En Etkili Özür Dileme Yolları ve Etkileyici Özür Dileme Mesajları

ozur dileme yollari mesajlari

Karşı tarafı yumuşatmanın yollarından birisi de pişmanlığı açıklamaktır. Karşı tarafın haklı olduğunu ifade edin. Hatanın sizde olduğunu ve bir daha tekrarlanmayacağını söyleyin. Bunları yaparken de yapmacıklıktan uzak samimi dil kullanın ve samimiyetle iletişim kurun. Suçu başkasına atmayın ve sadece içten bir şekilde özür dileyin. Karşı tarafa yapılabilecek herhangi bir suçlama olayların büyümesine neden olabilir, bunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. En etkili özür dileme yolları arasında kesinlikle basit ve samimi bir özür dileme bulunur.

1)Problemi Çözmek İçin Bulduğunuz Önerileri Anlatın

Eğer şartlar yaşadığınız durumu telafi etmeye uygunsa bu yöntemi kullanmanız sizin için ekstra bir olumlu durumdur. Telafi etmek için karşınızdaki insana çabaladığınızı gösterin. Bu gösterinin büyük hediyeler, şaşalı kıyafetler ya da güzel bir yerde emek gibi çok gösterişli olmasına gerek yoktur. Bazen küçük ve samimi şeyler yapabileceğiniz en büyük organizasyondan bile çok daha etkili olabilir.

2)Kırılan Kalbi Onarın

Günümüzde özellikle kadından özür dileme konusunda bazen erkekler çok becerikli olamayabilir. Karşıda kırılmış olan bir kalbi görmek ve bunu onarmak da zor olur. Fakat aslında karşınızdaki insanı tanıyorsunuz ve onun neyi sevip neyi sevmeyeceğini çok iyi biliyorsunuz. Bu durumda karşınızdaki kişinin beklentisine göre hareket edin ve özrünüzü onun bakış açısına göre belirleyin.

3)Sevginizi ve Saygınızı Gösterin

Birinin kalbini kırdıysanız ve bu kişi sizin için önemliyse sevginizi göstermek en büyük özür dileme yollarından biridir. Önemli olan, yapılanlardır ve sözler bazen askıda kalır. Bu yüzden sevginizi göstermeniz gerekir. Karşınızdaki insanı önemsemeniz ve onun beklentisine göre hareket etmeniz gerekir. Değer verdiğiniz kişiyle onun sevdiği bir yere gitmek, evde baş başa güzel bir ortam hazırlamak ya da farklı bir şekilde sevginizi göstermek sizin özrünüzün kabulünü sağlar.

4)Empati Yapın ve Karşınızdaki Kişiyi Anlayın

Bazen sadece karşınızdaki insanı anlamadığınız için size kırılmış bir kalp bulmanız mümkündür. Bu durumda yapmanız gereken küçük bir empatidir. Empati yaparak karşınızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışın. Daha sonra nerede yanlış yaptığınızı bulun. İşte yanlışı bulduğunuz anda neden özür dilemeniz gerektiğine ve nasıl özür dilemeniz gerektiğine karar verin.

5)Şaşırtıcı ve Beklenmedik Şekilde Olumlu Davranın

Eğer karşınızdaki kişi size çok kızdıysa ve konuşmak dahi istemiyorsa bu durumda şaşırtıcı ve beklenmedik davranmak gerekir. Karşıda sizin yapmanızı beklemediği bir şekilde özür dileyin. Kendinizi affettirmek için çizginin dışına çıkın ve yaratıcı olun. Bu şekilde kendinizi affettirmenin bir yolunu bulmanız mümkün olur. Şaşırtıcı olmayı ve beklenmedik davranmayı çok para harcamak ya da lüks şeyler yapmak gibi kesinlikle algılamayın. Özgün olun ve sınırların dışına çıkın. En iyi özür dileme taktikleri arasında bu yöntem oldukça etkilidir.

6)Haklıyken Haksız Duruma Düştüyseniz Kendinizi Net Bir Şekilde Anlatın

Her zaman haklı olan taraf özür dilemek zorunda kalmaz. Bazen haklı olan taraf haksız duruma düşer. Bu durumda asıl yapılması gereken neden haklı olduğunuzu ve neden özür dilenmesi gereken bir durum olduğunu karşınızdakine açık ve net bir şekilde anlatmak. Aksi takdirde gurur yapmak ve durumu uzatmak hiçbir şekilde sorunun çözülmesi için olumlu bir ortam sağlamaz.

7)“Ben Dili” Kullanmaya Özen Gösterin

Özür dilemek aslında karşı tarafa kendinizi açıklamaktan geçer. Kesinlikle burada “Ben Dili” kullanmak gerekir. Bu şekilde karşı tarafa özrünüzü iletirken aynı zamanda da karşı tarafın sizi anlamasını sağlamanız mümkün olur. En etkili özür dileme yönteminden biri olan ben dili ise; karşınızdaki kişiye kendi duygu ve düşüncelerinizi belirterek konuşmaktır. Örnek verecek olursak “Bu durum yaşandığımı için ve bana böyle davranmana neden olduğum üzgünüm, böyle kızacağını düşünmemiştim. Özür dilerim. Burada önemli olan karşıdaki bireye suçlayıcı davranmamaktır.

