Pazarlama Mezunu KPSS İle Nereleri Tercih Edebilir?

pazarlama mezunu kpss ile nereleri tercih edebilir

Pazarlama mezunu KPSS ile öncelikli olarak kendi bölümünü seçebilmektedir. Özellikle büro personeli olarak giriş yapılmaktadır. Kendi bölümlerinin dışlında alım yapılan çoğu memurluğa şartları uyuyorsa da başvuru yapabilmektedir. Bunun için öncelikli olarak sınava girmek gerekmektedir. Ancak pazarlama mezunlarının alası gereken puanlar oldukça yüksek olmalıdır.

Yüksek puan alınmadığı taktirde atanmak oldukça zordur. Lisans mezunlarının sınavlara oldukça iyi bir şekilde çalışarak yüksek puan aldığını düşündüğümüzde atanmanın da zor olması oldukça normaldir. Atanma hakkı elde edildiğinde ise kılavuza uygun olarak tercih yapılmalıdır.

Contents

4 Senelik Pazarlama Bölümü KPSS Atama Puanları

4 senelik pazarlama mezunları genellikle 85 üzerinde puan almaları gerekmektedir. Farklı bakanlıklarda ya da birimlerde çalışmak için oldukça yüksek bir puan almak kesinlikle şarttır. Bazı durumlarda 85 bile yetersiz kalabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle iyi çalışılmalı ve olabildiğince yüksek bir puan alınmalıdır.

Aynı zamanda her sene alım puanları puan değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum sınavın zorluğuna göre değişiklik göstermektedir. Zor bir sınavda 80 puan bile yeterken, kolay bir sınavda 85 puan oldukça başarısız bir sonuç olabilmektedir.

KPSS Önlisans KPSS’de Tercih Yapabilir Mi?

KPSS önlisans tercih yapımı mümkündür. Ancak bunun için öncelikli olarak 2 senelik bir bölümden mezun olmak gerekmektedir. Daha sonra KPSS önlisans sınavına giriş yapmak gerekmektedir. Bu koşullar sağlandığında devlette memur olabilmek için tercih yapmak mümkündür. Ancak puanınıza uygun yerleri yazmak ve belki de yaşadığınız şehrin dışında çalışmak mecburiyeti doğabilmektedir.

KPSS önlisans sınavı genellikle çift yıllarda yapılmaktadır. Örneğin son sınav 2020 yılında yapılmıştır. Buna ek olarak bir sonraki sınav da 2022 yılında yapılacaktır. Tam tarih tam olarak bilinmese de Temmuz- Ağustos aylarında olması beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Branş Bazında Sıralama Ne İşe Yarar?

Pazarlama Mezunu Devlette Ne İş Yapar?

Pazarlama mezunu devlette genellikle büro memuru yapmaktadır. Ya da Ticaret Bakanlığı’nda çalışma imkânı bulabilmektedir. Ancak pazarlama mezunu olarak atanmak oldukça zordur. Bu yüzden devlette lisans mezunu olarak farklı görevlerde bulunmaları mümkündür. Örnek verecek olursak, bir pazarlama mezununun infaz koruma memuru olabilme gibi bir ihtimali bulunmaktadır.

Kamuda yapacağınız işi seçmek size kalmıştır. Şartlarına uygun olduğunuz çoğu işi yapmak için tercih edilebilmektedir. Önemli olan devletin aradığı şartlara uygun olmaktır. Aksi taktirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Hatta puanınızın yanma ihtimali bile bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Pazarlama Mezunu Ne İş Yapar?

Pazarlama Mezunu Maaşları Ne Kadar?

Pazarlama mezunu maaşları değişiklik göstermektedir. En düşük 3.140 lira olabiliyorken en yüksek 7.850 lira olduğu bilinmektedir. Bu maaşlar performansa ve çalıştığınız yere göre artış ve azalış gösterebilmektedir. Ancak ortalama maaş olarak bakıldığında 5.040 lira bir pazarlama mezununun maaşı olabilmektedir.

Özellikle pazarlama mezunlarının maaş konusunda performansları arttıkça maaşlarının da aynı oranda artacağı unutulmamalıdır. İyi bir pazarlamacının maaşı, diğer meslektaşlarının maaşlarına göre oldukça fazla olabilmektedir.