Pazarlama ve Satış Arasındaki Fark Nedir?

Pazarlama ve Satış Arasındaki Fark Nedir

Pazarlama ve satış arasındaki fark; birinin ürünün tüketiciye sunulacak aşamaya kadar olan süreçlerini ifade ederken, diğerinin ise tüketiciye sunulduktan sonraki süreçlerini ifade etmesidir. Söz konusu kavramlar birbirine çokça karıştırılan iki kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işleri yapan kişiler de dahil olmak üzere çoğu kişi bu iki kavram arasındaki farkı bilmemektedir. Bu da, bu işi yapan kişilerin başarısızlığa uğramasının nedenlerinden biridir.

Pazarlamanın anlamı ürünün tüketiciye sunulmadan önce geçtiği yollardır. Bunlar arasında ürünün üretimi, reklamının yapılması, fiyatının belirlenmesi, pazara çıkartılması gibi aşamalar bulunmaktadır. Satışın anlamı ise ürünün tüketiciye sunulduktan sonraki aşamalardır. Bunlar ürünün sunumunun yapılması, tüketicinin “evet” demesinin sağlanması, kabul ettirilebilir bir bedel karşılığında ürünün verilmesi gibi süreçlerdir.

Pazarlama Eşittir Satış Mıdır?

Pazarlama ve satış kavramlarının eşitliği söz konusu değildir. Herhangi iki kavramın birbirine eşit olabilmesi için, o kavramların aynı şeyi ifade etmesi gerekmektedir. Ancak bu iki kavram aynı anlama gelmemektedir. Söz konusu kavramların birbirine eşit olmadığını anlamak için, bu kavramların anlamının bilinmesi gerekmektedir. Peki nedir bu kelimelerin anlamı? Şimdi bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

İlginizi Çekebilir: Pazarlama Mezunu Ne İş Yapar?

Pazarlama Nedir?

Pazarlama; bir malın, ürünün ya da hizmetin satışını sağlamak ve arttırmak amacıyla yapılan piyasasının belirlenmesi, satacak elemanın yetiştirilmesi, ürünün tanıtılması, paketlenmesi gibi etkinliklerin tümü olarak tanımlanmaktadır. Bu kavram bir malın, ürünün ya da hizmetin tüketici ile buluşturulmasına kadar olan aşamaları temsil etmektedir.

Bu işlemin iyi bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, pazarlamacı tüketiciyi sürekli olarak araştırmalı ve analiz etmelidir. Ürünün tüketiciyi kendine çekebilmesi için; tüketicinin ne istediği, neyi beğendiği, neyin ilgisinin çektiği bilinmelidir. Bu nedenle bu kavram, tüketicinin ürünle ilgilenmesini sağlamak için yapılan etkinlerin tümü olarak da ifade edilebilmektedir.

Satış Nedir?

Satış; bir malın, ürünün ya da hizmetin pazara çıkartıldıktan sonra belirli bir tutar ile takas edilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bir başka ifadeyle satıcı ve alıcı arasında alışveriş olarak açıklanmaktadır. Bu kavram bir dizi ikna sürecini içerisinde barındırmaktadır. Alışveriş her zaman ihtiyaç dahilinde yapılmadığından dolayı, tüketicinin bir ürünü alması için çoğu zaman ikna kabiliyetlerine başvurulması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Pazarlama Bilgi Sistemi Nedir?