Rakiplerine Güçlü Bir Fark Atmak İçin Bunu Okumalısın

Usain Bolt - Amaç, hedeflerinizi başlangıç olarak belirlemektir.

Eğer size, meslektaşlarınızın çoğundan daha fazlasını yapma yolunda oldukça basit bir adımın, sizin işinize yarayabileceğini söylesek ne olur? İlginizi çekebildik mi?

Hedef belirleme ile ilgili bir şey olduğunu tahmin ettiyseniz, doğru yoldasınız demektir. İşin tuhaf yanı ise yolda olmak savaşın yarısı demektir ya da daha sonra bu makalede öğreneceğiniz gibi %84’ü. Çoğu insan her gün hedefleri olmadan uyanır, kendileri için bir yön çizmez, bu kişiler sonunda şikayetçi olurlar. Olimpiyat koşucularının en büyük 10’unu geniş bir açık alanın ortasına koyup, koşmalarını söyleyin. Deneyebilirler ya da hiç denemeyebilirler bile, ancak neden ya da nerede koştukları hakkında hiçbir fikre sahip olmadıkları için sonunda dururlar.

Tamam, Harvard mezunları hakkında bir araştırmaya göz atmaya ne dersiniz?

1979 yılında Harvard Master of Business Administration programında yeni mezunlara anketler yapıldı. Şaşırtıcı bir şekilde % 84’ünün özel hedefleri olmadığını,% 13’ünün düşündükleri hedefleri olduğu ancak bunları hiçbir zaman başarmak adına ciddi bir adım atmadıkları, geri kalan% 3’ünün de hedeflerini açıkça ortaya koyduğu ve aynı zamanda onları gerçekleştirmek için eylemleri olduğu ortaya çıktı. On yıl sonra aynı  mezun grup tekrar araştırıldı. Hedef belirlemiş olan% 13’ünün hedef belirlememiş olan% 84’ünün iki katı kadar kazandığı ve (davul sesi lütfen!) net hedeflerini ve eylem planını yazmış olan% 3’ün diğer% 97’den 10 kat daha fazla kazandığı ortaya çıktı!

Söylemeyi unuttukları şey, yarattıkları eylem planı üzerinde takip ettikleri tüm sıkı çabalar ve çalışmalardır, fakat bu, bu makalenin konusu dışındadır. Amaç, hedeflerinizi başlangıç olarak belirlemektir. Yani, aynı on Olimpik koşucusunu ele alalım, onları bir pistin üzerine koyalım, her birinin kalması gereken belirli bir şeridi, büyük siyah-beyaz kareli bir şeridin işaret ettiği bitiş çizgisine sahip bir silah sesiyle başlatalım.Madalyayı ise en iyi üç finaliste teslim edeceğiz. Şimdi ne olacağını tahmin edin, onlar deli gibi koşacaklar ve bitiş çizgisine ulaşana kadar sahip oldukları enerjiyi son damlasına kadar harcayacaklar.

Şimdi bunu, hedefleriniz açısından düşünmenizi öneriyoruz. Yakın gelecek ve uzak gelecek için kendiniz için yazılmış herhangi bir hedefiniz yoksa, sonunda insan doğasını “durduracaksınız”. Hedefler size her sabah yataktan kalkmak için bir neden sunacak, bunun için çaba gösterecek, bir şey olacak ve onları gerçekleştirdiğinizde, ülkenin milli marşı çalarken podyumun tepesinde duran o koşucu gibi hissedeceksiniz.