Silva Network Online Eğitim Rehberi

Silva Network network marketing eğitimleri sayfamıza hoş geldiniz. Networkokulu.net olarak güzel bir eğitim geçirmenizi dileriz. Bu içeriğimizde, 7 Mayıs Perşembe, Silva Network eğitimi içerisinde geçen hikayelere, sözlere, videolara ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Kaldıracın Gücü

 • Öğrenmek, öğrendiğini öğretmek, öğretmeyi öğretmek = Zaman kaldıracı basit formulü
 • Para için çalışmak yerine, zaman yaratmak için çalışmak = şuan öyle bir şeyler yapacaksınız ki, ileride siz çalışmasanız da geliriniz olacak.

5 Milyon TL’niz olduğunu düşünün;

[read more]

 • Bir şirket kurmaya karar verdiniz = 1000 kişi çalıştırıyorsunuz. Bu insanlar günde 8 saat çalışıyorlar. Bu durumda sizin günlük işlem hacminiz, 1000*8  = 8000 saat olur. Yani siz bir günde 8000 saat çalışmış oluyorsunuz.
 • Türk mantığı daire satın alıp kiraya verelim = 200.000 Tl’den 25 daire satın aldınız. Her birini 1000 TL’den kiraya verdiniz. Aylık sizin için gelen 25.000 TL.’lik bir işlem hacminiz olur. Bu pasif gelirdir.
 • 5 tane taksi plakası satın alalım = Taksi satın aldınız, şoför tuttunuz, taksi durağı kiraladınız. Aylık taksi başına ortalama 1000 TL’den, 5000 TL geliriniz olur. (Taksi plakasını ortalama bir  şehir olarak düşünelim. Büyük şehirlerde, sıradan birine kolay kolay taksicilik yaptırmazlar)
 • Faize yatırsanız, yıllık faiz getirisi alırsınız.

Bunların hepsi güzel şeyler. Ancak önemli bir farkla. O da 5 Milyon TL paranız olursa. Peki olması için ne yapabiliriz? Cevap; Network Marketing.

 • Tek başımıza çalışacak olsak günde en fazla 24 saat çalışabiliriz. Bir yılda 365*24 = 8760 saat çalışabiliriz. Gece gündüz yorulmadan çalışacak olsak.
 • 100 kişilik bir ekibiniz olduğunu düşünün. Günde 2 saat işleri için çalışıyorlar. Günde 200 saat. Ayda 6000 Saat yapar. Sizin için çalışılacak 6000 saati bir düşünün.
 • Diğer tarafta hiç durmadan çalışacaksınız. Ve bir yılda tek başınıza sadece 8760 saat. Diğer tarafta 100 kişilik bir ekip ile en fazla 2 ayda aynı işlem hacmine ulaşacaksınız. İşte size kaldıracın, network marketingin gücü.

[/read]


Metcalf Kanunu / Ağ Kurmanın Önemi

Robert Kiyosaki – İş Okulu kitabı

“1970’lerin başlarında bu iş fırsatının, tanıtıldığı bir  toplantıya katıldığımda ışığı görememişti. Karşımda duran gücü ne görebiliyor ne de algılayabiliyordum. Eğer her şeye yeniden başlamak mümkün olsa, eski moda bir şirket kurmak yerine ben de pazarlama ağı şirketi kurmaya soyunurdum.” – Robert Kiyosaki

Robert Kiyosaki, kitabının bir bölümünde, ağ kurmanın önemine şu şekilde değinmiştir;

Robert Metcalf eterneti icat edenlerden biri olarak tanınmaktadır. Teknoloji Şirketi 3Com Corp’un sahibi ve Metcalf Kanunu’nun fikir babasıdır. Kısaca bu kanun;

 

 

Bir Ağın Ekonomik Değeri = Kullanıcıların Sayısı

Basit mantık şudur. Eğer tek bir telefon varsa, o telefonun ekonomik olarak hiçbir değeri yoktur. Ancak Metcalf Kanununa göre telefonların sayısı ikiye çıktığı an, telefon ağının değeri de ikiye katlanacaktır. Ağın ekonomik değeri de üstsel olarak artar. 2,4,8,16,32,64 şeklinde gider.

