Duygu Çam LR Health&Beauty Network Marketing

İsmim Duygu Çam.Hayatını tümüyle değiştirmiş bir insan olarak yazacaklarım eminim şu an da tamda en ihtiyacın olan zamanda sana yol gösterecek belkide gördüğün yolu aydınlatacak ! Hayatımdaki her şey bir kitap ismi ile başladı! (Çok Para Kazanan Kadınların Sırları)

Bundan 6 yıl kadar önce para kazanma konusunda oldukça başarısız bir girişimci olarak tabiki de dergide gördüğüm bu kitap dikkatimi çekecekti. Eşimle kendi işimizi kurmuş ancak para kazanmak şöyle dursun borç üstüne borçlandığımız işin içinden çıkamadığımız dönemlerdi. Kurduğumuz işi bırakıp bir lise mezunu olarak mağazalarda satış danışmanlığı yapmaya dönmek istemiyor, ben istemedikçede borç miktarımız ciddi artış gösteriyordu. Kendi işini kurmuş ve batmış bir çift olarak eşimle yapacak başka bir işimiz ve sermayemizde olmadığı için direndikçe dibin dibinin ne olduğunu iki çocuğumuzla beraber ailecek gördük. Öyle umutsuz bir dönemde bir dergiye göz gezdirirken Çok para kazanan kadınların sırları isimli kitap tabiki dikkatimi çekti neydi bu sır? Hemen aldım kitabı.
Aklımda kalan en önemli şey ve hayatımı değiştiren tek şey şu cümle oldu!
TUTUNDUĞUN YERİ BIRAK!

Ben tutunuyordum ve bırakmadıkça her şey dahada kötüye gidiyordu. Kitabı o gün bir solukta bitirdim ve sonrasında iş yerimizi kapattık. Evet dedim, tutunduğum yeri bıraktım elalem ne der hiç umurumda olmadı. Çok para kazanan kadınların ortak özelliklerinden biri de cesaretli olmalarıydı. Bende Cesaretli davranmıştım.

Tutunduğun yeri brakmadıkça yeni fırsatlar gelmeyecek!
Şahane ancak gelen giden bir şey yok 🙂 bir sürede birşey gelmedi. Eşim ile beraber evde ne yapabileceğimizi araştırırken sermayesiz yapılacak işler hakkında bilgi edinmek istedik. Çünkü sermaye yok! Network Marketing çıktı karşımıza ! Hımmmm asla yapmam dedim. Herhangi bir mağazada çalışırım daha iyi . Bu işlerden para kazanılmaz. Çünkü çevremde yapan çok insan var . Ben günlere gidip ürün satmak istemiyorum. Ben İyi bir iş yapmak istiyorum. Hayatımı değiştirmek istiyorum. Çocuklarıma harika bir gelecek yaratmak istiyorum. Birileri bunu yapabiliyor. Bende çok çalışır yaparım ancak bu network marketing değil! Çünkü bu bir iş değil ! Ozamanlar öyleydi bence , bu iş hakkında hiçbirşey bilmeyen ve bildiğine emin olan tüm insanların bakış açısına sahiptim.

Sonra ne mi oldu? Deli gibi bu işin içinde çalışırken buldum kendimi, kendimi bulduğumda altımda bir mercedesim vardı. Hayal bile edemeyeceğim asla sahip olamayacağım bir arabaydı bu. Ozaman buldum kendimi, ne olmuş nasıl başlamıştım. Araba kullanmayı çok seven ben, hatta öyleki arabam olmadığı için arkadaşlarının arabalarını kaçıran ben, arkadaş buluşmalarında tüm arkadaşlarımın masa üstünden anahtarlarını ceplerine koyarken duygu geldi anahtarlarınızı alın! Uyarılarına mağruz kalan ben için, araba çok şey ifade ediyordu. Şu an çalıştığım şirketi o dönem araştırırken, Mercedes ödüllerini görünce, bu arabaları nasıl veriyorlar diyerek başlayan bir iş oldu! Tutunduğum yeri bırakmasaydım bu şirketin bu ödüllerini görmeyecek bilmeyecektim. Fırsattan haberim olmayacaktı. Asla yapmam dediğim işin içinde buluverdim kendimi.

