Silva Network Online Eğitim Rehberi

Silva Network network marketing eğitimleri sayfamıza hoş geldiniz. Networkokulu.net olarak güzel bir eğitim geçirmenizi dileriz. Bu içeriğimizde, 11 Mayıs Pazartesi, Silva Network eğitimi içerisinde geçen hikayelere, sözlere, videolara ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Network Marketingde Profesyonel Olmak

 • Networker Kimdir? Kimlere Networker Denir?

Önce 3 kavramı anlamalıyız.

 1. Network; Kısaca ağ diyebilmemiz için iki veya daha fazla cihazın (bilgisayar,yazıcı,sunucu,IP kamera,IP telefon vb.) bir biri ile bağlı olduğu, bir birileri ile haberleşebildiği ve belirli kaynakları paylaştıkları yapıdır.
  Fakat bu kavram sırf cihazlar ile kalmayıp aslında insanlar içinde geçerli olmaktadır. Mesela Mark Zuckerberg,  Facebook’u kurarak 14 yıl gibi bir sürede 1,5 milyar kişilik bir ağ kurarak dünyanın en büyük ülkesi haline geldi. Artık insanların ne kadar takipçileri olduğu kariyer ve başarı yolculuğunda ilk kriterler arasında yer almaya başladı. Senin bugün ulaşabildiğin ne kadar kişi var? Kaç kişilik bir networke sahipsin? Bunlar yeni neslin en önemli soruları haline gelmektedir.
 2. Networking; Networking’in sözlükte Türkçe karşılığı ”Ağ oluşturmak”tır. Bunu biraz daha açarak vasıflı çevre oluşturmak, iş bağlantıları kurmak, yararlanabileceğimiz gruplar oluşturmak diyebiliriz.
 3. Network marketing; Türkçe karşılığı ağ pazarlama olan network marketing doğrudan satışın geliştirilmiş bir türüdür. Yani en bilinen tanımıyla, bir mal ya da hizmetin, tüketicilere yüz yüze bir ilişkiyle ve genellikle de evlerde, iş yerlerinde ve perakende satış noktası sayılamayacak yerlerde, bir satışçı tarafından tanıtılan bir satış yöntemidir.

Bu üç kavramı az da olsak anlayabildiğimizde eksik parçayı bulmak zor olmuyor. Artık diyebiliriz ki networker: Bilişim çağında networkün önemini anlayan ve networking yaparak becerilerini ve çevresini sürekli geliştiren çoğu zaman bir network marketing firması ile çalışan satış ve pazarlama, eğitim, liderlik, mentörlük konularında profesyonelleşerek satış ağı kuran kişidir.

Geleceğin Mesleği Olarak Networker >>

 • Profesyonel Networker Nedir?

Network marketing içerisinde 3 çeşit insan tipi vardır.

[read more]

 1. Gösterişçiler;
  – Bu mesleğe bir piyango gözüyle bakarlar. Davranışları da ona göredir.
  – Mümkün olan en az çabayla en büyük kazancı yakalamayı ümit ederler.
  – Bu işin olmasını umut ederler.
  – Hiçbir zaman gerekeni yapmazlar.
  – Sürekli şikayet ederler.
  – Kendilerini değiştirmek istemezler.
  – Sorunu hep dışarıdaki insanlarda, ürünlerde, firmada, sistemde ararlar.
  – Muhtemelen 90 gün içerisinde bu işin zor olduğunu söyleyerek bırakırlar.
 2. Amatörler;
  – Burası kararsızların grubudur. Yaptıkları şeyden tam olarak emin değillerdir.
  – Şans, en büyük odaklarıdır. Şansın dönmesini, kendini zengin edecek o yırtıcı, hırslı distribütörü bulmayı ümit ederler.
  – Gösterişçilerden bir tık daha iyidirler.
  – En azından işin gerektirdiği bazı kuralları yaparlar.
  – Zaman konusunda takıntılıdırlar. Erken katıldıklarını veya geç kaldıkları arasında ikilem yaşarlar.
  – Zaman, para, yaş, kişiler vs her şeyhakkında kafalarında soru işareti vardır.
  – Acaba doğru takımda mıyım? Doğru Firmada mıyım? Doğru sistemde miyim? Başka firmalarda daha iyi mi olurdum acaba? gibi tüm sorularla yaşarlar.
  – En büyük odaklandıkları bir diğer nokta, KISA YOLLARdır. İşin hep kolay yollarını bulmaya çalışırlar. Sistemi anlamaya çalışmazlar. Düzgün bir şekilde takım büyütmeyi düşünmezler. Hemen para kazanmak isterler.
 3. Profesyonel olmaya karar verenler;
  – Profesyonel olmak hakkında Wikipedia’daki tanım şu şekildedir; “Uzmanlık gerektiren bir görevler silsilesini üzerine alan ve bu görevleri bir ücret karşılığında yerine getiren kişi.” Network matrketingde ise; ” Büyük ve başarılı bir ağ pazarlamacılığı organizasyonunu kurmak için gereken beceriler konusunda uzman bir kişi”dir. Sadece istekli değillerdir. Aynı zamanda kendi becerileri üzerinde çalışırlar. Nasıl mı?Örnek; Diyelim ki ameliyat olmanız gerekiyor. Hastanede doktorunuzla tanışıyorsunuz. Size gelip şöyle diyor;
  -“Ameliyatınızı yapacak olmamdan dolayı çok heyecanlıyım. O kadar istiyorum ki bunu, bütün gece gözüme uyku girmedi. Dünya üzerindeki hiç kimse bunu benden daha çok isteyemez.” Siz de;
  -“
  Vay be, teşekkürler. Siz bu ameliyatı kaç yıldır yapıyorsunuz?” Doktor da diyor;
  – 
  Bu tür ameliyatlarla ilgili hiçbir eğitimim yok. Bu konuda bir çalışmışlığım yok.Böyle bir ameliyatı daha önce hiç yapmadım. Fakat bunların hiçbir önemi yok, çünkü ben çok istekliyim.” Ne hissedersiniz? İstek ve beceri birlikte olmalıdır.
 4. Bu nedenle, profesyonel olmaya karar veren networkerler artık işlerine şu gözle bakmaya başlarlar;
  – Profesyoneller olaya bir meslek gözü olarak bakarlar.
  – Hemen zengin olmayı düşünmezler.
  – İşlerine, milyon dolarlık bir yatırım gözü ile bakarlar.
  – İşlerini doğru yapmak için KARAR VERMİŞLERDİR. Belirsizlik yoktur.
  – Şüphelerini bir kenara bırakmışlardır.
  – Becerileri üzerinde çalışırlar. Hem geliştirmek için hem de yenilerini elde etmek için.
  – Dünya çapında herhangi bir başarı için 10.000 saat, o işe emek verilmesi gerektiğini bilirler. Bu günde 4 saatten, 7 yıla tekabül eder. Aynı kuralın network marketing için de geçerli olduğunun farkındadırlar.
  – Kendilerini işlerine adamışlardır.
 5. Endüstri hakkında şunları mutlaka bilirler;
  Nasıl bir iştir?
  – Dünyada nasıl başlamış?
  – Kaç senesinde başlamış?
  – Güncel istatistikleri neler?
  – Bu işin kuralları nedir?
  – Firmanızı biliyor musunuz?
  – Satmış olduğunuz ürünlerin özellikleri nelerdir?
  – Bu konular hakkında her şeyi öğrenmiş olun. Bu işin özelliği şudur; doğrudan satış özgür bir iştir ve insanları yüceltir. Her konuda başardığınız kadar öğrenmiş olun. İsmine ne derseniz deyin, çok katlı pazarlama, network marketing, doğrudan satış, bu iş çok kişinin hayatını değiştirdi. Ne kadar çok bilirseniz bu işe o kadar fazla ilginiz artacak.