[read more]

McDonald’s, Burger King, Starbucks, KFC örneklerini bir düşünün. Bu markaların dünya çağında binlerce bayileri var. Şubeleri var. Marka imtiyazını satıyor, satıştan kar elde ediyor. Her gün milyonlarca insana ürünlerini satıyor. Dünyanın en büyük dağıtım ağına sahip markaları arasındadır bu firmalar.

Distribütörler de ayaklı bir bayiliktir deyim yerindeyse. Kendi dağıtım ağınızı oluşturursunuz. Müşteri kitlenizi yaratırsınız. Ancak klasik ticarete göre farkı; distribütörler, networkerler, bağımsız temsilciler adına her ne derseniz deyin, hiçbir yere bağlı değiller. Tek bir noktada satmaları gerekmez. Dünyanın herhangi bir yerine gidip, işini anlatıp dağıtım ağını kurmaya başlayabilir.

Doğrudan Satışta Örnek İle Çalışalım

 • Diyelim ki 10 kişi buldunuz. Yani işe 10 yeni arkadaş soktunuz. Ağınızın değeri 100 demektir.
 • Yeni işe aldığınız 10 kişi de, 10’ar kişi getirince ağınızın değeri uçacaktır, 1000 olacaktır.
 • Diğer basamaktaki değeri 10.000 olacak. İşte Metcalf Kanunu etkisi budur. Pazarlama ağında, bu inanılmaz bir değer oluşturur. 10 bin kişilik bir dağıtım ağı organizasyonu. Düzenli bir tüketim ağına sahip olmak sizi milyoner yapacaktır.

Mesela TURKCELL Örneğine Bir Bakalım;

30 milyondan fazla TURKCELL kullanıcısı  var. Bunu ortalama olarak biz 30 milyon kişi olarak düşünelim.

Kullanım paketleri içerisinde aylık 10 TL veren de var, milyonlar verenler de var. Aylık bunu ortalama 50 TL olarak hesaplayalım. Ayda TURKCELL’in, düzenli kazancı 1 Milyar 500 Milyon TL yapıyor. İşte tüketici ağı kurmak bu nedenle önemli bir kez kur ömür boyu devam etsin. İşte biz buna düzenli müşteri oluşturmak diyoruz.

Her ay sizden düzenli olarak alış veri yapan insanları bir düşünün. Onlardan da düzenli olarak alışveriş yapılıyor. Küçük ya da büyük önemli değil. Düzenli olarak ek gelir geliyor.

[/read]


Katlamanın Gücü

Biraz eskiyi hatırlayalım. Toprak sahiplerini, Tarım Devrimi zengin yaptı. Sanayi devrimi bazı insanları zengin yaptı. Ford, Standart Oil gibi fabrika sahiplerini zengin yaptı. Şimdi de bayrak Bilişim Devrinde, DAĞITIM DEVRİMİ’nde.

 • Diyelim ki haftada sadece 10-15 saat arası zaman ayıracaksınız. Ve başlangıç olarak sadece 100 TL’lik bir başlangıç kiti alacaksınız. Satışlarınızdan da %10 komisyon alacaksınız. (Örnek sadece, Kaldıracın Gücünü anlatmak için)

[read more]

 1. ay 6 kişiyi dahil ettiniz = 700 TL işlem hacmi, 70 TL komisyonunuz. (siz de dahil 7 kişi)
 2. ay 6 kişi, 5’er kişi dahil edecek = 3700 TL iş hacmi, 370 TL komisyon (toplam 37 kişi)
 3. ay 30 kişi 4’er kişi dahil edecek = 15700 TL iş hacmi, 1.570 TL komisyon ( toplam 157 kişi)
 4. ay 120 kişi 3’er kişi dahil edecek = 51700 TL iş hacmi, 5.170 TL komisyon (toplam 517 kişi)

5. ay 360 kişi 2’er kişi dahil edecek = 123.700 TL iş hacmi, 12.370 TL komisyon (toplam 1237 kişi)

Sadece 6 aylık bir süreç. 6 ayın sonunda ulaşılan gelir = Kıdemli bir hakim, doktor maaşına ulaştı. Sizden hiçbir özellik beklemeden. Peki? Diyelim ki bunu 6 ayda kuramadınız. 1 senede kursanız ne olur? 3 senede? 5 senede kursanız değmez mi?