Çevrem ailem herkes karşı çıktı, olmaz dediler. Biz eşimle çok inanmıştık. Kimseyi dinlemedik. Bir karar verdik. Hayatımız daha kötü olamazdı. Aylardır ev kiramızı dahi ödeyemiyorduk. En fazla 6 ay daha sıkıntı çekerdik ve çektik de. Şu an çok mutluyum ancak ağladığım çok zamanlar oldu. Çevremde sadece 7 kişi bu iş fikrine evet demiş ve şirketimin ürünlerini almıştı. Sonra çevrem bitti çünkü diğer herkes hayır dedi, Akıl verdiler bir işe girip çalışmam konusunda 2 çocuğum olduğunuda her defasında hatırlattılar sağolsunlar. 7 kişide çevrem bitince bir yolu olmalı dedim. Çünkü başarmayı her şeyden çok istiyordum. 7 arkadaşımın arkadaşlarına anlatmaya başladığım noktada ekibim oluşmaya başladı. Sonraları hayır diyenler evet demeye de başladı. 6. Yılın sonunda Bugün 17 ülkede 130 bin kişilik bir ekip olduk. Evet hayatım tümüyle değişti. Bursada yaşıyorduk. Hayalimiz olan Bodruma yerleştik. Aylık hatrı sayılır bir gelire ulaştık binlerce insana yardımcı olarak hayatlarında bir değişim yaratarak büyüttük işimizi. Şu an büyük ve harika bir çevrem var , Ben bir lise mezunu olarak dilini bilmediğim bir ülkenin şirket genel merkezinde resmimiz ve giriş kapısında yerde yıldız içinde ismimiz çakıldı. 28 ülkede var olan şirketimde Türkiye’yi bu şekilde temsil edebilme fırsatı verdi bana tutunduğum yeri bırakmak! Ülkemi bayrağımı başarılarla temsil edeceğim nereden aklıma gelirdi?
Ben işimi yaparken çok eğleniyorum. Haaa bu arada hiç günlere gitmedim. Hiç satış yapmadım. Yapmam dediğim şeyleri hiç yapmadım. İşin kültürünü anlayınca bu iş hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biri oldu.

Ne yaptın bu işi nasıl büyüttün derseniz ,
Önce inandım. Birilerinin inanmasını beklemedim önce ben inandım. Şirketimin ürünlerini aldım onları kullandım. Çevreme bu ürünleri zaten kullandıklarını ve denemelerini, memnun kalırlarsa ve tavsiye ederlerse bu iş ile hayatlarını değiştirebileceklerini anlatırken onlara nasıl indirmli alacaklarını gösterdim. Yaptığım en güzel şeyde hayır diyenlere hiç kırılmadım. Bu işi başaracağımıza ve sonra onlarında hayatlarına fayda sağlayacağımıza çok emindik. Ve öyle de oldu.
-başarısızlıklarım da çok oldu , onlarla eğlenmesini de bildim. Çünkü her başarısızlığım bana tahmin edemeyeceğiniz deneyimler kazandırdı.
-Düştüğümde oyalanmamayı öğrendim,
-Çocuklarıma mücadeleci bir ruha sahip olmanın ne olduğunu bu iş sayesinde öğretebildiğime inanıyorum.

Network Marketing Özgür bir iş ! Kendi istediğin gibi yapabileceğin bir iş ben bu isteğimi markalaşma yolunda kullandım. Herkes gibi yapmak istemedim. Derdim ürün satmak olmadı hiçbir zaman. Herzaman şunu düşündüm. Bir yerlerde bizim yaşadığımız zor hayatı yaşayanlar var ben bu iş sayesinde onlara ulaşabilirim. Onlara yardımcı olabilirim. Eminim hepsi hayatının daha iyi olmasını isterdi. Tek isteğim ulaşabildiğim kadar insana ulaşıp hayatlarına dokunmak. İşte biz şimdilerde uzman kadrom ile bunun için çalışıyoruz. Her zamanda çalışmaya devam edeceğiz.
Network Marketing işi içinde olan büyümek isteyen meslektaşlarıma işleri ile ilgili her ay en az 4 kitap okumalarını tavsiye ederim. Ben öğrendiğim herşeyi kitaplardan öğrendim. Düştüğümde beni ayağa kaldıran kitaplar oldu. Ve öğrendikçe hiçbir şey bilmediğimi öğrendim , hala öğrenmeye devam ediyorum. Bu işte ne kazancın bir sınırı var nede öğrenmenin. Kazan kazanabildiğin kadar, öğren öğrenebildiğin kadar!

Ve son olarak, önünü görmek isteyen garantici arkadaşlarım, eskiden bende öyleydim. Ne kazanacağım belli olsun maaşımı bileyim, önümü göreyim.
Hayata bir bakın derim , ne belli ne kesin.
Hayatı güzel yapan belirsizliği , eğer ki bugün yarın ne olacağını bilseydin hatta sonraki gün sonraki gün herşeyi önceden bilip görseydin hayat ne kadar kötü olurdu bir düşünsene! Düşününce kötü de yaşarken yaptığınız şey bu! Önümü göreyim derken kendi hayatımıza bunu yapmıyormuyuz! Bütün hayat motivasyonumuz heyecanımız bilinmezliklerde kendimizi aştığımız geliştirdiğimiz eğlendiğimiz her şey bilinmezliklerde belirsizliklerde hayat gibi!

