İnsan Kaynakları Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

insan kaynaklari sertifikasi

İnsan kaynakları sertifikası, işe alma konularında eğitim almanızı ve bu alanlarda uzman olma yolunda önemli bir adım atmanızı sağlar. Bir şirket, ürün ve hizmet üretmek ve satmak için çeşitli birimlerden oluşur. Bu birimlerden biri de İnsan Kaynakları Departmanı’dır. İnsan Kaynakları Birimi Şirket çalışanlarının organizasyonunu garanti eden birimdir. Yetenek, ihtiyaç duyulan yeteneği sağlamak için bir kuruluş içindeki politikaların tanımlanmasından, eğitimden, planlanmasından, organize edilmesinden ve yönetilmesinden sorumlu olan çok yönlü bir disiplindir.

Contents

İnsan Kaynakları Sertifikası Nasıl Alınır?

 1. İnsan kaynakları sertifikası almak için katılımcıların önce kayıt olmaları gerekir.
 2. Ön kayıt onaylandıktan sonra ödeme yapılacaktır.
 3. Ödeme tarihinde katılımcının danışmanı online eğitmen tarafından katılımcıya atanacaktır.
 4. Katılımcı danışmanı, kullanıcı adını ve şifreyi talebi onaylayan kişilere (mesai saatleri içinde) gönderecektir.
 5. Katılımcılar kullanıcı adı ve şifreleri ile gönderilen linke tıklayarak ilgili siteye giriş yaparlar.
 6. Artık eğitime başlamak için uygun alanları doldurabilirsiniz.

Öğrenci danışmanları, eğitim süreci boyunca öğrencilere danışmanlık hizmeti vermektedir. İnsan Kaynakları Sertifikasyon Programına uzaktan eğitim yöntemiyle istediğiniz zaman, istediğiniz yerde katılabilir ve uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifika kazanabilirsiniz. İzlediğiniz dersler size internet üzerinden (e-posta ve flash disk) gönderilecektir. İnteraktif formu kullanırsanız, verilen şifre ile derse hemen başlayabilirsiniz. İlk ödemesini ve kaydını yapan herkes için kurs anında aktif olacaktır.

Marmara Üniversitesi sertifika programı: Buraya tıklayınız

AnadoluÜniversitesi’nin İK sertifika programı: Buraya tıklayınız.

Not: Sertifikaları ”Meb onaylı insan kaynakları sertifikası” veren bütün eğitim kurumlarından almanız mümkündür. Google’da aratmanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Pazarlama Araştırması Nedir?

İnsan Kaynakları Sertifikası Ne İşe Yarar?

İnsan kaynaklarının geliştirilmesi, çalışanlar ve işverenler arasında bir dengenin korunmasına yardımcı olur. Bu dengeyi sağlamak için doğru çalışanları bulabilecek ve performanslarını düşmeleri gereken kategorilerde sıralayacaklarını bilerek doğru seçimler yapabileceksiniz. Mülakat ve karar verme sürecinde önemli detayları öğrenebilir, işe alım sürecinden sonra performans ölçümleri alabilir ve bu metrikler için önemli kariyer yönetimi noktalarını uygunluğunuzda değerlendirebilirsiniz. İnsan kaynakları yönetiminin genel işlevleri hakkında edineceğiniz bilgiler ile o departman içerisinde istediğiniz bir departmanda çalışabilirsiniz.

Enstitü İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi ile alınan sertifika ile özel bir şirket veya kamu kuruluşunun İnsan Kaynakları Departmanının herhangi bir biriminde çalışma imkanına sahipsiniz. Aynı zamanda İK danışmanlık firmalarına sunulan alternatif çözümlerden biridir. STK’lar, bordro ve yetenek departmanları ve işe alım ajansları gibi ilgili kuruluşlar, yetenek sertifikasyonu ile çalışabilecek diğer alanlardır. İnsan kaynakları hizmetlerinde uzmanlaşmak istediğiniz alanları belirledikten sonra, bu alanlarda aldığınız sertifikaları uzmanlık alanınızı desteklemek için kullanabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Sertifikası Fiyatları

Kariyer hedeflerinize uygun bir organizasyonun eğitim programından yararlanabilirsiniz. İnsan kaynakları sertifikası fiyatları ise kurumlara göre değişmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İnsan Kaynakları Yönetimi Yetiştirme Sertifikası ücreti kuruma göre değişmekle birlikte ortalama 600 ila 1000 TL civarındadır.

İnsan Kaynakları Sertifikası Nereden Alınır?

İnsan kaynakları yönetimi eğitimi ayrıca, uzmanlaşmayı seçebileceğiniz insan kaynakları sisteminin herhangi bir alanı hakkında size bilgi verecektir. Örneğin, bir İK yöneticisi yerine kariyer yönetimi uzmanı olabilirsiniz. İnsan kaynakları sertifikası aşağıdaki yerlerden alınabilir:

 • Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim kurumları
 • Kapsamlı alan deneyimine ve güncel bilgilere sahip profesyonel eğitmenler
 • Yükseköğretimde deneyimli profesyoneller

İnsan Kaynakları Sertifikasını Kimler Alabilir?

insan kaynaklari sertifikasi nedir

İnsan kaynakları sertifikasını isteyen herkes alabilir. İnsan kaynakları sertifikasını aşağıdaki kişiler alabilir:

 • İnsan kaynakları ve şirket yönetimi alanında orta ve üst düzey yöneticiler
 • İnsan kaynakları alanında gelişmek ve eğitim almak isteyen öğrenciler
 • Çalışma hayatı olan veya iş bulmak isteyen kişiler

İnsan Kaynağını Geliştirme Sertifikası almaya hak kazanan katılımcılar aşağıdaki alanlarda ve pozisyonlarda çalışabilirler:

 • Personel Departmanı
 • Bordro
 • İşe alma ve işten çıkarma
 • Şirket personel danışmanlığı
 • Özel istihdam kurumu
 • Kamu kurumu

İlginizi Çekebilir: İletişim Nedir?

İnsan Kaynakları Sertifikası İşe Yarıyor Mu?

İnsan kaynakları alanında kariyer yapmak istiyorsanız bu sertifika mutlaka işe yarayacaktır. Günümüzde aldığınız eğitimler, sertifika ile taçlandırılmaktadır. Bu sertifikalar ile iş başvurularında bir adım önde olmanız mümkündür.