4 Adımda Excel Tekrarlanan Verileri Silme Nasıl Yapılır?

excel tekrarlanan verileri silme

Excel’de tekrar eden verileri silme işlemi için “Yinelenenleri Kaldır” seçeneği kullanılmaktadır. Bu eylemle birlikte Excel’de tekrar eden verileri bulma işlemi yapılmakta bulunan ve ve kaldırılmaktadır. Excel’de tekrarlanan verileri silme işlemi için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Adım 1: Excel sayfanızı açın.
  • Adım 2: Veri sekmesine tıklayın.
  • Adım 3: “Veri Araçları” kısmını seçin.
  • Adım 4: Buradan “Yinelenenleri Kaldır” seçeneğine tıklayarak seçim yapın ve kaldırmak istediğiniz sütunları seçin.

excel tekrarlanan veriler

Not: Verileriniz üst bilgi içeriyor ise açılan penceredeki üst bilgi var seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Excel’de Yinelenenleri Kaldır Nerede?

Excel tekrar eden satırları silme yani yinelenenleri kaldır işlemi “Veri” sekmesinde bulunmaktadır. Veri sekmesine girdikten sonra ise “Veri Araçları” kısmına girerek buradan “Yinelenenleri Kaldır” seçeneğine tıklanması gerekmektedir.

Excel’de Yinele Nedir?

Excel’de yinele fonksiyonu bir verinin istenilen sayıda yenilenmesini sağlayan özelliktir. Yineleme özelliğini kullanabilmek için Excel üzerinden “Metin” kısmına girilmesi ve buradan “Yinele” özelliğine tıklanarak yinelenecek metnin ve sayının girilmesi gerekmektedir. Kısa yol ile yinele işleminin yapılabilmesi için bir satıra tıklayarak “=YİNELE (Yinelenecek metin; yineleme sayısı)” işleminin uygulanması gerekmektedir.

Excel’de Aynı Verileri Bulma Formülü

excelde ayni verileri bulma formulu

Excel’de aynı verileri kısa yoldan bulmak için EĞERSAY formülünün kullanılması gerekmektedir. Öncelikle bu işlemi uygulamak için yeni sütun açılmalıdır. EĞERSAY formülü şu şekildedir: =EĞERSAY( Aralık örneğin: A2:A21) girilmesi ve “enter” tuşuna basılması yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra ise açılan sütunda doğrudan tekrar edilen veri varsa görüntülenecek ve kaç kez tekrar ettiği bulunabilecektir.

Keşfedin: Affliliate Marketing