Tüm Network Marketing şirketleri iyidir.
Sermayesiz girebildiğiniz sistemlerden bahsediyorum. Eğer ki bir şirket yolun başında sizden yüksek miktarda bir başlangıç paketi ile başlamanızı öneriyorsa yüksek bir tutarsa orada bir düşünün derim çünkü bu iş sermaye sayılamayacak kadar küçük bir paketle başlayabilmelidir.
3-5 aya zengin olacağınız bir iş hiç değildir. Onlardan uzak durun.
Ancak uzun soluklu çalışırsanız hiçbir yerde kazanamayacağınız rakamları kazanacağınıza bahse girerim. Hatta çalıştığınız bankaya piriminizi çekmek için gittiğinizde bir kaç gün önceden haber vermenizi rica edecek kadar çok aylık gelire ulaşabilirsiniz. Eğer haber vermeden giderseniz banka sizi özür dileyerek bir kaç saat bekletebilir. Vallahi ne yalan söyleyeyim ben ilk yüksek gelirler elde etmeye başladığımız zamanlarda bankadan beni uyardıkları halde haber vermeden gidiyordum bankaya, o telaşları hoşuma gidiyordu 🙂 çünkü yıllarca kredi çekmek için çok gitmiştim o bankaya ve vermiyorlardı. Ozamanlarda o çekmek istediğim kredinin 5 katını aylık gelir olarak almaya gitmek ve onların paramı ayarlayıp toparlama süreçleri çok hoşuma gidiyordu çok eğleniyordum. Ve onlara söylüyordum Koskoca banka beni bekletiyosunuz. Ayıp 🙂 sonra o banka çalışanlarıda ekibimin birer iş ortağı oldu.

_çalıştığınız şirketin ürününü kulladığınızda ürününüz bittiğinde yenisini almak istiyorsanız, o şirketin ürünü iyidir. İyi olan her şey tavsiye edilir. Ekibinizde kullandıkları ürün bittikçe alacak ve bu hacim kendiliğindende ilerleme gösterecektir. Böylelikle siz insanları sürekli arayarak al al dememiş olup insanları rahatsız etmemiş olup , baskı uygulamamış olup, bu enerji ve zamanı ekibinizi büyütmeye harcamanız daha iyi bir yol olacaktır. Kimseyi rahatsız etmeye hakkımız yok ve en önemli kural! İnsanlar kendilerine bir şeyin satılmasını sevmez ancak kendileri satın almayı sever! O halde kendileri satın alıyor mu? Yoksa hep bir manipülasyonla mı iş ilerliyor bunu değerlendirmeniz gerekir çünkü bu düzende yıllar yıllar yıllarca bu işi yapamaz hem siz yorulur hemde çevrenizi yorarsınız.
-Yapabildiğiniz kadar iş ortağı yapabilmeli ve tüm derinliklerinizden para kazanabilmelisiniz size sınırlamalar getirilmemeli
_ böl parçala yönet sistemleri ile yıllarca çalışmazsınız çünkü onlar lider çıkardığınızda kolu sizden koparır yeni liderler çıkarmanızı ister. Ancak Network Marketing de 5 yıl çok sıkı çalışıp emekli olabileceğiniz sonrasında çalışmasanız dahi hatrı sayılır gelir sağlayabileceğiniz bir iştir. Bu sebeple sizden kol koparmaması gerekir.

Benim 6. Yılım emekli oldum ancak çalışıyorum çünkü işimi çok seviyorum. Demek istediğim şu ben çalışmasam da hatrı sayılır gelirim oluyor.
Çünkü sistem bunu gerektirir. Bir süre sonra sen istersen çalışırsın. Ben yazları 3 ay sadece çocuklarımla ailemle sevdiklerimle tatil yapmayı tercih edebiliyorum. Yaz tatili boyunca bir seminer dahi yapmamayı tercih edebiliyorum. Bunu bana sağlayan sistemin alt yapısı. Sistem seni özgürleştirmeli.
-İyi insanlar bu işte başarılı oluyor.
Yardım etmeyi seven insanlar bu işte başarılı oluyor, hayalleri peşinden koşan insanlar bu işte başarılı oluyor, fark yaratmak isteyen insanlar bu işte başarılı oluyor, ne yapacağını bilmeyen ve bu belirsizliğin içine atlayan insanlar bu işte başarılı oluyor, sende bizim gibiysen sende başarılı olursun.
Kendine İnan !
Senin daha iyi başarıların olsun!
Hayatımdaki iyi insanlara şükürler olsun