[/read]


Profesyonel Olmaya Karşı Bakış Açınız

Profesyonel olmaya karar vermek, zihin yapınızın değişmesi demektir.Başarılı liderlerinize, üst kollarınıza bir bakın. Onlarla muhabbet edin ve sorun, “sizin vizyonunuz ne?” Emin olun ki hepsi size, belirli bir hedefini, vizyonunu söyleyecektir. Bunun için başarılılar.

Hedefi olmayan, vizyonu olmayan bir kişiden çok fazla bir şey beklememek gerekir. Çünkü;

“Bütün başarılar bir hedeften, vizyondan kaynaklanır.”

“Hayali olmayan insan, mahvolur.”

“Hayaliniz size cesaret verir.”

Tuğlacı Hikayesini Unutmayın;

Zamanın birinde bir kişi gidip, farklı yerlerde tuğla dizen 3 kişi ile görüşmüş. Yani bu kişiler tuğla diziyorlarmış sadece. Bu kişi önce 1. tuğlacı ile konuşmuş ve sormuş;

-“Ne yapıyorsun?” 1. tuğlacı cevap vermiş;
“Tuğla diziyorum. Ustam bana şunları diz diyor, ben de diziyorum.” Bunun üzerine 2. tuğlacı ile konuşmuş ve sormuş;
“Ne yapıyorsun?” 2. tuğlacı cevap vermiş;
-“Ben maaş almak için çalışıyorum. Ailem için ekmek parası kazanmaya çalışıyorum. Yarın başka iş yapacağım. Belki gider marangozluk yaparım. Para kazanmam gerek.”
Bu defa da 3. tuğlacı ile konuşmuş ve ona da sormuş;
“Ne yapıyorsun?” 3. tuğlacı onun yüzüne bile bakmadan çalışmaya devam ederken şöyle demiş;
” Ailem için saray yapıyorum. Git başımdan, parazit yapma!”

[read more]

Bir düşünün bu kişilerin işlerine karşı düşünceleri nasıldır? O 3 kişi de tuğla diziyorlar. Ama bakış açıları aynı m? Gelin 3 bakış açısına da göz atalım;

 • Sadece tuğla diziyorum diyenlerin, işlerine karşı bakış açısı nasıldır? Tuğlaların nasıl dizildiğinin bir önemi var mıdır? Ortaya çıkacak binanın nasıl olacağı konusunda kafa yorarlar mı? Hayır düşünmezler.
  Onlar için bir önemi yoktur.
  İş biran önce bitsin, evimize gidelim.
  Yarını hiç düşünmezler.
  Sadece bugün için çalışıyorlar.
  Sürekli saate bakarlar, mesai saatinin dolması için. Sürekli zamanın geçmediğinden şikayetçi olurlar.
 • Saray yapan kişilerin düşünceleri nasıldır?  Dizmiş olduğu her bir tuğlanın nasıl olduğunu ince ince kontrol eder. Doğru olup olmadığından emin olur. Çimentonun düzgün olduğundan, duvarın yamuk olmadığından emindir. Mesainin dolmasını beklemez. Sürekli saate bakmaz. Saat 17:00 olmuşsa, “Ooo, zaman ne kadar çabuk geçmiş. Hiç farkında değildim.” derler.

[/read]


Sözler

Başarı çekilen bir şeydir. Peşinde koşulan bir şey değil.

Kendi işini tanıtabilen insan networkerdir.

Basit tutan kazanır.