Silva Network Online Eğitim Rehberi

Silva Network network marketing eğitimleri sayfamıza hoş geldiniz. Networkokulu.net olarak güzel bir eğitim geçirmenizi dileriz. Bu içeriğimizde, 11 Haziran Perşembe, Silva Network eğitimi içerisinde geçen hikayelere, sözlere, videolara ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Doğrudan Satışta Liste Yapmak

Her ticari sektörde olduğu gibi doğrudan satışta da işinizi büyütmek için satış yapmanız, yeni ortaklıklar kurmanız gerekmektedir. Liste yapmak her ne kadar önemsiz görünse de aslında işiniz için hayati derecede önem arz etmektedir.

Liste Yapmak

Doğrudan satışta başarınız için şu düşünce yapılarını bilmeniz gerekir. Hangisinde olacağınıza siz karar vereceksiniz;

– Müşteriler; Sadece ürün sattığınız insanlardır.
– Uygun Fiyata Ürün Almak İsteyenler; İşe ürünlerin kalitesinden dolayı katılan kişilerdir. Düşüncelerinde para kazanmak yoktur. Arkadaşına yardım, uygun fiyata kaliteli ürünleri almak için yapanlardır.

– Ek Gelir Oluşturma Düşüncesinde Olanlar; Bu gruptaki insanlar, müşteri bakış açısında olanlara göre bir tık daha fazla iş yapma isteği taşırlar. İşlerini yarı zamanlı planlarlar ve ona göre hareket ederler. Ekonomik özgürlüğe ulaşmak düşüncesi yoktur. İnançları ona göredir. Eğitimlere, tanıtım ve takiplere, toplantılara önem verirler. Ancak bu hiçbir zaman ekonomik özgürlük için bu işi yapanlar kadar değildir.

– Ekonomik Özgürlük Düşüncesinde Olanlar; Bu gruptaki insanlar, işlerine bir tacir gibi bakarlar. Ticaret adamı bakış açıları vardır. İşlerine 1 Milyon Dolar yatırmış gibi hareket ederler. Eğitimlere, toplantılara, tanıtım ve takiplere ciddiyetle yaklaşırlar.

Bu düşünce yapıları, doğrudan satışta başarınızı önemli ölçüde belirleyecektir.

Liste Çeşitleri

Doğrudan Satışta 2 çeşit liste yapılır. Birincisi hayal listesi, ikincisi ise isim listesidir. Hayal listesini işledik. Şimdi sırada ürün satışı yapacağımız, ek gelir fırsatı sunacağımız, ortak iş yapacağımız kişilerden oluşan listemizi hazırlayacağız.

Doğrudan satışta 3 tür insan vardır;

– Gösterişçiler; Bu insanlar işe bir hevesle girerler. Her şeyi bildiklerini düşünürler. Kimseden yardım almazlar. İş yapma, kendini geliştirme gibi kısaca uzman olma düşüncesi yoktur. Bu insanlar herhangi bir liste yapmazlar.
– Amatörler; Amatörler, gösterişlilere göre bir tık daha iyidirler. İş yapma istekleri vardır. Ancak yeterince ciddi değillerdir. 50-100kişilik listeleri vardır.
– Profesyoneller; İşlerine karşı ciddiyetleri vardır. Doğrudan satışa sadece bir iş değil, ekonomik özgürlük fırsatı olarak bakarlar. Bu nedenle en baştan itibaren işlerine dörtelle sarılırlar. Liste yaparken de bir sınırlamaları yoktur. En az 500 kişilik listeleri vardır. Ve her ay bu listeyi artırmak için çabalarlar.

Unutmamak gerekir ki doğrudan satışta sizin sermayeniz insanlardır. Listeniz olabildiğince geniş olmalıdır. Tanıdığınız arkadaşlarınızın arkadaşlarına kadar herkes bu listede olmalı. Herkesi işe almayacağız. Ancak liste listedir.


Liste Yapmanın Önemi

Liste yapmak özellikle iki nedenle çok önemlidir.

1. Sistem kurmak için; insanların istediği şey sistemli bir iştir. Nelerin ne zaman yapılacağı, nelerin yapılmayacağı belli ise bu size ileriye dönük bir bakış açısı sağlar. İle yeni giren herkesin alt sınırı belli bir liste yapması sizin işinizde sistem kurmanızı sağlar.
2. Kopyalamak için; Bu işte yanlış yaptığınız şeyler 2 kat (%200), doğru yaptığınız şeyler ise yarı yarıya (%50) şeklinde kopyalanacaktır. Dolayısı ile siz 20-30 kişilik liste yaparsanız, yeni iş ortağınız hiçkimseyi yazmayacaktır.

