İyi Bir Halkla İlişkiler Uzmanı Nasıl Olmalıdır? 9 Önemli Özellik

iyi bir halkla iliskiler uzmani nasil olmalidir

İyi bir halka ilişkiler uzmanı, genel anlamda bakıldığında insanlarla iç içe olduğundan kesinlikle iletişim becerileri yüksek ve insanları idare edebilen birisi olmalıdır. Aynı zamanda geniş bir bilgi birikimi ve beceri de bu meslek için olmazsa olmazlardandır. İletişim yöntemleri ve teknikleri bilgisi yüksek, yönetim ve organizasyon becerisi yüksek bireylerin bu mesleği yapmaları gerekmektedir.

Aynı zamanda dürüstlük ve güçlü bir kişilik bu mesleğin olmazsa olmazlarıdır. Bir firmanın müşteriler ile olan ilişkisini ve çalışanların birbirleri ile olan ilişkisini düzenleyen halkla ilişkiler uzmanları aynı zamanda bir şirket için en temel taşlardan biridir. Yatırımın nasıl olması gerektiği, müşteri ve çalışan memnuniyeti gibi konularda söz sahibi ve bilgili olması gerekmektedir.

Halka İlişkiler Uzmanının Sahip Olması Gereken Özellikler

Halkla ilişkiler uzmanında aranan özellikler aslında saymakla biter cinsten değildir. Fakat, bazı kilit özellikler vardır ve bunların kesinlikle olması gerekmektedir. Çalıştığı kurumu en iyi şekilde tanıtması, yapılan çalışmalarda ve etkinliklerde insanlar arası iletişimi arttırması gereken halkla ilişkiler uzmanlarının sahip olması gereken özellikler;

 • İnsanlar ile iyi ilişkileri olan ve profesyonel seviyede herkesle iletişim içinde olan bir yapıya sahip olmalıdır.
 • Fikir üretebilen, beyin fırtınaları yapabilen, tartışmaktan ve okumaktan hoşlanan bireyler olmalıdır.
 • Grup çalışmalarına önem veren ve aynı zamanda çalışanların grup etkinliklerinde onlara yardım edebilecek biri olmalıdır.
 • Giyim ve kuşam açısından ciddi anlamda fark edilebilir bir yapıya sahip olmalıdır. Bu karizmatik tavır, insanlar karşısında saygın bir görünüm sağlamak açısından önemlidir.
 • Bunun dışında halkla ilişkiler uzmanının sahip olması gereken özellikler arasında araştırma konusunda meraklı, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve onları deneyimleyen bireyler arasından seçilmelidir.
 • Girişken ve özgüvenli insanlar olarak karşımıza çıkmaları gerekmektedir.
 • İşleri gereği her çeşit insan ile karşı karşıya olacakları için ölçülü olmak ve sabır göstermeyi bilmek bu meslek için olmazsa olmazdır.
 • Yaratıcı bir tarafının kesinlikle olması gerekmektedir. Fark yaratma ve farkındalık getirme açısından oldukça önemlidir.
 • Etkili konuşma biçimine sahip olmalıdır ve düzenli tertipli olarak şirket içerisinde örnek gösterilebilir biri olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Halkla İlişkiler Bölümünden Mezun Olanlar Ne İş Yapar?

Halka İlişkiler Uzmanının Görevleri Nelerdir?

halkla iliskiler uzmani

Halkla ilişkiler uzmanının görevi çerçevesinde bir takım sorumluluklar bulunmaktadır. bu sorumluluklar mesleğin getirdiği ve oldukça önemli olan görevlerdir.  Bu temel görev ve sorumluluklara geniş bir bakış açısı ile değerlendirmek gerekirse;

 • Çalıştığı kurum ile etkinlik düzenleme ve medya araçlarını kontrol gibi sorumlulukları yüklenerek şirketin tanıtım faaliyetini sağlamaktadır.
 • İş yerini tanıtma ve bilinirliği arttırma amacıyla sosyal medya ya da sokakta dağıtılmak adına broşür, reklam ayarlamalarını yapması gerekmektedir.
 • Sosyal ve kültürel etkinlikleri düzenleyerek şirket içi motivasyonu üst düzeye çıkarması gerekmektedir.
 • Kurum içi çalışmaları yaparken aynı zamanda kurumun dış dünyada popüler bir duruma gelmesini attırıcı faaliyetler düzenlemektedir. Halkla ilişkiler uzmanının görevi bu şekilde olmaktadır ve çok yaratıcı, kapsamlı bir iş tanımı bulunmaktadır.

Günümüz Bağlamında Halkla İlişkiler Uzmanı

Günümüzde iyi olmak isteyen bir halkla ilişkiler uzmanı ilk olarak ”Dijital beceri” kazanmalıdır. Dijitalleşme ile birlikte işlerin dijitale kayması ve şirketlerin dijitalleşmesi bu durumda etkilidir. Kısacası, bu devirde dolgun bir maaş ve kalıcı bir iş istiyorsanız ”Dijital işleri” iyi öğrenmeniz gerekecek.