimizdeki imkanlarla ne yapabiliyorsak başlamalıyız.

Bu yazının/eğitimin en önemli tarafı katılan herkesin kendi keşif yolculuğunu başlatacak kadar heyecan ve merak oluşturmak.

Geleceğe katkı sunmanın en iyi yolunun varımızı yoğumuzu bugüne aktarmak olduğunu düşünüyorum.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.