Doğrudan satışta şunu iyi anlamak gerekir ki bu iş takım işidir. Siz yıldız, girişken bir yapıda olabilirsiniz ancak herkes böyle olmayacak. Özgüvensiz insan çok olacak. İşte bu nedenle 500 kişilik liste onlara özgüven verecektir.

Liste Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Liste yapmadan önce bir hatırlatma çalışması yapmalısınız. Çevrenizdeki insanları kategorilere ayırın. Mesela ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, mahalle arkadaşları gibi. Buna aile, akraba, yakın arkadaşları ekleyerek devam edebilirsiniz.

2. Liste sizin data kaynağınızdır. Kimlerin listenizde olduğunu gördüğünüzde, o insanlara karşı yaklaşımlarınızı da ona göre ayarlarsınız. Önyargılarınızı bir kenara bırakın. Kimin neye ihtiyacı olduğunu bilemezsiniz.

3. Liste yapmak, yeni isimlere yer açmak demektir. İsimleri hatırlamaya çalıştıkça yeni isimlerin aklınıza geldiğini göreceksiniz. Ne kadar fazla insan tanıdığınıza siz bile şaşıracaksınız.

4. Bu iş kopyalama işidir. Siz ne kadar fazla yazarsanız takımınızdakiler sizden daha az yazacaklardır.

5. Listenin anlamını bilmelisiniz. Liste, listedir. İşe girecekler listesi değildir. Sadece yazmanız gerekir.


Liste Analizi Nasıl Yapılır?

Liste yaptıktan sonra şu kategorileri oluşturmanız size bakış açısı sağlar;

– Para kazandırmak istediklerin,
– Birlikte çalışmak istediklerin,
– Hayatını değiştirmek istediklerin,
– Bu işe ilgi duyar dediklerin,
– Çok başarılı olur dediklerin,
– Güvenilir olduğunu düşündüklerin,
– İlişkiniz olan,
– Basarılı olmuş ama tatmin olmamış

Daha sonra ilişki düzeyinizi ölçeceksiniz. Bunun için de şu sorular önemlidir;

– Hapse düşsen evini bırakır / 5 puan
– Avukat tutar / 4 puan
– Avukata yönlendirir/ 3 puan
– Ziyarete gelir / 2 puan
– Umursamaz / 1 puan

İlişki düzeyinizi ölçtünüz. 5 ve 4 puanlar öncelikli listemiz olacaktır.
Listeyi yaptığınızda şunu unutmayın; iş planımız değerli. Herkese sunamazsınız. Pazarcı değiliz. Anketçiler gibi milleti darlayamayız. Çünkü eli güçlü olan biziz. Elimizdeki iş fırsatı ile;

– Ekonomik özgürlük
– Kendi işini kurma fırsatı
– Daha sağlıklı yaşam
– Kendi çalışma şartlarını belirleme
– Kimlerle çalışacağını belirleme
– Düşük sermaye ve düşük risk imkanı sunuyoruz.

Eğer 5 ve 4 puana gitmiyorsanız samimi değilsinizdir. Hatta dolandırıcısınızdır. Çünkü bu iş tavsiye satışıdır. En önemli fırsatı, en önemli konuyu size en yakın insanlara anlatırsınız.

Peki Bu İsimlere Nasıl Gideceksiniz?

Bazı kişiler seni dinlemez, seni ciddiye almaz. Kim bunlar?

– Yaşı senden çok büyükse?
– Kazancı senden fazlaysa?
– Eğitim düzeyi daha iyiyse?
– Senin örnek aldığın biriyse?
– Hayattaki başarıları fazlaysa?
– Çevresindeki saygınlığı fazlaysa ?

Bu kişilere sponsorunuzla gitmekte fayda var. Veya otel toplantısına çağırmanız gerekir.

Eğer aynı kriterlerde sen yukardaysan, kendin de tanıtım yapabilirsin.

– Seni örnek alıyorsa?
– Sana vefa borcu varsa?
– Senden küçükse?
– Senden az kazancı varsa?


İsim Listenizi Nasıl Artırırsınız?

Profesyonel düşünen insanlar 500 kişiden fazla isim listesi yaparlar. Her ay bu listeyi %10 oranında büyütür. Peki nasıl?

Yeni insanlarla tanışmalısınız. Ancak unutmayın, tanışmak sadece tanışmaktır. Davet değildir, satış yapmak değildir. Yeni insanlarla tanışmak için de;

  • Girişimcilik kulüplerine katılabilir,
  • Kurslara kayıt olabilir,
  • Spor salonlarına yazılabilir,
  • Kişisel gelişim seminerlerine katılabilir,
  • Turlara katılabilir,
  • Sosyal medyada etkileşim içinde olabilirsiniz.

Değer üretmelisiniz. Başarı kovaladığınız bir şey değil, kendinize çektiğiniz bir şeydir.

Hafıza tetikleyici