Direksiyon Sınavına İstediğim Zaman Girebilir Miyim? Girmezsem?

direksiyon sinavina istedigim zaman girebilir miyim

Ehliyet sınavına giren adaylar 100 puanlık sistemden 70 puan alabilmeleri şartı ile direksiyon sınavına girebilmeye hak kazanırlar.  Adayların bağlı oldukları kurs tarafından verilen direksiyon eğitiminden sonra 35 dakika süren bir sınava girmeleri gereklidir ve en yakın tarihli kurslarının uygun buldukları sınava girmeleri zorunludur. Bu sınava girmeyen adaylar üç adet bulunan hakkından feragat etmiş olur. Bu nedenle de adaylar istedikleri zaman değil kurslarının kendileri için aday ile beraber ayarladıkları vakitte direksiyon sınavına girmeleri gerekir. Kursunuzun ardından sınav ücretini yatırırsınız ve sınav zamanını beklersiniz. Sınav süresinde komisyon sınav yerinde olacağı için keyfi bir giriş süresi söz konusu değildir.

Ehliyet Direksiyon Sınavına Girmedim Hakkım Yanar Mı?

Evet, çeşitli nedenlerden dolayı ehliyet almak amacı ile direksiyon sınavına girmeyen adayların direksiyon sınav hakları yanar. Adayların 4 adet teorik sınav 4 adet ise direksiyon sınavına girme şansı vardır.  Ehliyet sınavına girmesi gerektiği tarihte girmeyen adayların bu dört hakkından birisi düşmüş olur.

Direksiyon Sınavına Girmezsem Ne Olur?

Direksiyon sınavına randevusu olduğu halde girmeyen adayların sahip oldukları 1 sınav hakkı kullanılmış sayılır. Adaylar sadece doktor raporu bulundukları takdirde kaybettikleri sınav hakkını tüm sınav hakları bittikten sonra kullanma fırsatı yakalayabilir.

direksiyon sinavina girmezsem

Direksiyon Sınavına Başka Kursta Girebilir Miyim?

Hayır, ehliyet almak için bir sürücü kursuna kaydolduktan sonra o kurs ile devam etme zorunluluğu vardır. Bu nedenle de adaylar direksiyon sınavına girmek için başka kurs tercih edemezler, bulundukları kursun takvimini ve düzenini takip etmek zorundadırlar.

Ehliyet Sınavına Başka Şehirde Girebilir Miyim?

Hayır, hem ehliyet hem de direksiyon sınavına gireceğiniz yer kayıtlı olduğunuz sürücü kursu ve ilde olması gerekir. Örneğin aday İstanbul’da Beylikdüzü’nde bir sürücü kursuna kaydolduysa oradaki kursun düzenlediği sınav takvimini takip etmesi gerekir, başka bir ilde sınava girme hakkı yoktur.

Direksiyon Sınavı İleri Tarihe Ertelenir Mi?

Direksiyon sınavına girmek için adayların bağlı oldukları sürücü kursunun sınav takvimini takip etmeleri gerekir ancak kurs isterse direksiyon sınav tarihi ertelenebilir. Eğer kursun sınav için yeterli kontenjanı olmadı ise sınav ileri bir tarihe ertelenebilir. Adaylar aynı zamanda geçerli bir mazerete sahipse, örneğin sağlık raporu, trafik kazası, resmi bir sınavın çakışması gibi, direksiyon sınav tarihini erteletebilme hakkına sahiptir.

Keşfet: Şahıs Şirketinin Avantajları