Sporsuz Sadece Diyetle Kilo Verilir Mi? Nasıl?

sporsuz sadece diyetle kilo verilir mi

Sporsuz sadece diyetle kilo vermek mümkündür ancak bu kilo verme yağdan ziyade kas kaybetme şeklinde olmaktadır. Günümüzde oldukça yaygınlaşan sağlıksız beslenme ve hareketsizlik başta olmak üzere birtakım faktörler aşırı kilo alımına neden olabilmektedir. Fazla kilolu olmak günlük hayatta birçok dezavantaja sahip olduğundan ve hayatı zor bir hale getirdiğinden dolayı zamanla zayıflama isteği gündeme gelmektedir.

Zayıflamak denilince akla ilk gelen kelimeler diyet ile egzersiz olmaktadır ve bu iki kavramın birbirinden ayrılamaması gerektiği vurgulanmaktadır. Ancak zayıflama süreci iç yüzüne bakıldığında oldukça yorucu ve yıpratıcı bir süreçtir. Bu nedenle spor yapmadan yalnızca diyet yaparak kilo verilip verilemeyeceği sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Dilerseniz şimdi bu sorunun cevabını detaylı olarak öğrenelim.

Contents

Spor Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

Spor yapmadan kilo vermek mümkündür ancak bu durum birtakım olumsuzluklara yol açabilmektedir. İnsan beyni, ilkel beynin etkisi altındadır ve bu da her şeyi ilk olarak hayatta kalma odaklı planlamasına neden olmaktadır. Vücuttaki yağlar acil durumlarda kullanılmak üzere depolanmaktadır ve beyin için hayatta kalma amacıyla en son başvurulacak rezervlerdir.

Diyet yapmak, yiyeceklerden günlük ihtiyaç duyulan enerji miktarının daha altında kalori almak şeklinde tanımlanabilmektedir. Bu yüzden böyle bir durumda vücutta enerji açığı meydana gelmektedir. İstenen ve olması gereken bu enerji açığının yağlardan karşılanmasıdır. Ancak beyin yağları acil durumlarda en son başvurulacak rezervler olarak görmekte ve kullanmamaktadır.

Beyin kasların hayatta kalmak için önemli olduğunu bilmektedir. Yine de enerji ihtiyacını karşılamak için ilk olarak kas dokularını kontrol etmektedir. Spor tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Eğer kişi spor yapıyor, yani kaslarını kullanıyorsa beyin enerji ihtiyacını kaslardan karşılamak istemediği için yağlardan karşılamakta ve böylece sağlıklı zayıflama meydana gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Dengeli Bir Hayat

sporsuz sadece diyetle kilo

Spor Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

Spor yapmadan kilo vermek için, diyete başvurmak gerekmektedir. Fakat spor yapmayım yalnızca diyet yapmak yukarıda da açıkladığımız gibi istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Süreç bu şekilde ilerlediğinde meydana gelen sonuca zayıflamadan ziyade erime denilebilir ve bu da kişiyi güçsüzleştirmektedir.

Sadece Yürüyüş ve Diyetle Zayıflanır Mı?

Sadece yürüyüş ve diyetle zayıflamak mümkündür. Zayıflamak için ihtiyaç duyulan iki şey diyet ve spordur. Biri olmadan diğeri yapıldığında da sonuç alınabilmektedir ancak bu sağlıklı ve istendik şekilde olmamaktadır. Bu nedenle kilo verme sürecinde diyetin yanına muhakkak egzersiz katılması gerekmektedir.

Sadece Diyetle Ayda Kaç Kilo Verilir?

Sadece diyetle bir ayda verilecek kilo için kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve diyetten diyete göre değişiklik göstermektedir. Bilindiği gibi birçok diyet programı bulunmaktadır ve istenen sonuçların alınabilmesi için en uygun programın seçilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır.