Adidas Markası Nasıl Oluştu? Kardeşi Puma İle Hikayesi

Adidas Markası Nasıl Oluştu? Kardeşi Puma İle Hikayesi

Adidas markası, 1948 yılında kurulmuş bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemde Rudolf Dassler’in ayrılması ile her şeyin başladığı gerçeği bizi beklemektedir. 1949 senesinde 3 çizgili logo dünya çapında sunulmuştur. Bunun üzerine Adolf Dassler, özellikle sporcular adına getirdiği yeniliklerle tüm dünyada yankı uyandırmıştır.

Bu iki kardeş Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası olarak Adidas’ın temelini atmıştır. Annelerinin kullandığı çamaşır odasında ayakkabı üreterek her şeye başlamışlardır. Babaları ise aynı dönemde bir ayakkabı fabrikasında çalışmaktadır. Bu süreçte 1930’lara gelindiğinde olimpiyatlarda bulunan sporcuların ayağında bu kardeşlerin ayakakbıları görüldüğünde çok büyük bir serüvenin başlangcı olmuştur.

Contents

Puma Markası Nasıl Oluştu?

Puma markası, Rudolf Dassler tarafından 1948 yılında kurulmuş bir marka olarak karşımıza çıkmaktadır. Rudolf’un ismi Adidas ile anılırken birden pumaya geçmesi kardeşlerin birbirinden ayrılarak farklı şekilde ilerlediklerini göstermektedir. 1948 yılında ilk futbol ayakkabısı olan Atom’un piyasaya sürülmesi ile de her şey başlamıştır. Ancak futbol dünyasına ilk katkı 1952 senesinde Super Atom adlı ilk kramponun çıkmasına dayanmaktadır.

Daha sonra ilerleyen süreçte 1958 Dünya Kupasında Puma marka giyen takımın şampiyon olması ile de Puma’nın seyri değişmiştir. İki kardeşin akıl almaz başarısı yıllarca konuşulmuş ve ayrı markalarda yarattıkları harikalar dilden dile dolaşmıştır.

Adidas Logo Anlamı Nedir?

adidas logo anlami

Adidas ambleminin anlamı, kurucu olan Adolf Dassler’in adının bir türevi olarak karşımıza çıkmaktadır.Üç şerit bir üçgen olacak şekilde yapılanarak akrşımıza çıkmaktadır. Bu üçgen, sporcuların üstesinden gelmek zorunda olduğu sıkıntıların ve zorlukların temsili bir dağı bize göstermektedir. Oldukça etkili ve akıllıca hazırlanmış bir logo olarak karşımıza çıkmaktadır.

Puma Logo Anlamı Nedir?

Puma logo içerisinde herhangi bir ipucu bulunmamaktadır. Bu hayvan tamamen hareket, hız güç ve kabiliyeti temsil etmektedir. Verilmek istenen mesaj ya da herhangi bir dramatik içerik bulunmamaktadır. Ticari başarısının nedeni de buna bağlanabilmektedir.

Adidas Ve Puma Kardeş Mi?

Adidas ve Puma kardeş sayılmaz. Sadece kurucuları kardeş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki kardeş süreç içerisinde birlikte yaptıkları işlerden vazgeçip kendi istek ve arzularının peşinden koşmuştur. Bu durum sonucunda da ortaya iki büyük marka çıkmıştır. Kurucuları her ne kadar kardeş olsa da ticari anlamda bir birliktelik söz konusu değildir.

Adidas Marka Nerede Üretiliyor?

Adidas marka ana üretim yeri Almanya olarak bilinmektedir. Ancak dünyanın dört bir tarafında üretim tesisleri ve fabrikaları bulunmaktadır. Özellikle Çin’de ucuz iş gücünden kaynaklı olarak bir çok yatırımları bulunan firma oldukça büyük bir üretim ağını elinde bulundurmaktadır. Bu durum kesinlikle ayakkabıların kalitesini etkilememektedir.

Puma Markası Hangi Ülkeye Ait?

Puma markası bir Alman spor giyim firması olarak karşımıza çıkmaktadır. Adidas gibi Alman kökenleri bulunan firma dünyanın her yerinde üretim bandını oluşturmuş ve oldukça yüksek bir üretim gerçekleştirmektedir. Şu an dünya üzerinde bilinen en büyük spor giyim firmaları arasında gösterilmektedir.

Adidas Türkiye Distribütörü Kim?

Adidas’ın hikayesi ne kadar Almanya’da başalsa da kıza zamanda tüm dünyaya yayılmıştır. Adidas’ın da Türkiye genel müdürü Hakan Atalay olarak bilinmektedir. Uzun süredir görevine devam eden Atalay ülkede firmanın en iyi deneyimi yansıtacak şekilde kullanımını sağlamak için çalışmalar sürdürmektedir

İlginizi Çekebilir: Nike Markası Nasıl Oluştu?