Nike Markası Nasıl Oluştu? Nike Markasının Hikayesi

nike markasi nasil olustu

Nike markası, Phil Knight ve Bill Bowerman tarafından ortaklaşa olarak kurulmuş bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk ismi Ribbon Sports olarak iblinmektedir. Ancak bir koşucu olan ve kendisi de firmada çalışan Jeff Jonhson tarafından rüyasında Yunan mitolojisinin zafet tanrısı olan Nıke’ı görmesi be bunu paylaşması ile birlikte ismi değiştirilmiştir.

Dünyanın her yerinde kullanıcı bulunmaktadır. Genel merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmaktadır. Genel anlamda ayakkabıi spor giysileri, aksesuar taasarımları yaparak müştericinin görücüsüne çıkmaktadır. Küçük bir şirketin gelebileceği en evrensel noktayı gösteren bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Contents

Nike Logo Anlamı Nedir?

Nike logosu anlamı, Stanford Üniversitesinde MBA yapan Phil Knight tarafından 1971 yılında kuruluşu gerçekleşen Nıke’ın 1983 yılında Carolyn Davidson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından 35 dolar karşılığında çizilmiştir. Daha sonrasında firmanın geldiği nokta ile birlikte Carolyn Davidson’a açıklanmayan bir şirketin yönetim kurulunda hisse verilmiştir. Bu da bir vefa örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nike İsmini Nereden Almıştır?

nike basari hikayesi

Nike ismi, Yunan mitoloji tanrılarından olan ve zafer tanrısı olarak bilinen Nike’ın Jeff Jonhson tarafından rüyasında görülmesi sonucunda kuruculara sunması ve beğenmesi ile oluşan bir isim oalrak karşımıza çıkmaktadır. Daha sonrasında oldukça benimsenmiştir ve yıllar içerisinde kendisini iyi bir firma olarak piyasada tanıtmıştır.

Nike Ne Zaman Kuruldu?

Nike tarihi, 25 Ocak 1964 yılında kurulan bir firma olarak karşımıza gelmektedir. Düşülenin aksine en büyük rakiplerinden yıllar sonra kurulmuştur. Ancak kısa süre içerisinde çok büyük bir firma olarak beklentilerin oldukça üzerine çıkmıştır. En yakın rahiplerinin uzun zaman sonra kurulması bile zaman içerisindeki başarısını engellememiş aksine oldukça iyi bir konuma gelerek bir ikon olmuştur.

Nike Sahibi Serveti?

Nike kuruluş tarihinden itibaren kısa zamanda oldukça büyük bir gelir sağlayan firma olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurucusu olan Phil Knight de bu gelirden oldukça iyi bir şekilde nasibini almıştır. Kendisi şu an 74 yaşındadır ve neredeyse 14 milyar dolarlık bir servete sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliği ile dünyanın en zengin insanları listesinde hatırı sayılır bir yeri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Starbucks’ın Başarı Hikayesi Nedir?

Nike Kaç Mağazası Var?

Nike mağazaları günümüzde dünya genelinde 5 binin üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu oldukça büyük bir rakamdır. Dünya genelinde sadece spor malzemeleri satan bir firma olduğunu düşünürsek yaptıkları işin ne kadar zor olduğunu da anlamak gerekmektedir.

Nike Nerenin Malı?

Nike, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak şu an dünya üzerinde her yerde satışı ve üretimi bulunmaktadır. Özellikle Çin üzerinde büyük bir imalat yapılmaktadır. Bununla birlikte birkaç ülkede daha üretim yapılmaktadır. Ancak merkezi ABD olarak bilinmektedir. Bu yüzden ne kadar evrensel bir marka olsa da ABD ürünü olarak bilmek gerekmektedir.