Pazarlama Küresel Krizin Suçlusu Mu Kurtarıcısı Mı?

Pazarlama Kuresel Krizin Suclusu Mu Kurtaricisi Mi

Pazarlama küresel krizin suçlusu mudur yoksa kurtarıcı mıdır gibi bir soruya tam olarak bir yanıt verebilmek için öncelikli olarak pazarlamanın tanımının bilinmesi gerekmektedir. Pazarlama, bir mal, ürün ya da hizmetin satışını arttırmak adına satış elemanları yetiştirme durumudur. Gereksinimleri saptayan pazarlamacılar,  olanakları saptar, paketler ve çeşitli etkinliklerle malını satar.

Bu açıdan bakıldığında pazarlama oldukça iyi bir şey gibi görünmektedir. Ancak pazarlama aynı zamanda genişleyen ekonomilerin yıpranmasını ve büyük hedefleri olan firmaların batmasına neden olmaktadır. Bu duruma göreceli olarak bakmak gerekmektedir. Ancak pazarlama üzerine her şeyi yapabilecek zihniyetler için işin sonunun bir suça dönüşmesi içten bile değildir.

İlginizi Çekebilir: Pazarlama ve Satış Arasındaki Fark Nedir?

Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşur?

Pazarlama stratejisi oluşturmak için ilk olarak kesinlikle ürün ya da hizmetin başkalarına ne tür bir fayda sağladığını bilmek gerekmektedir. Bu durum pazarda bulunan diğer işletmelerin de nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğunu bilmeyi de beraberinde getirmelidir. Daha sonra Pazar araştırmanızı tamamlayıp uygun zamanda ve doğru fiyatta ürünü pazara sunmak gerekmektedir.

Pazarlama stratejisi, ürün, fiyat, yer, promosyon ve kişiler üzerinde oluşmaktadır. İyi bir pazarlama uzmanının bunlara hakim olması gerekmektedir. Her bir bileşen kendi içerisinde oldukça özel olduğu için uzmanlaşmış olmak da oldukça önemlidir.

  • Ürün; önce neyi sattığınızı belirlemeniz gerekmektedir. Maliyeti ve rakipleri iyice irdelemek, kar marjını hesaplamak önemlidir.
  • Fiyat; ürünü ya da hizmeti almanın maliyetini hesaplamanız gerekmektedir. Ayrıca rakiplerinizi de bu işin içine katarak fiyatlandırma yapmak gerekmektedir.
  • Yer; ürünlerinizi satabilecek bir Pazar bulmak pazarlama stratejisi için olmazsa olmazdır. Nerede ve nasıl satış yapacağınızı bilmek ve o pazara hakim olmak gerekmektedir.
  • Promosyon; kesinlikle bir müşteriyi çekmek için harika bir eylemdir. Promosyonlar oluşturarak müşterinin ilgisini çekmek ve doğru alışverişi yapmasını sağlamak gerekmektedir.
  • Kişiler; bu başlık ürün ya da hizmeti oluşturmak ve bu hizmeti sunmanız için oldukça önemlidir. Bu kişiler, sizin adınıza çalışan kişilerdir ve onların performansları sizin de performansınızı etkileyecektir. Ne kadar başarılı olurlarsa sizin de satışlarınızın o kadar başarılı olma ihtimali bulunmaktadır.