10 Yıldır Antidepresan Kullanıyorum Etkileri Neler Olabilir?

10 yildir antidepresan

Pek çok insan günlük hayatlarını daha sağlıklı idame ettirebilmek adına antidepresan ilaçlara yönelebilmektedir. Çoğu kez doktorların önerisiyle başlansa da doktora giderek antidepresan tedavisi istediğini belirten insan sayısı da pek az değildir.

10 veya 20 yıldır antidepresan kullanıyorum diyen insanların hayatında bazı değişimler olur. Bunların bazıları olumlu yönde gelişirken kimi zaman da istenmeyen etkiler yaşamın birer parçası olabilir. Öncelikle bu kadar uzun süreler ilaç kullanımı, bu ilaçtan istenen etkilerin kısmen veya tamamen alınabildiği anlamına gelir. Sağlıklı düşünebilme, karar verebilme, uyku ve iştah düzeni gibi beceriler antidepresan ilaçlarla kazanılabilir niteliktedir.

Bu faydalara ek olarak antidepresanların yapısı gereği bir takım yan etkileri bulunabilir. Bunun nedeni ise bu tarz ilaçların beyinde kritik bölgelerde görev almasıdır.  Uyku-iştah bozulmaları, bağımlılık, dikkat toplama güçlükleri vb. yan etkiler kimi zaman hayatları olumsuz etkileyebilir. Yine de bu ilaçları uzun süreli kullanan kişiler artık bu etkilere karşı dirençli hale gelirler. Bu nedenle de ilaç kullanımı devam eder.

Uzun yıllardır antidepresan kullanıyorum, bırakmam gerekir mi gibi söylemler karşısında profesyonel bir görüş almak gerekir. Bu noktada bireysel veya amatör kararlar sağlıklı olmayacaktır. İlaçlara başlanması gibi bırakılması da doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. İstenmeyen yan etkiler görülüyor veya istenen etkiler alınamıyorsa doktora danışarak farklı bir ilaç denenmesi mümkün olabilir. Antidepresanlar beyin kimyasalları üzerinde etkili olduğundan birden bırakılmaları da çoğu kez önerilmez. Psikiyatristler genellikle bu tür ilaçların azaltılarak bırakılması yönünde direktif verirler.

Ömür Boyu Antidepresan Kullanan Var Mı?

Bir insanın ömür boyu antidepresan kullanması mümkündür. Bu ilaçların yardımı olmadan bazı kişiler hayatlarını idame ettiremeyebilir. Düşünce, duygu, davranış veya kaygılarını kontrol edemeyen bireyler için çoğu kez antidepresan kullanımı kaçınılmazdır. Önerilen tedavi programları sayesinde tedavi alan kişiler bu becerileri ilaçların desteğiyle kazanabilir. Bu durumda doktor önerisiyle ilaçların bırakılması söz konusu olabilir. Aynı şekilde çabalara ve desteklere rağmen istenen beceriler kazanılamadığında ömür boyu antidepresan kullanmak söz konusu olabilecektir.

antidepresan

Uzun Yıllar Antidepresan Kullanımının Zararları

Antidepresan ilaçların zararları yan etkilerinden kaynaklanmaktadır. Bunlar arasında:

 • Kilo düzensizlikleri
 • Uyku düzeninde bozulmalar
 • İştah bozulmaları
 • Enerji kaybı
 • Sürekli yorgunluk hali
 • Cinsel işlev kayıpları
 • Mide bulantıları, karın ağrıları vb. semptomlar
 • Tansiyon düzensizlikleri
 • Kas seğirmeleri
 • Baş dönmesi, baş ağrısı
 • Sindirim düzensizlikleri
 • Bağımlılık yapıcı etki

gibi şikayetler bulunmaktadır. Uzun süreli kullanımda ise bu etkiler çoğunlukla azalır veya kaybolur. Ayrıca  söz konusu olumsuz etkilerin bireysel farklılıklara açık olduğu da belirtilmelidir. Her insan aynı ilaç ve dozlardan farklı etkiler alabilir. Aynı şekilde hiçbir yan etki görülmemesi de söz konusudur. Bu konuda en sağlıklı bilgi ve deneyimi ilacı reçete eden doktordan almak gerektiği bilinmelidir.

İlginizi Çekebilir: Kendini Gerçekleştirme

Psikoloji İlaçla Düzelir Mi?

İnsan psikolojisi tek başına ilaçla düzelmez. Bununla birlikte kaygı, dürtüsel davranışlar gibi bazı sorunlar ilaçlarla kontrol altına alınabilir niteliktedir. Uzmanlar tarafından psikiyatrik ilaçların psikoterapi programlarıyla desteklenmesi gerektiği önerilir. Bireye stresle mücadele, kaygı azaltma, odaklanma vb. konularda beceri kazandırmak için çeşitli terapiler verilir. Bu sayede ilaçlarla alınan etkilerin kalıcı olması sağlanabilir.

Antidepresan İlaçlar Unutkanlık Yapar Mı?

Antidepresan ilaçlar unutkanlık yapabilir. Bu, bir yan etkidir ve herkeste görülmeyebilir. Ayrıca herkeste görülen unutkanlık düzeyi de farklılık gösterebilir. Unutkanlık dışında antidepresan ilaçlar dikkat dağınıklığına da sebep olabilir. Bazı uzmanlar ise unutkanlığın aslında gereken dikkatin verilememesinden kaynaklandığını ifade ederler.

Keşfedin: Narsist Ne Zaman Saygı Duyar?