Ortalama 17 sene çalışarak, memur olsak 3500 TL civarında maaş alacağız. Değişmeden. 40 sene çalışacağız. Günde 8 saat ve 40 sene.

Network marketinde 5 senede bu organizasyonunuzu kursanız bile yine de kazançlısınız.

 “Network marketing, insanları zengin ve özgür yapmaz; zengin ve özgür olmak için gerekli ortamı ve fırsatı sunar.”

[/read]


 • Satranç Hikayesi;

Bir gün kralın biri bana, öyle bir oyun bulun ki eşsiz olsun diye ferman çıkartıyor. En iyi oyunu bulana da ödül vaat ediyor. Adamın biri bir oyun buluyor. Bu oyun 8*8 kareden oluşan, bugün bildiğimiz satranç oyunu. Kral o oyunu birinci seçiyor. Sonra adama dile benden ne dilersen der. Adam da;

“Satranç tahtası 8*8, 64 karedir. Bana her karede katlanan 1 pirinç ver. Katlanması gerek. Kral bakıyor adama, içinden bu sefil bir istektir diyor. Ama yine de adama istediğini vermeleri için adamlarına emrediyor. Adamları, kralım biz bir hesaplayalım getirelim hemen diye ambara gidiyorlar. yardımcıları bir kaç saat sonra koşarak kralın yanına geliyorlar ve krala ” Kralım bizim ambarımızda bu kadar pirinç yok diyorlar.” Çünkü bir pirinç tanesi, satranç tahtasının;

[read more]

Onuncu karesinde 512 ediyor. Bir şey değil gibi. Pirinç tanesi sözde.
20. Karede 524 bin.
30’da 536 milyon adet.
50 de 500 trilyondan fazla. Ve bu seviyede Dünya stoğu tükenir.

ŞİMDİ Bunu alın ticaretinize koyun. Her ay düzenli 2 iş ortağı, 2 tane müşteri ile el sıkışın. Çok basit. O 2 kişi de aynısını kopyalayacak. Bakın bakalım başınıza gelir? Hesaplayın. Hepsi 2 iş ortağı ve müşteri buluyor. Bir yılda kaç kişi olur? Her ay bu yapılacak. Nasıl bu fırsat kaçar?

Örnek:

 • Bir ay boyunca, her gün katlanan 1 kuruş mu? Yoksa tek defalığa mahsus 3 milyon TL mi?
 • Bir kağıdı maximum kaç defa katlayabilirsiniz? (ufak bir soru cevap/ Katlamanın Gücü, Önemi
  Aşama aşama katlanan kağıdın kalınlığı göreceğiz:
  3 kez ikiye katlandığında tırnak kalınlığına ulaşır.
 1. kez katlandığında 128 sayfalık bir defterle eşdeğerdir.

23 kere katlandığında ise bu rakam 1 kilometre seviyelerine çıkacaktır.

30.Katlama sizi atmosfer dışına çıkarır ki bu da 100 kilometreye ulaşmışız demektir.

31.Katlayışınız Ay’a ulaşmanızı sağlar.

51.’deyse artık Güneş’in sıcak kollarında olursunuz.

[/read]


Sözler

“Bana bir dayanak noktası ve yeterli uzunlukta bir kaldıraç verin dünyayı yerinden oynatayım.”

– Arşimed

[read more]

“Önemli olan uzaklık değil, ilk adımı atabilmektir.” – Anonim

“Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulamazsan, ölene kadar çalışacaksın.”

– Warren Buffett

“Tek soru, bir şeyi bugün ya da yarın yapacak olman. Eğer yarın yapacağını söylersen, asla yapmazsın. Bunu bugün yapmalısın.”

– Anonim

“Mezarlıktaki en zengin adam olmak, benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Geceleri yatağıma yattığımda, bugün gerçekten harika işler yaptım diyebilmek ise benim için mükemmel.” – Steve Jobs

“Harekete geçmek için bütün koşulların mükemmel olmasını beklersen, hiçbir zaman harekete geçemezsin.”

[/read]