Toplantı ve Eğitim

Doğrudan satış içerisinde toplantı ve eğitim en önemli konular arasındadır. Büyük bir organizasyon oluşturmak için birbirleri ile yakından ilişkilidirler. Çünkü doğrudan satışta başarı, kaldıraç oluşturmaktır. Kaldıraç oluşturmak için kopyalamak gereklidir. Kopyalamayı nasıl yapacaksınız? Bu konu da toplantılarla, eğitimlerle ve de üst basamaklarınıza danışmakla öğrenebileceğiniz bir şeydir.

Doğrudan Satışta Toplantılar

Doğrudan satış veya Network marketingde işimizin ciddiyetini gösterebileceğimiz materyallerden biri toplantılardır. Bir yerde business bir iş düşüncesi oluşturmak için bakın biz iş yapıyoruz diyebilmek için önemlidir. İlin ciddiyeti burada ortaya çıkar.
[read more]

Takım Toplantıları

Takım toplantıları sizlerin haftalık kendi organizasyonunuzla yaptığınız toplantılardır. Bu toplantı saati içerisinde her bir takım üyesi için haftalık planlarınızı çıkarmalısınız. Yeni katologlar çıkmışsa onların bir değerlendirmesi yapılmalıdır. Hangi fırsatları kimlere sunabileceğinizi değerlendirmelisiniz. Kişisel hedeflerden hariç takım hedefleri belirlenmelidir. Tüm bunları yaptıktan sonra takımınızı, toplantıya katılan kişileri motive etmelisiniz. Toplantınızdan çıkan insanlar motive olmuş bir şekilde çıkmalıdırlar. Kısaca toplantınızdan çıkan insanların;
• kişisel ve takım halindeki hedefleri
•haftalık hangi eğitimleri alacakları
• hangi fırsatların geldiği, hangilerinin çok işe yarayacağı belirlenmiş olmalıdır.

Misafir Toplantıları

Misafir toplantılarını evde veya otelde düzenleyebilirsiniz. Böyle bir toplantı yapacaksanız dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

– Sektör,
– Firma
– Ürünler ve
– Kazanç planı hakkında Bilgi vermelisiniz.
– En sonunda da kendi hikayenizi anlatmalısınız.

Liderler Toplantıları

Liderler toplantıları sizin en önemli toplantılarınızdır. Çünkü bu toplantıya katılanlar sizin A Takımınızın bir parçasıdır. Takımımızdaki köşe taşlarınızdır. Burada stratejik planlar yapılır. Liderlik becerileri üzerine konuşulur. Plan takibi konusunda stratejilerinizi değerlendireceğiniz yer yine burasıdır.

Toplantı Kuralları Nelerdir?

Toplantı yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallar organizasyonunuz büyüdüğü zaman, işinizi takip edebilmeniz açısından da hayati derecede önem taşır. Kopyalanmış bir sistem sizin KALDIRAÇ oluşturmanızı sağlayacaktır.

– İdeal toplantı süresi 1 saat olmalıdır. Günü ve saati sürekli değişmemelidir. Asla geç başlamamalıdır. Eğer otel toplantısı yapıyorsanız bu süre değişebilir.
-Toplantıya geç kalan olursa, kırmadan toplantıya alınmalıdır.
– Toplanı konusu için önceden bir üst basamağınıza danışmalısınız.
– Toplantınız monolog şekilde olmamalıdır. İnteraktif bir şekilde yapılmalıdır. Mümkün olduğunca insanların ANA KONUya bağlı kalarak, katılmalarını sağlamalısınız.
– Takımınızdaki kişilere görevler vermelisiniz: Başarı hikayeleri, kitap okumak, film izlemek, ürünlerin özellikleri gibi konularda araştırma yapmalarını isteyebilirsiniz.
– BEN kelimesi yerine BİZ kelimesini kullanmaya özen gösterin.
– İnsanları sorguya çekmeyin. Kimseyi eleştirip rencide etmeyin.
– O hafta başarılı olmuş kişileri alkışlayın.
– Negatif konular konuşulmamalıdır. Negatif konuşacak insanlara gerekirse söz hakkı vermeyin. Çünkü enerji bulaşıcıdır.

Etkili bir toplantı geçirmeniz için de;
– Bol bol örnekler vermelisiniz
– Hikaye anlatmalısınız
– Ve etkili iletişim için olmazsa olmazınız, espirili bir dil kullanmaya özen göstermelisiniz.

———

Toplantıların Önemi

İnsanlar tarafından yeteri kadar önemsenmeyen toplantılar, bir takım kültürü oluşturmak için çok önemlidir. Ayrıca iş ciddiyeti bakımından da insanların düşüncelerini değiştirmek için olmazsa olmazdır.

Haftalık toplantıların enerjisi, bir kitabın okunmasından veya bir filmin izlenmesinden daha iyidir. İnsanlar bir hafta boyunca sürekli olarak negatiflere maruz kalıyorlar. Bu negatifleri, haftalık toplantılarda pozitife çevirtmelisiniz. Şu şekilde düşünün; Takımınız bir haftalık savaştan yaralı çıkmışlar, siz de onları tedavi ediyorsunuz.

——-

Eğitimler

Eğitim kelimesini duyduğumuz anda bile kaçmaya çalışıyoruz. Ancak takım içindeki eğitimlerin, sizin sağlam bir organizasyon kurmanız için önemi büyüktür. Çünkü hangi ticaret ile uğraşıyor olursanız olun, işiniz sizin gelişiminiz kadar gelişecektir.

Eğitimler ile takımınızın her bir köşesini deyim yerindeyse sulamış olursunuz. Bilgi inancı kuvvetlendirir. İnsanların nasıl bir sektör, nasıl bir şirket içinde olduklarını bilmeleri gerekir. Ayrıca ürünlerinin kalitesi hakkında Bilgi almaları onları daha da heyecanlandıracaktır.
Ayrıca eğitimler takımınızın kontrollü bir şekilde büyümesini sağlar. Kimlerin ne konuda bilgili olduğunu hangi konularda eksiklikleri olduğunu bilmek size bir sonraki adımınız için bakış açısı sağlar.
Eğitimler ile insanlar işlerin ciddiyetini daha iyi anlarlar. Binlerce insan var ki, doğrudan satış konusunda tek bir Bilgi sahibi değiller.

Ayrıca eğitimler takımınızın, kültür oluşturması için de elzem bir konudur. Kültür demek sizin takımınıza yeni üye girmesinden, tanıtımların nasıl yapılacağına kadar yapılacakların belirli olması demektir.

En önemlisi de kopyalamak için önemli olmasıdır. Kopyalamak size kaldıraç sağlayacaktır. İşe yeni alınan kişinin neleri bileceği, sonraki basamaklarda neler öğretileceğinin belli olması işinizin bir sisteme oturmasını sağlar. Sistemli bir iş de size pasif gelir oluşturacaktır.
[/read]
——
Bir zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür.

Siz iş inşa etmezsiniz. Siz insanları inşa edersiniz, insanlar da işi inşa ederler. – Zig Ziglar

Dünyayı değiştirebileceğine inanacak kadar çılgın insanlardır, dünyayı değiştirenler. – Steve Jobs