8)Özür Dilemek Yerine Durumu Açıklayın

Bazen üzgünüm, özür dilerim gibi kelimeler yerine durumu açıklayarak yanlış olduğunu belirtmek daha etkili olur. Örnek verecek olursak; “Sana babamın ve annemin önünde kızmam yanlış bir davranıştı. Bana çok kızmış olmalısın. Bunu benden beklemediğin için de şaşkınsın.” Gibi açıklayıcı ifadelerle kendinizi anlatmanız özrünüzün kabulünü sağlayacaktır. Özellikle erkekten özür dilemek istediğiniz bu yönteme başvurmanız karşılıklı iletişimi arttıracak ve bir erkeğin sizi daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

ozur dileme mesajlari

Özür Dileme Mesajları

 • Seni kızdıracak şeyler yaptım, benim bu şekilde sana yaklaşmam hataydı. O anı yaşadığımızdan beri tekrar tekrar aklımda yeniden canlandırıyorum. Zihnimi senden alamıyorum. Güzel gözlerinin yeniden neşeyle dolmasını istiyorum. Affet beni…
 • Kırgın ve kızgın olduğunu görebiliyorum. Böyle davranmamam gerekirdi. Aramızdaki güçlü bağ bazen böyle yanlışlar yapmama neden olabiliyor. Özür dilerim. Seni çok seviyorum…
 • Gülüşünü özlüyorum. Hatalarım için affet beni. Seninle gülmek, seninle üzülmek istiyorum. Kalbini kırdığım için kendimi affedemiyorum. Senin beni affetmeni bekliyorum. Birlikte gülelim eskisi gibi…
 • Böyle kırgın olduğumuzda içimdeki bir şeyler parçalanıyor. Kendime kızgınım. Beni affet. Sana karşı böyle davranmamalıydım. Parçaları seninle birlikte onaralım. Yaşananlardan dolayı pişmanım. Seni özlüyorum…
 • Hatalıyım biliyorum. Bu kadar üzüleceğini ve incineceğini bilseydim ömrüm boyunca hiç konuşmazdım. Lütfen beni affet…
 • Her insan hata yapar, bilmeden bir hata yaptım. Beni affet, her şeyi düzeltelim.
 • Özrüm kalbindeki buzu eritsin istiyorum sevgilim. Beni affet.
 • Gülüşün olmadan bir tarafım hep yarım. Beni affet ve diğer yarımı doldur güzelim.
 • Sen gülünce ben mutluymuşum. Bu kadar kırılacağını bilmiyordum. Lütfen affet, eskisi gibi gülelim.

Sevgiliden Nasıl Özür Dilenir?

 • Eşinden özür dileme yolları arasında en çok akla gelen şey: ona çiçek almaktır. Fakat burada kesinlikle eşinizin hangi çiçeği çok sevdiğini bilmeniz gerekir. Bilmeniz gereken en önemli nokta ise her hata yaptığınızda çiçek almak çiçeğin etkisini azaltacaktır.
 • Suçlayıcı olmadan hatanızı kabul etmek ve net bir şekilde özür dilemeniz sizin için olumlu sonuç verir.
 • Sürprizler yaparak özür dileyin. Çok para harcamanıza gerek yok şaşırtıcı olun ve özgün olun. Böylece hem eğlenmenin hem de özür dilemenin yolunu bulursunuz.
 • Sarılın… sarılmak insanlar için çok önemli bir eylemdir. Bazen sadece sarılmak bile eşinizin sizi affetmesine sebebiyet verir.
 • Eşinize sevginizi ve değerini hissettirin. Sevgiyi hisseden herkes, yelkenleri suya indirmekte kesinlikle zaman kaybetmez.
 • Hatanızı kabul edin ve çözüm yolları için sevgilinizle konuşun. Bir kahve ısmarlayın, tatlı eşliğinde konuşun.

ozur dileme sevgiliden

Bir İnsanı Kırdıktan Sonra Ne Yapmalı?

Bir insanı kırdıktan sonra karşınızdaki insandan özür dilemeniz gerekir. Bu durumda da insanın aklına tek bir soru gelir: Nasıl özür dilenir? Eğer ikili iletişiminiz iyi değilse ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız özür dilemeyi de nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuzdur. Bu durumda yukarıdaki “En Etkili Özür Dileme Tüyoları” başlığı altındaki maddelerden birini seçip uygulamaya başlamanız gerekir.

Keşfedin: İnanmak Üzerine Söylenmiş Sözler

Özür Dilemek Neden Zor Gelir?

Özür dilemenin zor gelmesinin en büyük nedenlerinden biri daima kendimizi haksız karşıdaki kişiyi de haklı gördüğümüzü düşünmemizdir. Fakat özür dilemede böyle bir denklem kesinlikle bulunmamaktadır. Bazen gönül almak için, bazen yaptığınız bir hatayı düzeltmek için bazen de kırdığınız bir kalbi iyileştirmek için özür dilenir. Bu durumlarda gurur yapmak, kendinizi haksız görmek yanlıştır.

Genellikle özür dilenmesi gereken bir durumda özür dilemek için ne yapılır? Sorusunu kendimize sorabiliriz. Fakat bazen yaptığımız şeylerin nedeni olmadığı gibi özür dilemenin de bir nedeni yoktur. Yapılaması gereken bir durum olduğunda hiçbir kibir ve gurur göstermeden özür dileyerek yapmanız gereken sorumluluğu almanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Bruce Lee Sözleri