Algını Değiştir Hayatın Değişsin

Kişinin neyi değiştirebileceğini ve hayatta neyi kontrol edebileceğini ayırt etmesi, bazı insanlar için çok değerli olabilir. Göründüğü kadar açık olduğu gibi, kişinin kontrolünün dışında olanı değiştirmeye çalışmasının hiçbir anlamı yoktur.

Ancak, bu her zaman böyle olmamalı.

Her şeyi kontrol edemesek de işlerin bizi nasıl etkileyebileceğini değiştirme gücümüz var. Ve bu, algılarımızı değiştirmekle başlar.

 

Neden bunu yapmalıyız

Kontrolümüz dışında olan şeylerin tam olarak anlaşılması bize kendi yaşamlarımız üzerinde daha büyük bir güç ve otorite duygusu verir. Birçok dışsal olayı etkileme konusundaki yetersizliğimizi kabul etmek, zamanımızı değiştirebileceğimiz şeylere odaklamamıza sebep olur.

Önümüzde bulunan trafiği her zaman kontrol edemeyiz, ancak nasıl tepki vereceğimizi seçebiliriz. Bağırıp tartışabilir veya sakinleşip rahat olabiliriz.

Gerçeklik sizi ısırmaz, daha ziyade gerçeklik algımız ısırabilir

– Anthony J.D’Angelo –

 

Nasıl başlayabilirsiniz

Hayatınızın hangi alanlarının kontrolünüzün dışında ve içinde olduğunu belirleyerek başlayabilirsiniz. Onları farklılaştırmak, size daha fazla açıklık verecektir.

Yaygın bir örnek yağmurdur. Havayı değiştiremeyiz; bu bizim gücümüzün dışındadır. Yağmur yağarsa, olumsuz bir duygudan kurtulmalı ve bunun için hiçbir şey yapamayacağımızı kabul etmeliyiz. Bununla birlikte, kendi algımızı değiştirebiliriz. Ya şikayet edebiliriz ve sefil olabiliriz ya da bu konuda güçlü olmayı ve olumlu bir duruş sergilemeyi seçebiliriz.

Yararları

  1. Daha mutlu bir hayat yaşayacağız.
  2. Daha güçlü hissettiğimiz bir hayat yaşayacağız. Bütün savaşları kazanamasak da hayatımızda hala kontrol edebildiğimiz şeyler var. Sadece onların üzerinde bir avantajımız olduğunu fark etmeliyiz.
  3. Daha net olduğumuz ve odaklandığımız bir hayat yaşayacağız.
  4. Bu bizi motive edecek.

 

***

Kontrol edemediklerinizi değiştirmeye çalışmayın. Bunun yerine, algılarınızı değiştirmeye başlayın ve gerçekliğinizi değiştirin.