Yazışma Adresi Nedir? Yazışma Adresi Örneği

Yazışma Adresi

Yazışma adresi, kişiye posta yolu ile ulaşım sağlanacak adresi ifade etmektedir. Başka bir deyişle resmi kayıtlarda yer alan resmi adres olan ikametgah adresi yazışma adresidir. Pek çok resmi belge ve başvuru formunda talep edilen yazışma adresi oturulan veya bulunulan adres değil, kişinin kalıcı olarak ikamet adresinin bulunduğu yerdir. Bu adresin talep edilmesindeki temel etmen kişiye yazı yoluyla ulaşılması gereken anlarda iletişimin sağlanabilmesi içindir. Devlet kurumlarında bulunan resmi adres ile gerekli durumlarda kişilere ulaşım mümkündür. Kişiye ulaştırılması gereken her türden resmi belge yazışma adresine gönderilmektedir. Eğer kişi yazışma adresinde bulunmuyorsa bu durumda iletilerden belirli bir süre sonrasında yine sorumlu tutulacaktır.

Contents

Başvuruda Yazışma Adresi Nedir?

Başvuru yaparken yazışma adresi ifadesi geri dönüş sağlanması için belirtilmesi gereken adresi ifade eder. Genelde bir kuruma başvuru yaparken kurum tarafından bu adres belirtilebilir. Diğer bir durumda ise iş gibi başvurularda başvuran kişiye yanıt verilmesi için istenmektedir. Buradaki amaç kişiyle sorunsuz şekilde iletişimin sağlanabilmesi içindir. Yazışma adresinin yanlış beyan edilmesi durumunda gerekli dönüş ve haberleşme için sorun oluşacaktır. Bu türden sorunların yaşanmaması için başvurularda yazışma adresinin eksiksiz ve doğru olarak yazılması gerekir.

yazisma adresi

Yazışma Adresi Nasıl Yazılır?

Yazışma adresi yazımı eksiksiz ve doğru olmalıdır. Yazışma adresinde yanlışlık veya eksiklik olması durumunda başvuru yapılarak bu durumun düzeltilmesi talep edilmelidir. Özellikle yapılan başvurularda adres kısmının eksik – hatalı olması karşı taraf veya kurumun dönüş yapmasını etkileyeceğinden dikkatli şekilde doldurulmalıdır. Doğru yazışma adresi istisna olmadan her zaman, sırasıyla; mahalle, cadde, sokak, apartman ismi, apartman numarası ve daire numarasından oluşur. Bu bilgileri ilçe, il ve posta kodu tamamlar.

Yazışma Adresi Örneği

Yazışma adresi örneği olarak şu örnek verilebilir;

  • Seven Mahallesi, Yılmaz Caddesi, Gönül Sokak, Yıldırım Sitesi, Apartman No: 13, Daire no: 15, Beypazarı, Ankara 06000

Sıralamanın karışmaması ve güncel bilgileri içermesi yazışmalar için alınacak dönüşlerin belirlenmesinde etkilidir. Yapılacak olan yanlışlar kişilerin işlemlerinin uzamasına yol açabilir.

Öğrenci Yazışma Adresi Nedir?

Öğrenci yazışma adresi öğrencinin kaldığı ev veya yurt olabilir. Öğrenci, okuluna kayıt olduktan sonra ikametgahını konakladığı adrese aldırması halinde yazışma adresi de bulunduğu yer olmaktadır. Bunun dışında ikametgahını ailesinin evinden aldırmamış durumdaysa yazışma adresi olarak ailesinin evi olarak kabul edilmektedir.

Sürekli Yazışma Adresi Nedir?

Sürekli yazışma adresi ikametgah bilgilerinin kayıtlı olduğu adresi tanımlamaktadır. Ancak “sürekli” ifadesi kalıcı olarak kalınan adrese vurgu yapılmaktadır. Bazı durumlarda kişiler ikametlerinin dışındaki yerlerde uzun süreli de bulunabilirler. Eğer ikametgah değiştirmesi gerekmiyorsa ancak yazışma yapması gerekiyorsa sürekli yazışma adresi kısmına halihazırda kalmakta olduğu yerin adresini yazabilir. Özellikle staj gibi devamlılık taşıyan durumlarda sürekli yazışma adresi kişilerden talep edilmektedir. Aktif kalınan yerin adresinin yazılmasına dikkat edilmelidir.