Alçak Gönüllü Ne Demek? Alçak Gönüllü İnsanların Özellikleri

Alçak Gönüllü Ne Demek? Alçak Gönüllü İnsanların Özellikleri

Alçak gönüllü, kendi değerini olduğundan daha az gösteren kimselere denmektedir. Esasen öyle olmadıkları halde kendi değerlerini başkaları ile eşit tutan insanlardır. Toplumda sıklıkla duyduğunuz alçak gönüllü insan tanımı kısaca budur.

Contents

Alçak Gönüllü TDK Anlamı

Alçak gönüllü TDK anlamı, kendi değerini olduğundan daha gösteren, başkalarını küçük görmeyen, mütevazı insanlar anlamındadır. Yaptığı işler için kendini veya yaptığı işi övmeyen kimselerdir.

Alçak Gönüllü İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Alçak Gönüllü İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Alçak gönüllü insanların özellikleri şu şekildedir;

 • Davranışları doğal ve içtendir.
 • Hoşgörülü, şefkatli ve kendisine güvenen kimselerdir.
 • Kibir, gurur ve kendini beğenmiş tavırlardan uzak dururlar.
 • Teşekkür etmeyi önemserler.
 • Çıkarcı ve menfaatçi değildirler.
 • Çevreleri tarafından her ortamda aranırlar.
 • Kırılsalar da pek belli etmeyen yapıları vardır.
 • Yetinmeyi bilen kişilerdir.
 • Açgözlü davranmayı sevmeyen insanlardır.
 • Verdikleri sözü yerine getirmeye çalışırlar.
 • Kendilerinde olan şeyin başkalarında da olmasını isteyen yapıları vardır.

Alçak gönüllü insanlar genel anlamda diğer insanları önemseyen ve kendilerini ön plana çıkarmayan kimselerdir. Bu nedenle diğerleri tarafından kullanılma ihtimalleri vardır ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Herkese yardım etmek isterken kendi kişiliklerini kaybetmeleri ve biraz bunalıma girmeleri olasıdır. Bu nedenle gerçekten hak eden insanlara değer vermeyi öğrenmeleri gerekmektedir. Kendilerini kullanmak isteyen insanlardan uzaklaşmak alçak gönüllü bireyler için faydalıdır. Kendi değerlerini olduğundan az gösteren bireyler oldukları için öteki insanların kendilerini küçümseme ihtimalleri vardır.

İlgili İçerik: Çalışkan İnsanların Özellikleri

Alçak Gönüllü Olmanın Anlamı Nedir?

Alçak gönüllü olmanın anlamı, kendi değerini diğerleri ile eşit tutmak ve kendi değerini olduğundan az göstermektedir. Bu tipteki insanlar yaptıkları işlerde kendi başarılarını öne çıkarmak yerine herkesi aynı kefede değerlendirmeye çalışabilmektedir.

Alçak Gönüllü İnsanlara Ne Denir?

Ehlidil, rint, gösterişsiz sade yaşamaktan mutluluk duyan kimse denmektedir. Alçak gönüllü insanlar, kendi değerlerini ön plana çıkarmaktan hoşlanmamaktadır. Bunun yerine herkesle eşit olduklarını iddia eden tutumları vardır.

Alçak Gönüllü İnsan Ne Yapar?

Alçak gönüllü insanlar kendilerini öven davranışlardan uzak durmaktadır. Kendilerini övmek yerine herkesle eşit olduklarından bahseden bir tutumları vardır. Büyük bir başarı elde etseler bile kendilerini övmeyen bir yapıları vardır.

Alçak Gönüllü İyi Mi?

Fazilet ve erdemliğin temeli alçak gönüllü ve sade olmak olarak tanımlandığı için iyi görülmektedir. Ancak fazla alçakgönüllü olmanın olumsuz yanları olduğunu unutmamak önemlidir. Bir başarı elde ettiyseniz ve bu başarıda üstün emeği gösteren sizseniz başarılarınızı övmeniz gerekmektedir.

Alçak Gönüllü Olmak Nasıl Yazılır?

Alçak gönüllü şeklinde yazılmaktadır, alçakgönüllü şeklinde yazmak yazım yanlışına sebep olmaktadır. Alçak gönüllü bireyler kendi başarılarını övmemekte veya kendilerini öne çıkarmaktan kaçınmaktadır. Kendi değerlerini olduğundan düşük gösteren kimselere denen bir sıfattır. Ancak unutulmamalıdır ki fazla alçak gönüllü olmak sizi yalnızlığa sürükleyebilmektedir.

Alçak gönüllü doğru yazılışı: Alçak gönüllü şeklindedir ve ayrı yazılmalıdır.

Alçak Gönüllü Neden Ayrı Yazılır?

Alçak gönüllü ayrı yazılmakta çünkü alçak bir sıfattır ve sıfatlar ile isimler ayrı yazılmaktadır. TDK’ya göre alçak gönüllü birleşik bir kelime olmadığı için ayrı yazıldıkları bilinmektedir. Alçak gönüllü kimseler, kendilerini ön plana çıkarmaktan çok hoşlanmamaktadır. Bir başarı elde ettiklerinde bile o başarıdaki paylarını inkar eden yapıda olma durumları vardır. Fazla alçak gönüllü olmak bireyin kendi emeğine yabancılaşmasına yol açabilmekte ve başkalarının kişinin başarısından pay çıkarmasına neden olabilmektedir.

Alçak Gönüllü Nasıl Olunur?

Alçak gönüllü, başkalarının emeklerini ön plana çıkarıp kendini geri planda tutmayı bilerek olunmaktadır. Başkalarına yardımcı ve iyi huylu yaklaşarak da alçakgönüllü olunmaktadır. Alçak gönüllülük ile ilgili deyişleri bilmek ve insanlara bu konuda nasihat vermek de bu konuda önemlidir. Kızıp kırılsa bile kişi insanlara karşı hassas tavrını koruyarak alçak gönüllü olabilmektedir.